Nepromokavé boty

Aby Vás nepříjemně nepřekvapily dešťové přeháňky, kaluže či jiná vlhkost, obujte na podzim nepromokavé boty. Jaké vybrat? Nejlépe boty s membránou, případně obyčejnější kotníkové boty či celoroční boty do města. Pro skákání v loužích raději nazujte holínky, s blížící se zimou pak můžete sáhnout i po zateplených zimních botách.

Obsah článku

Boty s membránou

Boty s membránou se od obyčejných liší tím, že mezi svrchním materiálem a podšívkou obsahují mezivrstvu, která zabraňuje vniku vnější vlhkosti do obuvi, přičemž vnitřní vlhkost odvádí pryč. Prodyšná membrána tedy efektivně vylučuje pot, udržuje nohy v suchu a teple.

Jak funguje membrána v botách?

Membrána je tenká asi 0,2 mm a obsahuje na 1 cm čtverečním kolem 1,4 miliardy mikroskopických pórů. Ty si lze představit jako malinké trychtýře směrem ven z boty. Příchozí kapka vody je zhruba 20 000krát větší, a tak skrze tyto póry díky povrchovému napětí neprojde. Oproti tomu pára z těla je vůči pórům přibližně 700krát menší, takže se snadno dostane ven.

Jak funguje membrána v botách, ilustrace

(Zdroj obrázku: Bisgaard)

Výhody a nevýhody bot s membránou

Boty s membránou se vyplatí pro jejich voděodolnost a prodyšnost. Na druhou stranu pokud se chystáte brodit vodou, pravděpodobně Vás neochrání dostatečně, neboť membrána zpravidla nebývá (z konstrukčních důvodů, kvůli šněrování, …) zabudována v celé botě až po horní okraj. Pro takové účely raději nazujte gumovky.

Kde koupit boty s membránou?

Na e-shopu Little Shoes najdete stovky různých bot s membránou. Ať se jedná o tenisky, polobotky či kotníkové boty, s technologií membrány pracuje téměř třetina prodávaných výrobců. Po objednávce očekávejte doručení do druhého dne, na případné vrácení nepadnoucí obuvi máte tři týdny.

Celoroční polobotky

Nejen membrána pomůže proti vodě, odolných materiálů najdete celou řadu. Celoroční polobotky se nejčastěji vyrábějí z kůže, která také představuje pro dešťové kapky výraznou překážku. Udrží sice nohu v suchu proti vnějším vlivům (pokud Vám nezateče do bot horem či skrze švy), ovšem hrozí zapaření nohy uvnitř.

Kotníkové boty

Nehledě na membránu či jiné materiály, při výběru nepromokavých bot se hodí zvážit i jejich výšku. Na podzim oceníte kotníkové boty, které před chladem a vlhkostí chrání větší plochu nohy a daleko hůře do nich zatéká.

Kotníkové nepromokavé boty

Holínky

Gumovky skvěle fungují jako boty do deště i bahna. Na rozdíl od předchozích bot se nemusíte bát holínky zašpinit, protože nečistoty snadno smyjete. Zároveň v nich můžete brouzdat vodou, akorát dávejte pozor, aby Vám do nich omylem nezateklo horem. Na druhou stranu méně drží na noze, nejsou tak ohebné a hůře odvíjí krok, takže rozhodně nelze doporučit pro delší nošení během dne.

Zateplené zimní boty

Zateplené boty se vyznačují přítomností kožíšku (či jiné izolační vrstvy) uvnitř boty. Ať pořídíte nízké či vysoké, udrží vaše nohy v suchu a teple i ve sněhu. Na zimu ideální, ovšem začátkem podzimu Vám v nich může být až příliš teplo a do vysokých závějí poslouží lépe sněhule.

Péče o obuv

Nepromokavost bot vylepšíte náležitou péčí. Obuv po promoknutí vždy vysušte, vyčistěte, vyživte krémem a následně naimpregnujte. Impregnace po zaschnutí vytvoří na botách tenkou vrstvu, která slouží k ochraně před vnějšími vlivy. Pozor ovšem u bot s membránou, kde by nevhodná péče mohla vést k ucpání pórů a ztrátě funkčnosti membrány. Proto vždy čtěte přibalené instrukce, jakým způsobem o obuv pečovat.

 

Výběr bot s membránou