Slovník pojmů

A B C D F H J K L M N O P S T U V Z

anatomicky tvarovaná špička

Prstová část boty, která respektuje přirozený tvar chodidla. Je tedy dostatečně široká a nejdelší místo v botě je v místě palce a druhého prstu, nikoli na středu u prostředního prstu, jako u většiny konfekčních bot, které tím deformují nohy.

bačkory

Bačkory, papuče či pantofle slouží jako přezůvky pro děti do školy, školky i na doma. Nejsou určeny pro venkovní použití.

baleríny

Baleríny či balerínky jsou dámské boty vhodné do města, přírody i společnosti. Baleríny patří mezi slip-on obuv, kterou snadno nazujete a bez šněrování či zapínání můžete vyrazit.

capáčky

Capáčky jsou "boty" bez gumové podrážky, obvykle celokožené či textilní. Jsou maximálně flexibilní a neomezují děti v pohybu, proto je doporučujeme pro začínající chodce na první krůčky i jako přezůvky větších dětí. Plní funkci protiskluzovou,…

celoroční boty

Za celoroční boty se označují uzavřené, neperforované boty. Jsou univerzální a dají se nosit během celého roku. Nejsou však určeny do extrémních podmínek - zima/horko. Největší uplatnění najdou v teplých zimních dnech, chladnějším jaře a na podzim,…

dominantní palec

Za dominantní je palec označován, pokud je výrazně delší než ostatní prsty na noze. Nohy s dominantním palcem potřebují takový tvar špičky boty, který respektuje anatomický tvar chodidla a netlačí palec ke středu boty.

flexibilní podrážka

Flexibilní podrážka je snadno ohebná všemi směry, díky čemuž umožňuje aktivní fungování chodidla při chůzi.

hallux valgus

Vbočený palec (hallux valgus) je deformita prstu, při které dochází k vychýlení palce nohy směrem dovnitř o více jak 15°. Můžeme též nazývat valgózní palec, obdobně na druhé straně lze nalézt vbočený malíček.

holínky

Holínky, gumáky, gumovky či galoše skvěle chrání před mokrem, nejsou však určeny pro celodenní nošení. Zateplené holínky fungují v zimě i jako sněhule.

jarní boty

Jarní boty přináší prodyšné materiály a tenkou podrážku, které noha uvařená v zimních botách na jaře k rozhýbání potřebuje. Plátěné tenisky, síťované boty či baleríny většinou nejsou voděodolné, a tak se nehodí do mokra, nicméně na suché a teplé…

kaučuk

Kaučuk je pružný materiál přírodního i syntetického původu. 

klenba

Nožní klenba umožňuje pružný nášlap a chrání měkké tkáně plosky nohy. Dělí se na příčnou (mezi hlavičkami prvního až pátého metatarzu) a podélnou (spojuje předchozí dva body s hrbolem patní kosti).

kompromisní boty

Za kompromisní jsou označovány boty, které nesplňují některé barefootové parametry - nižší flexibilitou podrážky, mírným vyvýšením paty nebo ne úplně ideálním tvarem špičky. Oproti konfekčním botám jsou však stále blíže bosému obouvání.

letní boty

Letní boty jsou určené výhradně do teplého počasí. Lehké vzdušné boty či otevřené sandály se na léto hodí do města i do přírody.

membrána

Principem membrány je odvádět vlhkost ve formě páry ven, ale nepropustit vodu dovnitř. Zvyšuje se tím voděodolnost boty a zachovává prodyšnost potřebná pro odvod potu. Boty s membránou ale nejsou stoprocentně voděodolné.

nadměrek

Nadměrek je volný prostor v botě, tedy rozdíl mezi délkou (případně šířkou) boty a samotné nohy. Dostatečný nadměrek poskytuje noze prostor pro správné fungování. Nadměrek minimálně 5 mm by měl být v každé botě pro plnohodnotné odvinutí kroku. Při…

nubuk

Nubuk je upravená kůže s jemným chloupkem. Nubuk vzniká broušením a leštěním vnější (lícové) strany kůže skotu, kterým se dosáhne sametové jemnosti. Nubuk je podobný semiši, ovšem díky kratšímu vlasu je na pohled matnější a měkčí na dotek.

nulový drop

Nulový drop nebo také zero-drop označuje rovnou podrážku bez vyvýšení paty či špičky. Chodidlo je pak ve svém přirozeném postavení a správně drží celé tělo. Nedochází k posunu těžiště či přetížení některých kloubů, vazů apod.  

okop

Okop je ochranný prvek na přední části boty (špičce), který snižuje riziko nadměrného odírání, zejména u dětských bot. To může být způsobeno zakopáváním při chůzi, kopáním do různých předmětů, jízdou na odrážedle a podobně. Obsázka proti okopu je…

opatek

Zpevněné místo v botě za patou se nazývá opatek. Jeho smyslem je udržet nohu ve správném postavení. Barefootové boty standardně nemají vyztužený opatek, aby kotník plnohodnotně pracoval, posiloval a tím sám o sobě správně držel celé tělo, nikoli díky…

pantofle

Pantofle či nazouváky na rozdíl od bačkor nemají pevnou patu. V gumovém provedení je lze využít i venku jako boty k vodě, do sprchy či na zahradu, nehodí se však na delší výlety či celodenní chození.

ploutvička

Označení noha do ploutvičky, nebo také vějířovitý tvar chodidla, je výstižné pro nohu s širokou prstovou částí, ale úzkou patou. Na takovou nohu jsou pořeba boty s dostatečným prostorem ve špičce a zároveň možností dobrého dotažení okolo paty/v…

podešev

Podešev je synonymum pro podrážku.

ponožkoboty

Ponožkoboty připomínají vzhledem spíše ponožky, jsou i obdobně flexibilní, ovšem poskytují ochranu chodidla na úrovni bot. Ponožkoboty se hodí jako náhradní boty na výlety, do vody, případně i do kanceláře.

propriorecepce

Propriorecepce je vnímání signálů ze šlach a svalů. Propriorecepce je nezbytná ke správné koordinaci pohybu, k registraci změny polohy těla, pro svalový tonus, průběh některých reflexů atd. Z proprioreceptorů jsou podněty vedeny a přepojovány v míše…

Nahoru