Často kladené otázky

S jakou oblastí vám můžeme pomoci?

Barefoot základy

Co je to barefoot?

Výraz barefoot znamená v angličtině „bosá noha“ ovšem slovo barefoot používáme jako kratší verzi spojení „barefoot boty“. Setkat se můžete také se spojením barefootové boty, barefooty, bosé boty, bosoboty či barefoot obuv.

Jedná se o boty, které se vyznačují charakteristickými vlastnostmi (popsanými níže) a všeobecně přijímanými napříč výrobci, prodejci i zákazníky. Zajímavostí ovšem zůstává, že pojem barefoot jako takový není nikde definován oficiálními standardy či právními normami, a tak se můžeme setkat s vysokým množstvím různých bot, které jsou označovány jako barefoot.

Jaké jsou barefoot vlastnosti?

Bavíme-li se o 100% barefoot botách, tak by měly mít anatomicky tvarovanou špičku, tenkou, rovnou a všemi směry flexibilní podrážku, celkově nízkou hmotnost.

Jak poznám barefoot boty?

Barefoot boty poznáte pohledem i vyzkoušením. Jednak mají tenkou, zhruba 3mm podrážku bez podpatku či zvednuté špičky, zároveň jsou ohebné všemi směry a lehce je srolujete i do ruličky. Na noze je téměř necítíte, neomezují vás v přirozeném pohybu, v patě sedí, ale ve špičce poskytují dostatek prostoru pro roztažení i aktivní práci prstů.

Proč jsou barefooty široké ve špičce?

Aby boty nesvíraly vaše chodidlo a nedeformovaly prsty, které potřebujete v botě řádně roztažené do šířky (stabilita postoje, aktivní práce při chůzi). Více o tom, proč by se boty anatomicky tvarovanou špičkou měly přizpůsobit vaší noze a nikoliv noha botám si přečtete v tomto článku.

Tvrdé, nebo měkké boty?

Nenechte se zmást výrobci běžné obuvi, že potřebujete pevné boty pro podporu a zpevnění nohy v botě. V takových botách nemůžete při chůzi přirozeně odvíjet nohu od země, dochází k vypracování nezdravých pohybových návyků a ztrátě možnosti pružně reagovat na strukturu povrchu.

Samozřejmě to platí s výjimkou pro osoby s diagnostikovanými problémy (např. hypermobilita). Takoví lidé skutečně potřebují v botě zpevnění například v podobě opatku, jinak by nedokázali udržet nohu ve správném úhlu. Pokud máte pochybnosti, poraďte se s odborným lékařem.

V čem je lepší tenká podrážka?

Tenká podrážka lépe umožňuje přenos informací mezi chodidlem a povrchem. Zpravidla se pohybuje kolem 3 mm, což je dostatek pro zachování ochrany před proražením, ale zároveň stále ještě umožňuje vnímání podnětů, aktivně zapojuje pohybový aparát a napomáhá termoregulaci. Více se můžete dočíst ve článku zde.

Proč barefooty nemají podpatek?

Barefoot boty mají kompletně rovnou podrážku, bez zvýšené paty i špičky, a to proto, aby nedocházelo k vychýlení těžiště těla směrem vpřed ani vzad. Jakékoliv nesrovnalosti totiž ve výsledku mohou zapříčinit vážné poškození pohybového aparátu, více se o této problematice můžete dočíst zde.

Je chození naboso zdravé?

Jak píšeme v našem článku, pro zdravý vývoj dětské nohy je klíčové osvojování základních pohybových návyků zcela naboso (i bez ponožek). Bosá chůze má pozitivní zdravotní účinky v podobě posilování chodidla, takže obvykle lze doporučit její provozování v co nejvyšší možné míře v kterémkoliv věku.

Na druhou stranu přitom nesmí docházet k poškození chodidla. Boty plní zejména ochrannou funkci, a tak bychom se naboso neměli vydávat tam, kde hrozí pořezání, poškrábání, odření, ale třeba i popálení či podchlazení nohy.

Výběr barefoot bot

Jakou velikost boty koupit?

Samozřejmě to záleží na velikosti vaší nohy, kterou doporučujeme před výběrem bot vždy řádně přeměřit. V průběhu života totiž i u dospělých dochází ke zvětšování chodidla, například otoky nohou během těhotenství, ve stáří apod.

Dále pak porovnejte naměřené údaje s tabulkou velikostí vybrané značky. Jednotliví výrobci se v číslování mohou lehce rozcházet, takže rozhodně neplatí, že vám jedno číslo bude sedět napříč celým sortimentem.

Jak správně měřit nohu?

Tomu tématu jsme věnovali krátký článek, který vám doporučujeme pečlivě prostudovat. Chybu neuděláte, ani když nás navštívíte osobně na prodejně v Písku a my vám rádi nohu odborně přeměříme.

Kolik místa nechat v botě?

U uzavřených bot minimálně 3-4 mm, jinak je bota malá a není v ní prostor pro odvinutí kroku. Nikdy byste tedy neměli kupovat boty, u kterých se prsty dotýkáte špičky. Běžný nadměrek u dospělých bývá 4-6 mm (méně u sandálů), u běžeckých bot okolo 1 cm.

