Ploché nohy

Co jsou to ploché nohy? Jak je poznáme? Jak vznikají? Čím jim můžeme předcházet? Jdou ploché nohy a barefoot obuv dohromady? Přinášíme souhrn základních poznatků:

Obsah článku

Co jsou ploché nohy?

Zjednodušeně řečeno je plochá noha taková, jejíž celá spodní část chodidla se při běžném stoji dotýká povrchu.

Jak poznat ploché nohy?

Nejsnáze se ploché nohy odhalí z otisku chodidla. V hrubé podobě se objeví například při došlapu mokrého chodidla na podlahu, při chůzi naboso po písečné pláži, v měkké hlíně či bahně. Nejpřesnější výsledek Vám poskytne podoskopické vyšetření.

Stopy chodidla, plochá noha

Zatímco šířka stopy uprostřed nohy dosahuje u zdravé nohy zhruba poloviny její maximální šířky, tak u ploché nohy zůstává stopa od paty až po prsty zhruba stejně široká. Když naopak uprostřed chodidla otisk téměř či úplně mizí, jedná se o známku vysokého nártu, který také není zdravý.

Vznik plochých nohou

Plochá noha vzniká oslabením či úplným zhroucením nožní klenby. Určitou roli může hrát genetika, ovšem nejčastěji ploché nohy způsobuje nošení nevhodné obuvi (zejména úzkých bot a vysokých podpatků), špatný styl chůze (dlouhé, rychlé kroky a dupání na paty), celodenní stání při zaměstnání, zranění, nadváha aj.

Mnohdy se stává, že lidé nemají ploché nohy, ale pouze vbočený kotník, kvůli kterému špatně rozkládají váhu. Když pak takový kotník srovnají do jedné osy s celou nohou, najednou se zdánlivě ztracená klenba opět vynoří.

Jak vyléčit ploché nohy?

Naštěstí většinu výše uvedených faktorů můžeme ovlivnit. U malých dětí již od prvních botiček předcházet vytvoření škodlivých pohybových vzorců, u dospělých pak postupným tréninkem navrátit klenbě původní sílu a funkci.

To za nás ovšem neudělají ani na míru zhotovené ortopedické vložky do bot. Ty klenbu sice efektivně podpírají, což jistě uleví od bolesti a dostane nohu do lepší výchozí pozice, ovšem pasivní berlička nenutí svaly aktivně fungovat a přirozeně tak klenbu zpevňovat. Jediným zaručeným prostředkem ke zlepšení je tedy přirozené procvičování svalů v noze.

Cviky na ploché nohy

V první řadě pomůže co největší množství chůze naboso. Zujte boty všude tam, kde to prostředí umožňuje. Doma na koberci, na zahradě v trávě, na písčité pláži, … zejména malým dětem nedávejte boty, dokud to není nutné (pozor také na příliš těsné ponožky). Stimulovat nervy v ploskách nohou můžeme i obyčejným hlazením. Připomeneme tak mozku, že má svaly, které má používat.

Masážní míček, cvičení nohy

Právě mozek si potřebuje uložit správné pohybové vzory, které načerpáte například skrze bosou chůzi po kulaté kládě. Dále můžete zkusit zatínání nohy „v pěst“, následné uvolňování a co největší roztahování prstů do stran. Pomoci probudit ochablé svaly může i pozvolné kroužení kotníku.

Boty pro ploché nohy

Pozitivní účinky cvičení neutralizujete, pokud následně nohy zavřete do těsné obuvi. Jak prokázala i studie na 2300 indických dětech, nejméně na ploché nohy trpí děti chodící naboso, nepatrně více děti obouvající prostorné sandály či pantofle a nejvíce děti zvyklé na uzavřenou obuv.

Proto fyzioterapeuti doporučují pro venkovní obutí především široké (v oblasti prstů) a měkké boty bez podpatku. Přesně takové jsou barefoot boty, které umožňují svalům i klenbě přirozeně sílit. Také díky jejich tenké podrážce dochází ke stimulaci nervových receptorů v chodidle. Navíc v nich citlivěji vnímáte nesprávnou techniku chůze.

Samozřejmě existují i lidé s přísnou lékařskou anamnézou, která jim bosoboty zakazuje. Ovšem pro většinu populace (a zejména děti) lze barefoot boty doporučit jako nejvhodnější obuv pro eliminaci plochonoží. Dokonce i v případě, že Vám lékař předepsal ortopedické vložky, poslouží Vám jistě násobně lépe, pokud je vložíte do prostorných barefoot bot, než do běžné těsné obuvi.