Jak vybrat boty na turistiku

Možná jste z minulého článku přesvědčeni, že vzít na výlet barefoot obuv bude prospěšnější než pohorky. Otázkou však zůstává, jak vybrat turistické boty?

Obsah článku

Spolehlivé boty

Pro začátek se hodí si vyjasnit, k čemu vlastně boty potřebujete? Na hodinovou procházku lesem poslouží dobře víceméně cokoliv, ale na delší túře se potřebujete spolehnout na kvalitní obutí.

Hodí se předem zvážit, co nás čeká:

  • Výlet s těžkým batohem, nebo nalehko?
  • Několik dnů mimo civilizaci, nebo jen kratší výšlap?
  • Hrozí mokro a déšť, nebo přejdeme suchou nohou?
  • Je terén spíše tvrdý a kluzký, nebo měkký a stabilní?

Ať cokoliv z uvedeného, klíčové je, aby vás boty uprostřed trasy jakkoliv nezklamaly, ale zároveň jste zbytečně nešli s kanónem na vrabce. Také proto, že kvalita mnohdy znamená vyšší investici a je zbytečné přeplácet za to, co nevyužijete. Na druhou stranu daleko dráž může vyjít podcenění situace a výlet v nekvalitních botách, ve kterých budou vaše nohy trpět.

S velkým nákladem na zádech vážíte o mnoho kilo navíc. Vůbec netvrdíme, že potřebujete co nejtlustší podrážku, ale rozhodně musí být z kvalitních materiálů, aby opakované dopady váhy unesla. Tím spíše, pokud míříte do divočiny, kde za zničené boty neseženete náhradu.

Do mokra určitě sáhněte minimálně po botách s membránou. Ta zabraňuje propouštění kapiček vody dovnitř, ale naopak odvádí vodní páru ze zpocených nohou ven. Před vodou ještě lépe chrání celokožené boty s minimem švů.

Na kluzké povrchy oceníte výrazně členitý vzorek protiskluzové podrážky. Po obvodu a hlavně ve špičce boty pak přijde vhod gumová obsázka proti okopu, která chrání nejen před manuálním poškozením, ale také před mokrem.

Pohodlné boty

Ať vyrážíte na krátký výlet, nebo dlouhou túru, v jakýchkoliv botách byste se měli cítit příjemně pohodlně. Barefoot boty dávají prstům ve špičce dostatek prostoru, což kromě svobody přináší i potřebnou stabilitu.

Obecně potřebujete, aby vám boty rozměrově seděly na nohu. Mějte však na paměti jak možnou tloušťku ponožek, tak nateklá chodidla po celodenním šlapání. Raději si ještě jednou pečlivě přeměřte chodidlo a k uvedené hodnotě přidejte nadměrek 1 cm.

Dalším aspektem pohodlí je vedle vnitřního provedení boty i její celková váha. Ze začátku vám to možná nepřijde, ale se stoupajícím množstvím ušlých kroků ztěžkne bota na noze čím dál více. Čím lehčí model, tím příjemněji se vám koncem dne bude zvedat noha.

Náhradní boty

Na delší výlety byste s sebou měli přibalit i náhradní obuv, kterou nazujete během zastávek, aby se noha uvolnila a odpočinula si od uzavření v omezeném prostoru.

Záleží na vašich preferencích, jestli to budou sandály, pantofle či například ponožkoboty. My máme v oblibě právě ponožkoboty, které snadno srolujete do kapsy, jde se v nich případně i koupat a relativně rychle opět uschnou.

Kontrola a péče

Pořídili jste nové boty, vyzkoušeli jste je a jste spokojení? Než vyjdete na túru měli byste pořádně prověřit, jestli zvládnou požadovanou zátěž. Rozchoďte obuv na kratších úsecích, abyste měli jistotu, že nikde netlačí.

Pokud již turistické boty nějakou dobu leží ve vašem botníku, pečlivě zkontrolujte jejich stav. Když se vám zdá, že hrozí jejich rozpadnutí, raději pořiďte nové. Vylepšíte tím i funkční vlastnosti vaší obuvi.

Pro udržení co nejlepšího stavu nezapomínejte na důkladnou péči. Okamžitě po příchodu (nebo i průběžně během přestávek) boty nechejte větrat a řádně je vysušte. Dle materiálu boty vyčistěte a následně i vyživte vhodným prostředkem. Nakonec (ale i před prvním použitím) je ochraňte impregnací, čímž zvýšíte jejich odolnost nejen proti vodě.