Registrujte se a získejte zajímavé slevy a akce pro věrné zákazníky!

Často kladené otázky

Jaké jsou základní vlastnosti barefoot bot?

Anatomicky tvarovaná špička - dostatečně široká prstová část, která netlačí prsty k sobě, ale ponechá jim dostatečné místo. Jen zeširoka postavené chodidlo je přirozeně stabilní a poskytne tělu ideální oporu.

Nulový sklon podrážky (zero drop) – barefootová bota má rovnou podrážku i stélku. Podporuje tím přirozené a správné držení těla. Zvýšená patní část běžné obuvi mění těžiště a ovlivňuje tak zatížení a funkci pohybového aparátu.

Flexibilní podrážka – měkká, pružná a tenká podrážka umožní přirozeně odvinutý krok, nelimitovaný tuhou podešví. Zároveň kontakt chodidla se zemí, podobně jako chůze naboso, stimuluje plosku nohy, která je správně prokrvována, termoregulována a posiluje nožní klenbu.

Proč jsou barefootové boty široké?

Protože lidské prsty jsou přirozeně široké – aby poskytovaly tělu dostatečnou podporu a stabilitu. Běžná obuv tuto jejich funkci eliminuje a tělo pak musí více zapojit jiné, nepřirozené, stabilizační mechanismy, což může vést například k bolesti zad.

 

Proč je dobrá tenká podrážka?

 • Tenká podrážka umožňuje plosce nohy vnímat i v botě povrch země. Nechává svalové skupiny chodidla aktivně pracovat a tím se vyvíjet a posilovat. Chodidlo se skládá z 26 kostí, 33 kloubů a více než 100 svalů a úponů. Svojí anatomií je předurčeno k tomu, aby sloužilo jako tlumič a stabilizátor lidské chůze a postoje. A stejně jako jiné svalové skupiny těla potřebuje i chodidlo pro svoje fungování správně vyvinuté a posílené svaly.


Co je zero drop?

 • Nulový sklon podrážky neboli rovná bota od prstů k patě. Chodidlo je od narození přirozeně navyklé správně fungovat bez podpory nebo vyvýšení v patní části. Podpatek nebo zesílenou podešví zvednutá pata má za následek posun těžiště a následné nutné změny funkce pohybového aparátu, zatížení jiných kloubů a jiné postavení těla. Ovlivňuje i zkracování achillovy šlachy. 


Co je to nadměrek?

 • Rozdíl mezi vnitřní délkou boty a naměřenou délkou chodidla. Tedy volný prostor uvnitř boty před prsty důležitý pro přirozený pohyb chodidla v botě. Při samotném kroku se prsty zatíží a ploska se lehce roztáhne, na to potřebuje chodidlo místo.

 

Jak velký brát nadměrek?

 • Minimální nadměrek u uzavřených bot je 3-4 mm, jinak je bota de facto malá a není v ní prostor pro odvinutí kroku. U nových bot se u dětí navíc počítá s růstem a kupují se boty s cca 10-12 mm rezervou. U začínajících chodců a otevřených bot (sandálky) méně, cca 5-7 mm. U dospělých bývá nadměrek 4-6 mm (méně u sandálů), u běžeckých bot okolo 1 cm. Do šířky by bota neměla být užší než noha, stačí rezerva 2-3 mm.


Co znamená dominantní palec?

 • Tvar nohy, kdy palec je výrazně nejdelším prstem a o 20-30 % přerostl druhý a třetí prst. Takové chodidlo potřebuje ve špičce dostatečný prostor, aby palec nebyl deformovaný a tlačený směrem k ostatním prstům.

 

Co znamená noha do ploutvičky nebo vějířovitý tvar chodidla?

 • Tvar chodidla, kdy prstová část je poměrně široká a výrazněji se zužuje směrem k patě, ta je naopak útlá. Taková noha potřebuje botu s prostornou špičkou, ale dobrým utažením okolo kotníku.


 

Kdy začít chodit v barefoot botách?

 • Kdykoli - dětství, v dospělosti, ve stáří. Jen doporučujeme postupně a ideálně na měkkém povrchu, v přírodě, kde budete více profitovat z výhod tenké a flexibilní podrážky.  Ideální je začít s botami, které mají alespoň 4-5 mm podešev, případně ponechat v botě vyjímatelnou stélku. Vyhněte se tvrdým došlapům na paty a sledujte, jak vaše tělo reaguje. Časem zvládnete delší úseky, ještě tenčí podrážku a třeba i tvrdší povrch, pokud budete našlapovat uvědoměle.


 

Jaké vybrat boty pro první krůčky?

