První botičky

Kdy dát dítěti první botičky? Jaké typy existují a čím se liší? Proč jsou první botičky důležité? Jaké jsou oblíbené značky a které první botičky vybrat? Shrnujeme tipy pro rodiče čerstvých chodců.

Obsah článku

Vývoj dětské nohy

Podle dat z FYZIOkliniky s.r.o. se přes 90 % dětí se rodí se zdravýma nohama, ale při nástupu do první třídy trpí deformitami nohou již více jak 95 % dětí! Za tento dramatický obrat k horšímu můžou zejména nevhodné první botičky a ponožky.

Pokud chcete zachovat dětem zdravá chodidla, doporučujeme následující kroky:

  • přečtete si článek o přirozeném vývoji chodidla od fyzioterapeutky Romany Cihlářové
  • nechávejte od narození až do školního věku děti co nejvíce chodit naboso (kdykoliv to prostředí umožňuje)
  • při výběru prvních botiček se řiďte níže uvedenými radami

Kdy pořídit první botičky

Na otázku „Kdy dát dítěti první botičky?“ neexistuje odpověď ve formě konkrétního věku, protože každé dítě se vyvíjí jinou rychlostí. Obecně ovšem platí, že první botičky má smysl pořizovat až poté, kdy dítě samostatně chodí prostorem a pohyb na zadních tvoří převládající část jeho dne.

I v takové chvíli mějte na paměti, že boty slouží primárně k ochraně chodidel. Pokud dětské nožce nehrozí nebezpečí poranění či zásadního prochladnutí, nechávejte děti i v tomto věku běhat naboso či v dostatečně širokých protiskluzových ponožkách.

„Ve svém okolí jistě najdete chladnější, hladkou plovoucí podlahu, chladnou dlažbu nebo teplejší, měkký koberec. V létě dbejte na to, aby děti chodily bosou nohou po trávníku, kamínkách, v písku, brouzdaly se ve vodě, chodily po kluzkém či hrubém povrchu,“ radí odborníci z FYZIOkliniky.

Bosé nohy, stimulace chodidel, Stapelstein

Jak vybrat první botičky

Každému výběru bot by mělo nejprve předcházet pečlivé měření nohy. Obkreslete dětskou nožku na papír a pak změřte délku i šířku v nejširší části. K naměřeným hodnotám připočtěte nadměrek 10-12 mm (respektive pro úplně první botičky 5-9 mm, aby miminka nezakopávala o špičky), aby děti měly v botě dostatek prostoru pro chůzi i růst nohy.

Vlastnosti prvních botiček

„Když dáme dítěti na nohu pevnou botu, vyřadíme z funkce svalové skupiny, které se podílejí na tvorbě nožní klenby,“ shodují se experti ze zlínské podiatrické poradny Pro zdravé nohy. Dětská bota by proto podle nich měla mít dostatečně flexibilní podešev a odpovídat přirozenému tvaru nohy.

Botičky doporučují střídat a volit správný typ obuvi pro každou aktivitu. Ostře se vymezují proti botám s podpatkem, které vychylují těžiště. Dětem v batolecím věku radí chodit bosky na měkkém povrchu (koberec s vysokým vlasem, pružná podložka), aby se noha uvolnila a svaly procvičily.

Různé typy prvních botiček

Při výběru botiček pro začínající chodce narazíte zejména na tyto kategorie:

  • capáčky – měkké celokožené botičky, které nemají odolnou podrážku, a tak se doporučují jako přezůvky do vnitřních prostor
  • první botičky – obdoba capáčků, ovšem s odolnější podrážkou, umožňující venkovní užití
  • bačkůrky – oproti capáčkům konstrukcí i podrážkou lehce pevnější boty na doma
  • dětské botičky – boty pro začínající chodce mohou být nejrůznějších typů, od bot pro starší děti se odlišují nižší velikostí (nejčastěji 18-22)

Odhad místa v botě bez náležitého měření

Časté omyly ve společnosti

Dávejte si pozor na časté chyby, které mohou bránit zdravému vývoji dětské nohy:

  • Obouvání botiček do kočárku – dítě v kočáru nechodí, tudíž nepotřebuje žádnou obuv. Malé botičky možná vypadají roztomile, ovšem zásadním způsobem omezují volný pohyb a růst nohy. To samé platí i pro plazení, kdy dítě v botičkách (i měkkých capáčkách) používá klouby i prsty vlivem překážející obuvi jinak, než by to dělalo přirozeně naboso.
  • Ověření velikosti stiskem špičky boty či strčením prstu za patu – na obojí může dítě zareagovat pokrčením prstů, což může vyvolat falešný dojem prostoru i u těsných bot. Proto raději přeměřte velikost bosé nohy mimo botu, načež porovnejte s udávanými vnitřními rozměry boty.
  • Používání chodítek a tahání za ruce – dítě s takovou formou opory neposiluje přirozeně tělo a navyká si na chůzi s asistencí. Nesnažte se pohyb po dvou uspěchat, všechno přijde přirozeně v pravý čas. Nejlépe do vývoje chůze dítěte vůbec ničím nezasahujte.
  • Nechání výběru na dítěti – malé dítě neví, jaké boty potřebuje. Nedokáže objektivně posoudit, jestli mu dobře sedí, naopak může zatvrzele prosazovat výběr vzhledově atraktivních bot, které mu ovšem vůbec nevyhovují rozměrově.
  • Doporučování pevných bot – pevný opatek fixuje patu ve správné pozici a brání sešlapávání bot, což využijí zejména děti se zdravotními problémy (např. valgózním kotníkem). Pro zdravé pohybové vzorce je zásadní pevné uchycení nohy v kotníku (proto se do školky nosí zavřené bačkory a nikoliv pantofle). Ani jedno však nesmíme zaměňovat s požadavkem na pevnou obuv, protože ta by naopak měla být co nejvíce flexibilní, aby umožňovala správnou techniku chůze a fungování svalů.

