Přirozený vývoj chodidla od A do Z

Jak na zdravý vývoj nohy od prvních měsíců až do smrti? Přehled odborných doporučení jsme pro vás nachystali ve spolupráci s fyzioterapeutkou Romanou Cihlářovou:

Obsah článku

První krůčky

Když vaše miminko začíná lézt, měli byste ho nechat naboso. Nebojte se chladu, studená nožička ještě neznamená zimu. Pokud nemáte podlahu jako led, postačí kontrolovat barvu pokožky a prokrvení nožky.

Dětské chodidlo potřebuje vnímat nejen materiál a strukturu povrchu, ale i jeho teplotu, což napomáhá uchování vjemů. V úzké ponožce nebo v capáčcích, ztrácí noha přímé podněty od okolí. Také nepozorujete svět přes závoj nebo nechodíte s šátkem přes oči, takže pryč s nežádoucím omezením!

Pokud se vám zdá, že fáze lezení trvá dlouho, nepanikařte, pro posílení zad a psychomotorický vývoj dítěte je to jedině dobře. Hlavně nekupujte chodítko ani miminko netahejte za ruce! Chodítko = škodítko, obdobně i opory typu dětský kočárek. Jen ať se dítě přirozeně zvedá u nábytku a pak rozejde do prostoru úplně samostatně, není kam spěchat.

První krůčky

První botičky

Boty nám slouží především jako ochrana před poraněním a prochladnutím, rozhodně nesmí nohu omezovat ve vývoji a funkčnosti, natož způsobit deformity. Kde prochladnutí a poranění nehrozí, tam se vyplatí v maximální možné míře chodit naboso. Pořízení prvních bot je ideální směřovat po pár měsících samostatné chůze, do té doby vydržte u capáčků.

Při výběru botiček se soustřeďte na délku a šířku. Noha při dopadu expanduje, a proto děti i dospělí potřebují v botě nadměrek (volný prostor ve špičce). U dětí nechávejte nadměrek větší (u prvních bot 6-8 mm, u aktivních chodců 10-12 mm), abyste získali prostor pro růst nohy.

V šířce rezervu nepotřebujeme. Když se bota pouze dotýká měkkých tkání, k deformaci chodidla nedochází. Rozhodně však obuv nesmí měnit pozici nohy ani způsobovat otlaky. V patě a přes nárt by měla bota sedět pevně, noha v ní nesmí kloktat.

Pokud má dítě tendence k valgozitě (vbočení) kotníčků, je potřeba řešit opatkem. I to ovšem stačí až ve věku od dvou let, první krůčky nechat skutečně s minimálním omezením.

Mezi 6-8 rokem osifikují kosti a vznikají těžko měnitelné pohybové vzorce. Proto je potřeba do tohoto věku udržet dítě co nejvíce barefoot. Později již deformity vznikají pomaleji a jsou snáze vratné.

Černé boty

Boty pro teenagery

Předchozí odstavec neznamená, že teenageři můžou bosé boty opustit a přejít na konvenční obuv. Naopak, měli byste se zaměřit na psychologickou stránku obouvání. Dospívající chtějí vypadat dobře v kolektivu vrstevníků a nosit obuv, která se jim bude líbit.

Než byste je nutili do bosých bot s širokou špičkou, najděte kompromis v podobě lehce užších barefootů, které na první pohled nerozeznáte od běžných tenisek. Raději měkké a pohodlné boty, než ty konfekční s podpatkem či špatným tvarem špičky. Ostatně ani samotní teenageři, vychovaní na pohodlí bosobot, nebudou z přechodu do tvrdých a úzkých bot příliš nadšení.

Pokud tedy dítě touží po barefootových botách, kterým ale nějaký milimetr do šířky chybí, buďte shovívaví. Lepší je od zdravých bot úplně neodradit.

Merrell boty

Boty pro dospělé

S obdobnou filozofií byste měli přistupovat i sami k sobě. Někteří dospělí měli to štěstí, že mohli v dětství běhat naboso, takže si vypěstovali zdravé základy. Nošení běžných bot se ovšem od té doby na stavu jejich chodidel do určité míry podepsalo.

Zdravá a správně zatížená noha nemá otlaky, které obvykle pochází z podpatku či zvýšené špičky, ani propadlou klenbu vlivem úzké boty. U deformit chodidla stále platí, že možná nevypadají hezky, ale pokud noha dobře funguje a prokrvuje se, nemusí ani například vbočený palec působit výraznou bolest.

Pokud ovšem noha aktivně nefunguje, sebemenší odchylka může znamenat utrpení. Ortopedické vložky možná pomohou ulevit, nicméně i ty se vám budou daleko lépe nosit ve funkčních barefoot botách, než byste je vmáčkli do běžných tenisek či polobotek.

Černé boty Camper

Regenerační pomůcky

Ne vždy se lze mačkání prstů v botě vyhnout. Na slavnostní příležitosti možná ještě nějakou stylovou barefoot obuv seženete, ovšem brusle, tretry, kopačky, lezecké boty, cyklistické nášlapy a další speciální boty vašim prstům prostor nedopřejí. V takovou chvíli je zásadní, abyste po vyzutí kompenzovali zátěž vhodným cvičením a pomůckami.

Funkci nohy podporuje zejména roztahování prstů a stimulace plosek. Adjustační ponožky s oddělovači či silikonové korektory vytvoří mezi prsty prostor, čímž zajistí jejich správné postavení. Senzomotorické koberce napodobující přírodní terén, dřevěné terapeutické desky s výčnělky či masážní míčky zase stimulují nervová zakončení v chodidlu, a tím ho i náležitě prokrvují.

Stimulace nohy

Obecně platí pravidlo, abyste co nejvíce chodili úplně naboso. Pokud to roční období a povrch dovolují, tak i venku, kde skrze členitý terén bosá noha přirozeně trénuje a získává množství rozličných impulsů.

Ve zbytku případů, a to i do města, plného různých povrchů a nerovností, nazujte barefoot boty. Ať dětské, dámské či pánské, vyplatí se preferovat přirozený rozvoj nohy před nošením značkové módní obuvi, která naše zdravotní potřeby trestuhodně opomíjí.