 • Nespěchejte. Z počátku stačí dětem protiskluzové ponožky, ponožkoboty nebo kožené capáčky, ty jsou ideální do fáze, kdy dítě kombinuje chůzi a lezení. 

 • První boty by měly být co nejměkčí, opravdu velmi snadno ohnutelné všemi směry, ideálně nízké, aby mohl kotník plnohodnotně pracovat. Doporučujeme i nepřehánět nadměrek a ačkoli takové boty dlouho nevydrží, dát boty s rezervou pouze cca 5-8 mm. 

 • Ověřte, že dítě chodí v botách podobně, jako bez nich, bota hezky sedí okolo paty a dítě v obuvi nestáčí špičky k sobě a nezakopává. Pak hurá ven!


 

Jsou barefoot boty pro všechny?

 • Pro zdravé nohy anoZdravotní problémy, vývojové nestandardy, bolesti apod. nicméně vždy konzultujte s odborníky - fyzioterapeuty, kteří jsou velmi často barefootu naklonění, ale doporučí vám tuto botu kombinovat např. s vložkami. Výhodou barefootových bot je dostatečný prostor a korekční pomůcky je možné do nich vkládat obvykle snáz než do úzkých bot.


 

Jaké materiály jsou používané?

 • Různé a detailní informace najdete vždy u konkrétního produktu.

 • Obecně jsou výrobci barefootových bot uvědomělí, vyrábějí boty, které podporují přirozený pohyb a zdravý životní styl. To souvisí s filozofií udržitelné módy, ekologické výroby, recyklace.

 • Mnoho výrobců tak nabízí kromě klasické kůže, syntetiky a bavlny i konopí, korek, umělé materiály z recyklátů, veganské varianty kůže, bio bavlnu a bio kůži apod.


 

Dědit boty ano či ne?

 • Barefootové boty mají tenkou podrážku, takže bývají méně sešlapané/sešmajdané. I přesto ale dochází k deformitě boty podle nohy - na podrážce i postavením za patou. Z tohoto pohledu není ideální boty dědit.

 • Vždy ale záleží na stavu konkrétní boty, zejména v jaké kondici je podešev a oblast okolo kotníků. 

 • Zároveň je důležité, kolik času v botě dítě tráví. Nosí-li holínky jednou za měsíc na hodinku, není to takový problém, jako když poděděné papučky do školky, které má pravidelně několik hodin denně.


Jak správně měřit délku chodidla?

 • Jednoduchá a obvykle celkem přesná je varianta opřít patu o zeď a udělat čárku před nejdelším prstem. U obkresu nohy je důležité ohlídat správný sklon tužky.

 • Pomoci může i měřidlo Plus 12 a jsme ochotni Vám se vším pomoci v Písku na prodejně.

 

Co dělat, když jsem mezi dvěmi velikostmi boty?

 • Nepřeceňujte ani nepodceňujte nadměrek. I dospělý by měl mít v botě 4 mm místa, proto boty s méně než 4-5 mm nadměrkem nedoporučujeme. Zároveň není dobré brát boty s více než 13 mm rezervou.

 • Zkuste oboje a uvidíte podle chůze, jak bota padne - záleží i na velikosti boty v kotníku a vnějším rozměru boty. Balerínky a otevřenější boty větším nadměrkům nenahrávají. Bota, která je v patě a nártu těsnější, dá se utáhnout a je uzavřená snese více volného místa před prsty.

 • Můžete zvážit jinou značku, kde bude pravděpodobně číslování zase o pár mm jiné.


 

Jak správně pečovat o obuv?

 • Vysušit - vyndat stélku a nechat vyschnout při běžné teplotě, nikoli na radiátoru nebo fénem, a to i v létě, kdy vlhkost vzniká pocením nohy

 • Vyčistit - odstraňte z bot písek, bláto, prach, sůl, pomůže vám lotion nebo pěna na čištění

 • Vyživit - přírodní kůže potřebuje hydratovat krémy a balzámy, aby se nevysušila

 • Ochránit - impregnace chrání botu před vlhkem, solí, UV zářením


Více o péči o boty v našem článku.


Existují barefoot boty na běh?

 • Ano, je celá řada barefootových sportovních bot, některé jsou vhodné pro sport v interiéru, jiné na běh. Nabízíme boty s multiterénní podrážkou do běhu v přírodě i rovnější pro trénink na běžných cestách.


 

Existují společenské barefoot boty?

 • Ano, na rostoucí zájem už reagovali i výrobci, protože kdo obuje barefootové boty, nechce se již v práci celý den mačkat v nepohodlných botách. Podvejte se na dámské nebo pánské společenské barefoot boty.