První botičky

Ty první

Ať už kupujete boty svému prvnímu, druhému, třetímu, čtvrtému nebo desátému dítěti, budou to pro něj TY PRVNÍ. Pro první důležité životní kroky i na památku.

Těšíte se? Sice nás živí prodej bot, ale od jejich brzkého pořízení vás budeme odrazovat. Na ťapkání kolem nábytku a lezení si vystačíte s protiskluzovými ponožkami nebo capáčky (jejich výběru se věnujeme v této recenzi). Pro boty se stavte, až bude chůze všední záležitostí. Naboso je prostě naboso, tedy přirozeně, neobutá noha je stabilnější, nejlépe vnímá okolí a snáz tak zvládne vše potřebné pro stabilitu i první jisté krůčky. Noha roste někdy bleskurychle, jindy překvapí, jak dlouho je furt stejná... Tak ať nepořídíte boty, které než se rozchodí, budou malé, nebo naopak z nich vyběhne ven.

Minimalistická a barefoot obuv teď táhne napříč generacemi.

V takových botách se totiž chodí jako v bavlnce. To znamená pohodlně, nespoutaně, hladce, měkce, zdravě... U nás sežene boty oku lahodící, nožičkám svědčící, pro pány kluky maskáčové, pro slečinky v odstínech cukrové vaty, ale na své si u nás přijdou i vyznavači minimalismu a unisex variant.

Vybírejte nejen očima, ale především podle proporcí nožičky. Některé jsou na pořádně baculaté nohy, jiné pro úzkonožky, liší se i flexibilitou, tvarem v prstech i pevností v patě a samozřejmě cenou. 

Začněte měřením

Každý výrobce čísluje jinak, proto se zaměřte na reálnou délku a šířku nožičky. Jak měřit i jakou doporučujeme rezervu najdete v krátkém návodu.

Porovnání tvaru podrážky

Podívejte se na tvar nohy dítěte a vybírejte boty, které co nejvěrněji kopírují tvar chodidla. Je dobré, když bota sedí okolo kotníku a zároveň poskytuje dostatek, ale ne příliš, místa v prstech. 

Typy podrážek - první botičky

Boty ve vel. 21 jsme obuli na nohu 125 x 58 mm, chlapeček má dominantní palec, trochu ploutvičku, průměrný nárt, útlejší patu.

Typ nohy

2 x Bobux

Bobux Xplorer jsou jedny z nejpovedenějších a nejuniverzálnějších prvních botiček. Měkkostí jsou na úrovní capáčků, podrážka je cca 2 mm vysoká pěnová EVA guma, která je ultra lehká, extra ohebná, přesto zajistí ochranu nohy před chladem a vlhkem. Mají dobře anatomicky tvarovanou špičku, hezky se zužují směrem k patě. I to je důvod, proč sedí hodně dětem. Jsou vhodné na dominantní palec i nohu do ploutvičky. V nártu jsou průměrně vysoké, jen dětem s baculatou nohou je nedoporučujeme, pak mohou škrtit. Dobře se nazouvají a většina modelů má i suchý zip v nártu pro dotažení na útlejší kotník. Dělají se celokožené (Go, marvel), textilní (Scamp), zimní s merino kožíškem. Jsou měkké i v patě a umožní tak noze celkem jakoukoli pozici, tedy i lezení. Bobux na této podešvi se dělají pouze do vel. 22 a na fotkách jsou to ty šedé v horní řadě.

Modely Summit, Seedling, Dimension mají už od malých čísel stejnou podrážku jako větší boty Bobux, ta je odolnější proti oděru, ale trochu pevnější. Jedná se stále o měkké barefootové boty. Podešev u Dimension je v prstech podobně široká jako Xplorer, maličko víc se zužuje u palce a je o trochu širší v patě a okolo kotníku. Celkově je tedy tento model rovnější a nesedí na nohu do ploutvičky, ale spíš na lehce vyšší nárt, silnější kotník a prsty ne do vějířku. Hůř se stáhnou okolo kotníku. Na fotce to působí extrémně, protože dítě zrovna pokrčilo kolena, ale celkově jsou boty v patě prostornější.

