Proč nosit barefoot boty?

Milujete ten pocit, kdy se po celém dni vyzujete z bot nebo když se bosky procházíte po písečné pláži či po trávníku? Proč je to příjemné? Protože dopřejete nohám volnost a ničím neomezenou svobodu. A v barefootových botách se mají nohy podobně dobře, i když jsou obuté.

Co znamená barefoot?

Koncept barefoot vychází z anglických výrazů bare a foot, v překladu bosá noha, a tvrdí, že je zdravé pohybovat se přirozeně, s co nejmenším omezením.

bosé nohy

Je to jednoduché i logické. Lidské chodidlo je evolučně vyvinuto tak, aby sloužilo jako základna a tlumič pohybového aparátu a tuto funkci samozřejmě plní i bez jakéhokoliv obutí. Podstatou boty je ochrana chodidla – před zraněním, omrznutím, spálením... Ale vývoj obuvi postupně podléhal módním trendům, až boty začaly potlačovat funkční vlastnosti našich chodidel! Staly se z nich "tlumiče", které našemu tělu moc neprospívají. Vzhled jde na úkor zdraví a funkce nohy se přesouvají na botu a tím se sama noha těchto dovedností vzdává. Naštěstí existují barefootové boty, které plní ochrannou funkci, estetickou, ale neubírají noze její funkční vlastnosti.  

Bez bot to nejde.

V dnešní době není chůze bez bot příliš praktická. Proto je zásadní, jaké boty si obujete. Barefoot boty svými vlastnostmi nabízejí našim chodidlům potřebnou svobodu pro přirozenou a zdravou chůzi a fungování celého těla. Občas mají nálepku alternativního nemódního způsobu obouvání, ale to se v posledních letech změnilo. S rostoucím zájmem o zdravé obouvání se posunul design a nabídka reflektuje nároky na vzhled i užití bot

Barefoot boty - ukázka

Podívejte se detailně na chodidlo a jak si s ním barefoot boty rozumí.

Chodidlo – geniální nástroj

Lidské chodidlo je dokonalý a promakaný systém. Skládá se z 26 kůstek, 33 kloubů a více než 100 svalů a úponů, které dohromady spolupracují doslova při každém kroku. Jsou oporou i zdrojem vjemů a podnětů, které posílají dál do těla. Při chůzi zapojujeme nejen části nohou, jako jsou kotníky, kolena, kyčle, ale také velmi výrazně břišní svaly, bránici, vnitřní stabilizační svaly a samozřejmě mozek.

chodidlo - anatomie

Chodidlo je koncipované tak, že díky příčné a podélné klenbě a díky mobilním a „chápavým“ prstům, funguje jako stabilní podstavec, který je dostatečně pružný a fantasticky flexibilní. Tím zároveň plní funkci tlumiče nárazů při chůzi, běhu nebo skákání. Proto můžeme chodit po jakémkoliv povrchu, aniž by u toho trpěly ostatní části těla. Pro člověka je dokonce jednodušší chodit spíše po zpevněném, než měkkém povrchu (porovnejte chůzi po cestě a chůzi v písku...).

Chodidlo obsahuje velké množství citlivých senzorických zakončení nervů a je velmi vnímavé na teplotu, strukturu, pevnost a tomu se uzpůsobuje způsob pohybu a chová se šetrněji k tělu. Zkuste se projít po ostrých kamínkách - mozek ve spolupráci s chodidlem automaticky zjemní nášlap, změní odraz i došlap, přikrčí kolena a nenechá tělu ublížit si.

Pokud chodidlům umožníme vnímat, automaticky se noha přizpůsobuje terénu a začneme chodit zdravěji a šetrněji k našemu tělu. Jak vypadá zdravé chodidlo?

