Hallux valgus = vbočený palec

Hallux valgus (vbočený palec) trápí až čtvrtinu dospělé populace, u seniorů dokonce více jak třetinu. V rámci naší Barefoot akademie se blíže zaměříme na příčiny jeho vzniku, příznaky i možnosti léčby.

Obsah článku

Co je hallux valgus?

Hallux valgus, česky vbočený palec, představuje deformitu nohy, při které palec vybočuje ze své přirozené osy směrem dovnitř k ostatním prstům. V místě kloubu (hlavička prvního metatarzu) pak často vzniká charakteristická boule, vystupující z chodidla a působící bolesti.

Vbočený palec

Příznaky vbočeného palce

Vbočený palec poznáte lehce pohledem shora na chodidlo, kdy palec nepokračuje rovně v linii nártní kosti, ale láme se pod úhlem směrem k ostatním prstům. Terapeuti z Fyzio světa rozlišují čtyři stupně odchylky:

  • I. stadium - malá odchylka, první známky zánětu (zarudnutí, otok, bolest)
  • II. stadium - úhyb palce z osy do valgozity (vbočení)
  • III. stadium - vychýlení hlavičky nártní kosti, zkrácení zevních a prodloužení vnitřních kloubních struktur
  • IV. stadium - palec překrývá ukazováček či prostředníček, měkké tkáně výrazně zkráceny

Čím vyšších stupňů deformity chodidlo dosahuje, tím spíše provází příznaky bolest. Zároveň se snižuje rozsah pohybu palce a mění způsob chůze.

Čím hallux vadí?

Hallux valgus nepředstavuje pouze estetickou vadu, ale přináší další komplikace. Aktivní využívání palce při chůzi je klíčové pro správné odvíjení kroku, pokud je palec odkloněn stranou, nemůže se o něj chodidlo dostatečně opřít ani se od něj odrazit, pohybový vzorec se mění. Nepřirozený pohyb více přetěžuje klouby, vazy i svaly, což pozvolna vede k bolestem těla i vzniku deformit.

Pokud palec necháte dále vybočovat ze své osy, aniž byste problém řešili, může Vás dohnat až k operaci. Té však předchází bolesti chodidel, kolen, kyčlí, zad i dalších částí pohybového aparátu, kterým by včasná prevence dokázala předejít. Všímejte si proto sebemenšího nepohodlí, které doprovází nošení běžných bot.

Jak hallux vzniká?

Hallux valgus vzniká z příčin vnitřních (genetika, různě dlouhé nártní kosti, hypermobilita, ...) i vnějších (nevhodná obuv, obezita, dlouhá zátěž, úraz, ...). Mnohem častěji se objevuje u žen, což je dáno nošením bot na podpatcích, případně i těhotenstvím (kdy dochází k povolování vazů v těle), mužům zase škodí módní obuv s úzkou špičkou.

Prevence halluxu

Mezi nejčastěji doporučované způsoby prevence halluxu patří:

Tyto metody napomáhají nápravě v počátečním stadiu vbočení, v pokročilejších úrovních spíše slouží k úlevě od bolesti, než by dokázaly plně hallux vyléčit.

Korektor, masážní míček, deska

Jaké boty na hallux?

"Dobrá bota má dostatečně širokou špičku, aby se v ní mohly opřít všechny Vaše prsty. Také má mít poddajnou podrážku, která noze umožní přizpůsobit se terénu. Pohodlná bota zkrátka při chůzi nikde netlačí," radí fyzioterapeutka Daniela Gregová. "Dle mého názoru pokud chodíte často v terénu (a máte dostatečně pevné vazivo), jsou pro Vás vhodné barefoot boty. Pokud jste ale hypermobilní, chodíte většinu času po městě a Vaše chodidlo nebo palec jsou bolavé, v tom případě bych Vám doporučila spíše jiné řešení," dodává.

Léčba halluxu

Konzervativní léčba vbočeného palce obnáší:

  • Podrobné lékařské vyšetření a identifikaci faktorů způsobujících hallux
  • Program doporučených postupů (může zahrnovat rázové vlny, laser, tejpování, ...)
  • Lekce správného cvičení a protahování
  • Dodržování výše zmíněných pravidel prevence

Odtahování vbočeného palce

Pokročilejší stadia je potřeba diskutovat s ortopedy a případně přistoupit k operačnímu řešení. To obvykle zahrnuje protnutí kostí a zajištění správné pozice šrouby. Rekonvalescence po chirurgickém zákroku trvá zhruba 6 až 8 týdnů, kdy pacienti pro odlehčení končetiny chodí o berlích. I zde je důležitá fyzioterapie, aby vrátila noze požadovanou funkci, nicméně u některých pacientů může ztuhlost či omezená kloubní pohyblivost přetrvat.

Cvičení vbočeného palce

Od našeho dodavatele adjustačních ponožek Pro-nožky sdílíme tipy na cvičení nohou:

  • Uvolnění palce: Posaďte se, chytněte palec a provádějte viklání nebo ždímání palce v různých směrech po dobu 5-10 minut​.
  • Uvolnění plosky a prstů: Chytněte jednou rukou patu, druhou nárt a protahujte chodidlo směrem od sebe. Prsty poté každý zvlášť lehce zatáhněte a ohněte dolů. Můžete využít i masážní míček​.
  • Odtahování palce od ostatních prstů: Po předchozím uvolnění a protažení sedněte na židli s chodidlem na zemi a pohybujte palcem směrem od ostatních prstů. Nastavte si palec rukou do správné polohy, pokud je to třeba​. Když zvládáte, zkuste ve stoji, alespoň 5 minut denně.
  • Aktivace příčné klenby: Rozprostřete chodidlo do tří bodů (kloubu palce, malíku a paty) a zkuste zúžit nohu v místě příčné klenby (vyklenout klenbu pod prsty, odlepit ji uprostřed od země) při zachování opory v malíku a palci. Dbejte na to, ať nevytáčíte kolena, cvičte alespoň 5 minut denně.
  • Protažení přitahovače palce: Za palce obou nohou zahákněte gumičku (gumový náramek) a posouváním chodidel od sebe odtahujte palce od zbytku prstů. V pozici jemného protažení vydržte alespoň 30 sekund.
  • Aktivní odraz při chůzi: Během chůze se soustřeďte na aktivní zapojení palce do odrazu​. Cvičte naboso, dokud si pohyb nezautomatizujete.
  • Chůze naboso: Choďte naboso na různých površích a v různých teplotách pro obecné posílení nohou​.

Odtahování palců gumičkou

 

Adjustační ponožky

 

Další zdroje