Slovník pojmů

A C D K M N O P S U V

anatomicky tvarovaná špička

Prstová část boty, která respektuje přirozený tvar chodidla. Je tedy dostatečně široká a nejdelší místo v botě je v místě palce a druhého prstu, nikoli na středu u prostředního prstu, jako u většiny konfekčních bot, které pak deformují nohy.

capáček

Capáčky jsou "boty" bez gumové podrážky, obvykle celokožené či textilní. Jsou maximálně flexibilní a neomezují děti v pohybu, proto je doporučujeme pro lezoucí děti, začínající chodce, kteří kombinují lezení a první krůčky i jako přezůvky…

Celoroční

Za celoroční se označují uzavřené, neperforované boty. Jsou univerzální a dají se nosit během celého roku. Nejsou však určeny do extrémních podmínek - zima/horko. Největší uplatnění najdou v teplých zimních dnech, chladnějším jaře a na podzim. 

dominantní palec

Za dominantní je palec označován, pokud je výrazně delší než ostatní prsty na noze. Nohy s dominantním palcem potřebují ideální tvar špičky, která respektuje anatomický tvar chodidla a netlačí palec ke středu boty.

kaučuk

Kaučuk je pružný materiál přírodního i syntetického původu. 

Kompromis

Za kompromisní jsou označovány boty, které nesplňují některé barefootové parametry - nižší flexibilitou podrážky, mírným vyvýšením paty nebo ne úplně ideálním tvarem špičky. Oproti konfekčním botám jsou však stále blíže bosému obouvání.

membrána

Principem membrány je odvádět vlhkost ve formě páry ven, ale nepropustit vodu dovnitř. Zvyšuje se tím voděodolnost boty a zachovává prodyšnost potřebná pro odvod potu. Boty s membránou ale nejsou plně voděodolné.

Nadměrek

Nadměrek je volný prostor v botě, tedy rozdíle mezi délkou (případně šířkou) boty a samotné nohy. Dostatečný nadměrek poskytuje noze prostor pro správné fungování. Nadměrek cca 4-5 mm by měl být v každé botě pro plnohodnotné odvinutí kroku. Při koupi…

nubuk

Nubuk je podobný semiši (veluru), jedná se také o kůži s jemným chloupkem. Nubuk vzniká broušením lícové strany kůže, chloupek je jemnější, sametový.

nulový drop

Nulový drop nebo také zero drop označuje rovnou podrážku bez vyvýšení paty. Chodidlo je pak ve svém přirozeném postavení a správně drží celé tělo. Nedochází k posunu těžiště či přetížení některých kloubů, vazů apod.  

opatek

Zpevněné místo v botě za patou se nazývá opatek. Jeho smyslem je udržet nohu ve správném postavení. Barefootové boty standardně nemají vyztužený opatek, aby kotník plnohodnotně pracoval, posiloval a tím sám o sobě správně držel celé tělo, nikoli díky…

ploutvička

Označení noha do ploutvičky, nebo také vějířovitý tvar chodidla, je výstižné pro nohu s širokou prstovou částí, ale úzkou patou. Na takovou nohu jsou pořeba boty s dostatečným prostorem ve špičce a zároveň možností dobrého dotažení okolo paty/v…

Podešev

Podešev je synonymum pro podrážku.

pryž

Pryž je elastický materiál, který se získává s přírodního či sysntetického kaučuku vulkanizací (chemická úprava pro vyšší pružnost).

Stélka

Stélka je vložka v botě, někdy je její součástí, jindy je vlepená nebo vyjímatelná. Funkcí je zvýšit pohodlí, srovnat drobné nerovnosti z konstrukce boty, zateplit botu, odvádět pot z nohy... Anatomicky tvarované stélky mají navíc korekční funkci, v…

useň

Useň je již zpracovaná kůže.

velur

Velur je synonymum pro semiš, tedy kůži, která je upravená na rubové straně. Rubová strana se stává pohledovou a je pro ni typický jemný chloupek. Velur se méně odírá/poškrábává, ale je náročnější na vyčištění než hladká kůže.