Kde koupit první botičky

Jestli si chcete ušetřit návštěvu kamenné prodejny s netrpělivým dítětem, doporučujeme objednat první botičky online s doručením do druhého dne, vyzkoušením v pohodlí domova a snadným vrácením nepadnoucích kusů zpět.

U nás na Little Shoes se specializujeme na dětskou obuv. Všechny boty pečlivě přeměřujeme a pro lepší orientaci v sortimentu sestavujeme podrobné srovnávací recenze. Nabízíme široký výběr zdravých barefoot bot pro přirozený rozvoj dětské nohy.

Oblíbené značky prvních botiček

Při výběru capáčků a prvních botiček nejvíce zákazníků sahá po značkách:

První botičky Bobux

Rady pro první krůčky

Pokud chcete napomoci dítěti v prvních krůčcích, vyzkoušejte následující tipy od fyzioterapeutky Karen Mayes:

  1. Od narození pokládejte bdělé miminko na bříško, aby posilovalo krční svaly a dokázalo samostatně udržet hlavu.
  2. Pro zlepšení prostorového vnímání vytvořte kolem dítěte podnětné prostředí, které bude moci zkoumat.
  3. K otáčení a následnému posazení či plazení potřebuje dítě silné vnitřní svaly, takže jej nechejte se volně pohybovat, kdykoliv to prostředí umožňuje, aby co nejvíc trénovalo.
  4. Motivujte batole položením oblíbených hraček na gauč, aby se za nimi zkoušelo dostat do kleku a posléze i stoje u nábytku. Dopřejte mu čas a dostatek povzbuzení.
  5. Pro trénování chůze připravte bosému dítěti měkké prostředí (koberec, podložka), nebojte se ho nechat padat na zadek i samostatně vstávat, jedná se o přirozený proces učení.
  6. Pokud chcete nabídnout dítěti podporu v prvních krůčcích, jistěte ho lehce za boky, nikoliv za ruce, kde by docházelo k přenosu váhy do horní části těla.
  7. Pro zlepšení samostatné prostorové chůze si můžete s druhým dospělým dítě „posílat“. Ze začátku na vzdálenost 1-2 kroků, později zkuste prostor mezi Vámi prodlužovat.
  8. Až dojde na kupování prvních botiček, pečlivě změřte nohu a pořiďte takové první botičky, které jsou v souladu s přirozeným rozvojem dětské nohy. Nebojte se sáhnout po barefoot botách, které splňují požadované parametry.

Jak pečovat o boty

Malé děti často zakopávají, padají, vrážejí do předmětů apod. Abyste prodloužili životnost dětské obuvi, používejte pečující přípravky. Boty vždy pečlivě vysušte, vyčistěte čističem, vyživte krémem a ochraňte impregnací.

Kdy vyměnit první botičky

Záleží na tom, jak rychle roste dětem noha, proto dítěti pravidelně přeměřujte velikost chodidla, hlídejte délku i šířku. Minimální nadměrek v botě pro plnohodnotné odvinutí kroku by měl být 4-5 mm, takže se po překročení této hranice poohlédněte po nových botách.

Měření nohy Měřidlem Plus12

Batolata obvykle za rok prostřídají zhruba 3 velikosti bot, předškoláci 2 a školáci 1-2 ročně. Každé dítě má originální tvar nohy, takže nedoporučujeme prošlapané boty dědit. Impulsem k okamžité výměně by kromě malé boty mělo být i jakékoliv omezení správné funkčnosti či poničení.

Závěrečné shrnutí

Děti nechávejte co nejdéle běhat naboso, první botičky jim pořiďte, až když tráví samostatnou chůzí prostorem většinu času. Při výběru bot dbejte na jejich flexibilitu a dostatek prostoru ve špičce, obecně se hodí poohlédnout po barefoot botách, které respektují přirozený vývoj chodidla.

Před koupí prvních botiček dítěti přeměřte nohu a poté vybírejte z dostupných velikostí. Abyste si ušetřili tahání miminka do kamenné prodejny, pořiďte botičky online. Na Little Shoes najdete všechny capáčky i první botičky skladem, s doručením do druhého dne a možností snadného vrácení.

 

Výběr prvních botiček

 

Další zdroje