Porovnání capáčků

Aby děti chodily, nepotřebují boty, ty plní funkci ochrannou a izolační. Je zbytečné obouvat dítě do kočárku, nebo když sotva začne lézt po bytě. Nicméně capáčky jsou ideální "bota" pro kombinaci lezení a chůze, pro první krůčky po obýváku, pokud podlaha klouže a studí. Ačkoli jsou capáčky domácí obuv, zvládnete s nimi, zejména na jaře a v létě, i kratší chození venku.

Je to typ boty, který se nejvíce blíží chůzi naboso, přesto nohu zahřeje, ochrání před špínou, zatrženým nehtem, odřeným nártem, bolavým došlapem na ostřejší kamínky nebo rozpálenou dlažbou v létě na terase. Jako interiérové jsou označovány proto, že kůže se mechanicky na hrubém povrchu odírá, ale pokud počítáte s tím, že první boty prošoupe, není problém v nich vyrazit na hřiště, na nákup, na zahradu.

Srovnávačka capáčků

Co potřebujete u capáčků

Dostatek místa v prstech. Stabilita je to, co děti v počátcích omezuje v pohybu. Plně roztažené prsty zvětšují základnu těla a usnadňují držet rovnováhu. Zároveň děti potřebují neomezovat pohyb kotníku, neměnit postavení nožičky při dřepu či v kleče, tyto pozice dítě neustále střídá. Proto mají být (nejen) první botičky úplně měkké, bez zpevnění či vyvýšení paty, která by přesouvala těžiště jinam, než je pro dítě přirozené.

Bota nedře v nártu - kojenci mívají nohy baculaté, podíl tuku v chodidle je vyšší než u aktivních chodců. Nemají klenbu, ale na spodní straně chodidla je větší či menší tukový polštářek, stejně tak je běžný i baculatý nárt. Ohlídejte, aby capáček netlačil, neškrtil.

Capáček dobře drží okolo kotníku a paty - botička se nesmí vyzouvat nebo výrazně odstávat, chceme, aby držela na noze a volnější byla pouze v oblasti prstů, nikoli nad kotníkem.

Capáčky - ukázka

Zkuste změřit nohu, i když je to někdy boj... :-/. Ale pár tipů, jak na to, najdete v tomto článku.

Tvar prstové části

Určitě nechcete dětem od mala deformovat nohu úzkou nebo nevhodně tvarovanou botou. Ergonomický tvar prstové části je zásadní, zejména u dětí s delším palcem. Bota by neměla být tedy užší než noha a má kopírovat její přirozený tvar. Zároveň ale doporučujeme nepřehánět nadměrek do šířky ani do délky. První krůčky jsou nejisté samy o sobě, takže každá menší překážka, třeba v podobě moc dlouhých bot, je znát, a může měnit pohybový vzorec. Capáčky proto na délku bereme (mluvíme o koupi nových bot, kde počítáme s rezervou pro růst nohy) s nadměrkem 5-8 mm, do šířky ideálně 2-4 mm.

  tvar capáčků porovnání

Nohatka & Babice

Capáčky s ideálně tvarovanou prstovou částí. Krásně široké, nejdelší místo v oblasti palce a druhého prstu a tedy vhodné na dominantní palec nebo ploutvičku. Když přiložím capáčky k sobě, mají téměř identický tvar ve špičce, Babice jsou maličko delší, tedy proporčně mírně užší, rozdíl je ale 1 mm. Od pohledu jsou Babice užší v patě a okolo kotníku, ale Nohatka mají velkou výhodu, že se dají v případě potřeby stáhnout, protože po celém obvodu od nártu za patu je vedená gumička s brzdičkou. Lem je z měkké broušené kůže, takže nedře. Pokud ale dítě hodně leze, může brzdička tlačit v nártu, doporučujeme tedy spíš pro chodící děti. Babice mají v nártu gumičky, která je "pevně" daná a stažení okolo paty je řešené jemným zřasením. Nohatka mají vyjímatelnou merino stélku, která zvyšuje tepelný komfort třeba i pro chůzi venku. Obě značky jsou vyrobené z certifikované, měkké kůže, v podrážce je kvůli protiskluzovosti broušená kůže. Výška v nártu je srovnatelná a doporučujeme je na průměrnou nohu. U Nohatka potěší výroba v ČR.

Nohatka a Babice

Tikki Ziggy & Shapen

Tikki jsou ideální první ťapky na útlé nohy. Jsou skvěle tvarované v prstech, tedy vhodné i na dominantní palec, ale nejsou tak široké. Jsou zároveň nižší v nártu a 2 suchými zipy nad kotníky lze hezky upravit prostor v nártu a okolo nožičky. Ačkoli na fotce jsou capáčky velké na délku, sedí pěkně okolo kotníku. Podrážka je protiskluzová 1 mm guma a nad ní je 1 mm vyměkčení pod vrstvou kůže, stélka není vyjímatelná. Podrážka je maliličko silnější (2 mm), stále ale úplně flexibilní a snadno ohebná.