U dětí se navíc počítá s růstem nohy a kupují se boty s cca 10-12 mm rezervou. U začínajících chodců a otevřených bot (sandálky) méně, cca 5-7 mm. Do šířky by bota neměla být užší než noha, stačí rezerva 2-3 mm. Chodidlo by ovšem mělo v patě sedět a nemělo by v botě plandat, aby nedošlo k jeho vychýlení nežádoucím směrem.

Jak vybrat mezi dvěma velikostmi boty?

Pokud jste změřili délku nohy a s připočtením nadměrku se nacházíte přesně mezi dvěma velikostmi, obecně lze doporučit, abyste sáhli po větší, protože v ní budete mít dostatek prostoru pro případný růst nohy a aktivní práci chodidla. Na druhou stranu určitě ne za cenu toho, že byste zakopávali o špičku, nebo vám byla bota celkově volná.

Kdy dát dítěti boty?

Jak píšeme v samostatném článku, vhodná chvíle se různí dle jeho chodeckých schopností. Obecně bychom první botičky měli dítěti obout až ve chvíli, kdy tráví většinu aktivního času chůzí po dvou. Do té doby by se mělo učit pohybovat zcela naboso (i bez ponožek). Pokud prostředí není nebezpečné pro jeho nohu (např. doma na koberci), nechávejte ho chodit naboso i nadále.

Jaké první botičky vybrat?

Pro domácí použití rozhodně doporučujeme capáčky, které se ohebností a měkkostí nejvíce blíží chůzi naboso. Na venkovní chůzi pak poslouží barefootové botky pro nejmenší.

Jsou pro mě barefooty vhodné?

Pokud nemáte závažný zdravotní problém, který by jejich používání zakazoval, pak se dá říct, že ano. Barefoot obuv je vhodná pro děti jako první botičky (i všechny další), stejně tak na ni mohou kdykoliv přejít i ženy a muži všeho věku. Takže pokud uvažujete o vlastním zdraví, odpovědném životě či přirozeném rozvoji, určitě po nich sáhněte.

Kde najdu pevné barefooty?

Vlastností barefoot bot je právě jejich měkkost a ohebnost, nicméně pro uživatele s potřebou větší podpory kotníku nabízíme barefoot boty s opatkem. Identifikujete je díky speciálnímu štítku při filtrování.

Mám kupovat boty z bazaru?

Na toto jsou dva pohledy. Sice chápeme, že nákup bot z bazaru šetří náklady i životní prostředí, na druhou stranu ze zdravotního hlediska to nemůžeme doporučit. Jednak nevíte, jestli uživatel před vámi netrpěl přenosnými kožními onemocněními a také jestli nesešlapal boty nevyhovujícím způsobem pro vaši nohu. Pokud dědit boty, pak tedy spíše jen ty minimálně používané a v bezvadné kondici, jinak doporučujeme raději investovat do nových.

Jak pečovat o boty?

Péče o boty je klíčová pro prodloužení jejich životnosti. Platí pro ni základní 4 pravidla – vysušit, vyčistit, vyživit, ochránit, která jsme do detailu rozepsali v tomto článku.

Typy barefoot bot

Z čeho se vyrábí boty?

To se liší botu od boty, podrážka bývá většinou gumová, svršek kožený či textilní, nicméně vždy platí, že použité materiály najdete v detailu produktu, ať v jeho popisku či formou piktogramů.

Jsou boty pro vegany?

Rozhodně ano, v nabídce jich máme mnoho, stačí si ve filtru produktů zaškrtnout u Dalších parametrů políčko Vegan a ony se vám vyfiltrují.

Existují barefooty na běh?

Ano, mnoho sportovních barefoot tenisek je vhodných na běh, ovšem je potřeba myslet na to, že běh v barefoot obuvi má jiná specifika oproti běhu v klasických odpružených botách, které tlumí nárazy za vás. Proto si před běháním v barefootech pečlivě nastudujte techniku bosého běhu.

Můžu nosit barefooty ve městě?

Ve městě sice najdete dlažební kostky, asfalt a mnoho dalších tvrdých povrchů, ale to neznamená, že byste po nich nemohli chodit v barefoot obuvi. Akorát nebudete moci dupat jako sloni, běžet někam na poslední chvíli, zkrátka se pohybovat bezohledným stylem ke zpětné vazbě okolí a vašeho těla. Proti tomu bosoboty vás povedou k přirozenému a plně vědomému stylu pohybu na jakémkoliv povrchu. Pro jistotu si ovšem ověřte v našem článku, že ovládáte základy správné chůze.

Hodí se barefooty do společnosti?

Za nás v tom nevidíme problém, naopak, v naší nabídce najdete mnoho elegantních pánských i dámských společenských barefoot bot, se kterými vaše nohy zůstanou v pohodlí na všech typech slavnostních událostí. Dámy se mohou inspirovat například v tomto článku.