 • Vyvinutá příčná i podélná klenba
 • Prsty roztažené do šířky
 • Palec není vbočený a slouží jako opora
 • Flexibilní, chápavé prsty

  zdravá noha

Co nám neprospívá

Svou anatomií s příčnou a podélnou klenbou podporuje chodidlo stabilitu celého těla. Když dopřejeme našim nohám dostatek prostoru a volnosti, tím myslíme i v botě, začnou intenzivně pracovat. Naopak, když chodidlo na několik hodin denně uzavřeme do stísněného prostoru, ochabuje. Představte si, že byste každý den nosili na několik hodin ruku v ortéze – po pár týdnech by i původně zdravé svaly a úpony byly tak ochablé, že by potřebovaly znovu posílit a rehabilitovat. A nošení konvenční obuvi má principiálně podobný vliv na naše chodidla.

Běžné boty dnes plní dvojí funkci – ochrannou a designovou. Negativní vliv na správné fungování chodidel výrobci v podstatě neřeší. Jaké jsou tedy základní problémy běžných bot?

 • Tvar špičky neodpovídá tvaru chodidla
 • Příliš silná podrážka
 • Zvednutá špička, vyvýšená pata
 • Dodatečná podpora, zejména klenby, a vyměkčení

špatný tvar špičky boty

Jaké jsou barefoot boty

Podstatou barefoot bot je co nejmenší omezení. Plní tedy ochranou a designovou funkci, ale zároveň podporují přirozený vývoj a funkčnost chodidla a tím i celého pohybového aparátu. Klíčové vlastnosti barefoot boty jsou:

 • Anatomicky tvarovaná špička (respektuje tvar chodidla) – nabízí dostatek prostoru pro pohyb prstů
 • Tenká a ohebná podrážka všemi směry – díky tomu může chodidlo, přesněji prsty, aktivně pracovat při chůzi a celé chodidlo vnímá povrch, po kterém se pohybuje
 • Bez zvýšené paty a zvednuté špičky (nulový drop) – neoslabuje tak příčnou a podélnou klenbu a nevychyluje těžiště těla
 • Bez dodatečné podpory klenby – klenba může sama pracovat a sílit

Barefoot parametry

Co nám barefoot přinese

Popsali jsme, jak funguje noha a co nabízí barefootová bota, oboje do sebe zapadá... 

 • Dostatek prostoru ve špičce a tenká, flexibilní podrážka umožňuje prstům při chůzi aktivně pracovat a posilovat příčnou klenbu. Tak jako jakákoliv jiná svalová skupina v těle, potřebují totiž i svaly chodidla aktivní zapojování, posilování, protahování, aby mohly správně plnit svojí funkci - tedy být dokonalým základem pro celý pohybový aparát.
 • Anatomický tvar špičky dává dostatek prostoru palci – ten tak není tlačen směrem k ostatním prstům, ale naopak se odtahuje. A slouží jednak jako stabilizační prvek, a za druhé svým aktivním zapojením při chůzi posiluje podélnou klenbu.
 • Tenká podrážka umožňuje chodidlu lépe vnímat povrch a předávat informace dále tělu (propriocepce) – pokud si na to tělo navykne, je obezřetnější vůči tomu, jak se po daném povrchu pohybuje a tím pádem i méně náchylné na zranění.
 • Dobře vyvinutá příčná a podélná klenba a správné postavení palce se promítá následně do dobrého postavení kotníků, kolen, kyčlí, ale také lopatek a krční páteře, a má také vliv na zapojení bránice a břišních svalů. Naopak špatná funkčnost chodidla může vést následně k problémům těchto jednotlivých partií.

Barefoot není všelék

Netvrdíme, že jsou barefootové boty samospásné. Ani neplatí, že když si koupíte jedny barefooty, už si nikdy nesmíte obout žádné jiné boty (i když se vám do těch úzkých a tvrdých opravdu moc chtít nebude...:-)). Je to pouze o vašem pocitu a pohodlí. Pokud vám záleží na vašem zdraví, jsou barefoot boty jedním ze způsobů, jak jít zdraví naproti. Přemýšlejte o svých nohách stejně jako přemýšlíte o tom, co jíte, na čem spíte, na čem sedíte... S bosými botami pomůžete přirozenému nastavení vašeho těla a nebudete mu zbytečně ubližovat. A to vše můžete podpořit ještě správným cvičením.

 Barefoot boty na noze

 

Barefoot boty