Bobux barefoot boty

Froddo & Fare

Fare jsou prostorné v prstech, ale zatímco ve větších velikostech jsou jedny z nejširších na trhu, u menších velikostí jsou spíše na průměrnou nohu a snesou průměrný i maličko vyšší nárt s ne útlou patou. Jdou o fous hůř stáhnout okolo kotníků než Froddo. Podešev je v prstech ideálně tvarovaná i na dominantní palec a jsou velmi flexibilní v příčném i podélném ohybu. Boty jsou bez opatku, drží díky 2 vrstvám kůže, ale nejsou ničím zpevněné. Vyrábí se jako celoroční i jarní modely

Froddo sedí na hodně nožiček. Mají dostatek místa v prstech, jsou střihem kulatější než Fare, na výrazně dominantní palec tak najdete lépe tvarované boty. Dají se skvěle dotáhnout okolo kotníku. Ačkoli působí ve středové části a patě široké, sedí i na útlý kotník krásně. Nejsou moc vysoké v nártu, na baculaté nohy je nedoporučujeme. Jsou celkově trochu pevnější, podešev není tak flexibilní a doporučujeme je již aktivním chodcům, ne na kombinaci chůze a lezení. Pata není vyztužená, ale díky více vrstvám materiálu celkem pevná, pevnější než Fare. V nabídce najdete celokožené modely i tenisky kombinující síťovinu s kůží.

Froddo a Fare

Koel & Tikki 

Tikki (žluté) mají ideální tvar prstové části i na dominantní palec nebo prsty do vějířku. Jsou o něco užší než Koel, a to v prstech i v patě. Na útlý kotník jdou lépe dotáhnout. V nártu nejsou vysoké, vhodné na útlejší a průměrnou nohu. Flexibilita je obdobná jako u Fare, za patou nejsou vyztužené, ale podobně jako Koel drží tvar více vrstev kůže. Tikki Harlequeen seženete i textilní.

Koel (šedo-zelené) mají dokonalé proporce na širší nohu. Jsou na palcové straně hodně prostorné, nestáčí se a poskytnou dost místa ploutvičce i dominantnímu palci. Směrem k patě se výrazně zužují, přesto na hodně úzkou nohu v patě a kotnících nejdou ideálně dotáhnout. V nártu jsou také clekem prostorné, ne však na hodně vysoký nárt. Jsou hezky flexibilní všemi směry, jsou jedny z nejohebnějších. Nemají klasický opatek, ale více vrstev materiálu drží tvar a nedají se tak snadno promáčknout. Např. Fare jsou měkčí, Froddo tužší v patě.  

Koel a Tikki

Bobux & Protetika

Protetika (modré) sedí na rovný typ nohy, nezužují se výrazně směrem k patě. Špička poskytne dost místa chodidlu s dominantním palcem, ale ne do vějířku, na palcové straně je bota rovná. Doporučujeme je na průměrnou i trochu širší nohu v patě, v nártu jsou také průměrné. Pata patří k mírně pevnějším, přirovnala bych je k Froddo. Ve stejném střihu nabízí Protetika i plátěnky.

Bobux (bílé) mají pro první krůčky ještě jednu řadu - kožené boty Step up Riley a Grass Court. Nadchnou designem, sedí na užší nohu s ne moc vysokým nártem, hezky se zužují v patě. V prstech nemají ideální prostor na dominantní palec, sedí spíš na užší nohu. Jsou flexibilní v délce i šířce, ale silnějším stiskem. Oproti Xplorer jsou výrazně pevnější podešví, okolo kotníku, za patou, ale i svršek, určitě jsou fajn až pro chodící dítě. 

Bobux a Protetika

Baby Bare & Jonap 

Oboje patří k tomu prostornějšímu, co na první krůčky umíme nabídnout.

Jonap mají dostatek místa v prstech, ale nemají ideální prostor na dominantní palec. Podešev není tak měkká, jako např. Koel, ale přesto je flexibilní všemi směry. Oproti většině barefootových modelů je pevnější v patě, a kdo potřebuje boty s opatkem, Jonap je dobrá volba. Dají se zároveň hezky utáhnout okolo kotníků, nedoporučujeme je na vysoký nárt. Nabízíme celokožené i kožené-plátěné modely.