Shapen sedí na průměrnou nohu a zejména na ploutvičku s dominantním palcem. Jsou prostorné v prstech, užší v patě (ale nejsou vhodné na kostnatý kotník) a ne úplně nízké v nártu, vhodné na průměrně vysoký nárt. Podobně jako Babice mají gumičky v nártu a mírné zřasený obvod okolo paty. Podrážka je z broušené kůže, která je protiskluzová.

 Tikki a Shapen

Bobux & Lait et Miel

Obě značky mají prostornou, ale kulatou špičku. Jsou tedy vhodné na nožičku bez dominantního palce, který by neměl dost místa. Bobux i Lait jsou vyšší v nártu a široké ve středu boty, sedí tedy na baculatější nohy (...Bobux jsou trochu nižší a širší, Lait jsou trochu užší a vyšší, nicméně kůže se přizpůsobí tvaru nohy a místa je ve výsledku srovnatelně). Oboje jsou v nártu nejprostornější z dostupných capáčků. V patě nejsou tak výrazně zúžené a jsou vhodné spíš na nohu silnější okolo kotníků. Lait et Miel jsou vyšší za patou, vhodné hlavně pro chodící děti a jsou celkově trochu pevnější, z více vrstev kůže. Okolo paty ale nedřou, kůže po obvodu je velmi mírně zřasená, tak neškrtí. Ačkoli jsou takové pevnější, stabilnější, podešev je pouze jedna vrstva silnější semišové, protiskluzové kůže, noha tak není ochuzená o vjemy.
Bobux jsou také poměrně prostorné, s maličko menším vstupem do boty, vhodné tedy na nohu s trochu užší patou/kotníkem než Lait. Jsou zároveň ještě měkčí okolo paty. Podešev je jednovsrtevná, z broušené kůže.

Bobux a Lait et Miel
 

D.D.Step

Hlavní výhoda D.D.Step je zapínání přes nárt. Suchý zip je řešení, pokud vám gumičkové capáčky nesedí a potřebujete jinak řešené dotažení. Vyrábí se buď s koženým páskem přes jazyk boty nebo s gumičkou na dotažení (a jazyk v capáčku pak de facto není). Gumičkou jdou lépe stáhnout, ale neovlivníte výšku kůže v nártu. Špička není úplně anatomická, je docela široká, ale kulatá, není vhodná na dominantní palec. Střihem sedí na průměrnou nohu, nejsou výrazně užší v patě, v nártu je to zlatá střední cesta. Podrážka je maličko silnější, v kůži je gumové logo, jsou tím více protiskluzové, zároveň je v capáčcích stélka a celkově je tedy podrážka cca 3 mm silná. Více izoluje a chrání, ale pro první krůčky na doma může noze sebrat některé podněty z povrchu. Za patou jsou vyměkčené, nezřasené, takže nikde nedřou.

D. D. Step

Froddo Prewalkers & Bundgaard Tannu

Capáčky s gumovou podrážkou, protiskluzové, které snesou i trochu mokra.Vypadají podobně, ale rozdíly jsou zásadní. Froddo doporučujeme i pro lezoucí dítě, které dělá první krůčky, ale je také hodně na kolenou. Jsou krásně měkké, jak v podrážce, tak celý svrchní materiál, stejně tak za patou - stejně jako celokožené capáčky. Sedí na útlejší nohy s nízkým nártem, dají se utáhnout na útlý kotník. V prstech je sice dost místa, boty se výrazně rozšiřují, ale špička je spíš kulatá a tedy ne ideální pro dominantní palec, nejdelší místo je u druhého prstu.

Bundgaard Tannu jsou výrazně pevnější, víc jako boty. Jsou maličko vyšší v patě, která je pevnější, vyztuženější a vhodná už pro chodící děti. Celkově je botička ze silnější, méně poddajné kůže. Podrážka je stejně flexibilní jako u Froddo prewalkers, ale nad gumou je kartonová pevná stélka, lze ji vyjmout a tím udělat podešev plně ohebnou. Nad kartonem je ještě vrstva kůže na 1 mm gumy. Tannu mají skvělý tvar prstové části, jsou tedy vhodné i na dominantní palec. Oproti Froddo jsou vyšší v nártu i nad prsty. Oboje boty se dají dobře stáhnout okolo kotníku a přilnou k noze.

 Froddo a Bundgaard