Baby Bare mají o maličko více místa na palcové straně, nicméně celkový prostor v prstech je porovnatelně široký s Jonap. Jsou trochu měkčí podrážkou i vnějším materiálem, mají maličko méně místa v nártu, zejména dole nad prsty. V oblasti paty a kotníku jsou nepatrně širší. Jsou bez opatku. Baby Bare vás obují do celoročních, ale i do jarních tenisek.

Baby Bare a Jonap

Camper & D.D.Step

Na baculatější nohy vám doporučíme Camper nebo D.D.Step.

D.D.Step nejsou tak moc široké v prstech, ale mají dost místa nad prsty a v nártu. Sedí tedy krásně na celkově silnější noze. Přesto se v patě zužují a dají se dobře stáhnout okolo kotníků. Podrážka je mimořádně měkká, po Bobux Xplorer asi nejměkčí, ještě flexibilnější než Koel. Nemají opatek, ale drží tvar.

Camper jsou prostorné, poměrně vysoké v nártu, širší v oblasti kotníku a paty. Sedí tedy na celkově baculatější nohu. Modely s gumovou tkaničkou se nedají moc dobře utáhnout, je to spíš designový prvek. Mají tužší podrážku, a také za patou jsou pevnější. Stélka je vyměkčená, oproti jiným botám tedy více izoluje a tlumí otřesy.

Camper a D. D. Step

 

Beda & Little Blue Lamb

Little Blue Lamb jsou další z bot na celkově baculatou nohu. Mají místo v prstech i v nártu, jen na dominantní palec bychom doporučili lépe tvarovanou prstovou část, jelikož LBL jsou poměrně kulaté, tedy u palce se stáčí. Podrážka je celkově měkká, pata zpevněná jen více vrstvami materiálu. Dotáhnout se dají díky suchému zipu i na průměrný kotník, na úzkou nohu nebo nízký nárt je ale nestáhnete. Na eshopu najdete celokožené, tenisky i balerínky.

Beda jsou prostorné v prstech i nad prsty. Na palcové straně jsou rovné a také vpředu jsou rovnější, sedí tedy skvěle i na prsty, které nejsou směrem k malíčku moc sestupné. Oproti kotníčkovým Beda nejsou tak prostorné v nártu, sedí na průměrný nárt a dají se dotáhnout i na trochu užší patu. Podešev je měkká a vyrábí se jak s měkčí patou, tak i varianta s opatkem (značeno OP v názvu boty). Vedle celoroček najdete plátěnky a boty ze síťoviny.

Beda a Little Blue Lamb

Ricosta & Affenzahn

Affenzahn jsou jedny z nejužších bot v patě (u malých velikostí), kdo má kostnatý kotník, je šance, že stáhne okolo patičky tyto. V nártu jsou ale vyšší. Prstová část je skvěle tvarovaná, i když ne široká. Má tam tedy dost prostoru i dominantní palec celkově hubené nohy. Podešev je krásně flexibilní, nemají opatek. Vedle celokožených najdete plátěnky a boty ze síťoviny.

Ricosta jsou asi nejužší barefoot boty na trhu. U palce se ale trochu stáčí a na dominantní palec nemusí být potřebný prostor. Jsou hodně měkké v podrážce, v patě nevyztužené. V nártu jsou srovnatelné s Affenzahn, tedy průměrné, a okolo kotníku se dají stáhnout suchým zipem. Přesto na kostnatý kotník doporučím Affenzahn, které jsou v tomto místě užší. I Ricosta má vedle celoroček jarní modely.

Ricosta a Affenzahn 

Bundgaard

Bundgaard jsou maličko vyšší okolo kotníků, hezky měkké, flexibilní, v prstech anatomicky tvarované a tedy vhodné i na dominantní palec. Praktické je i přetažení gumy přes palec, který chrání botu. Kvůli výšce paty je nedoporučujeme ve fázi kombinace chození a lezení. Sedí na užší nohu s ne úplně nízkým nártem, v patě se hezky zužují. 

Bundgaard

 Šťastný výběr a hlavně veselé první kroky :-)