Naslouchejte signálům těla

Rádi byste podporovali přirozený rozvoj dítěte, ale nevíte jak? Co takhle to nechat na dětech? Kdo jiný by měl poznat, jestli ho něco omezuje, než právě dítě samotné?

My dospělí, zvláště pokud jsme poprvé rodiči, máme tendence chtít pro děti „to nejlepší“. Jenže ne vždy máme dostatek ověřených informací, a tak dětem v dobré víře nutíme mnohdy něco, co jde zcela proti jejich přirozeným instinktům.

Některé věci děti zvládnou samy. Přetočit se, lézt, sednout si, postavit se, první krůčky, … metodou pokus-omyl se postupně dopracují k úspěchu a nepotřebují lekce od rodičů, jak se to má dělat. Naopak, chodítka = škodítka, to samé tahání za ruce a další formy podpory, kterou by v přírodě nenašly. Nechejte děti fungovat samostatně a když budou potřebovat, tak využijí okolní prostředí.

Všimli jste si, kolik malých dětí pláče, když jim poprvé obujete boty? Nebo je demonstrativně okamžitě strhnou z nohou? A dospělí kroutí hlavou, že ty malé chudinky nechápou, co je pro ně dobré, když jim boty mají chránit chodidla. Ale co když jsme to my, kdo si neuvědomuje, co je správné pro přirozený vývoj chodidla?

Dítě, dospělý, bosá chůze

Barefoot = přiblížení bosé chůzi

Ploska nohy obsahuje vysoké množství nervových receptorů, které poskytují mozku zpětnou vazbu ohledně terénu, ve kterém se člověk pohybuje. Tyto informace jsou klíčové zejména pro začínající chodce, aby se správně naučili rozložit váhu a udržet stabilitu, mimo jiné i s výrazným zapojením prstů.

Čím vyšší podrážka boty, zvláště pokud s tloušťkou ztrácí i ohebnost, tím větší překážku noze stavíte do cesty přirozeného pohybu. První botičky tak mohou dítěti naprosto rozhodit správný styl chůze. Jenže pustit chodce do nebezpečného prostředí bez patřičné ochrany také není rozumné, a tak je potřeba se poohlédnout po obuvi, která by se co nejvíce blížila bosé noze.

Máme-li jmenovat, pak pro čerstvé chodce doporučujeme měkké kožené capáčky či první botičky a pro starší děti obecně barefoot obuv, protože kromě tenké, rovné a flexibilní podrážky poskytují bosoboty dostatek prostoru ve špičce na vějířovité roztažení prstů, potřebné pro stabilní oporu.

Bobux, děti, barefoot, capáčky

Barefoot nejen pro děti

Za takové množství let uvnitř systému zřejmě většina z nás ztratila spojení s naší přirozeností. Naučili jsme se důvěřovat rozumu a přestali naslouchat signálům vlastního těla. Když dospělé něco bolí, sáhnou po prášku, místo aby pátrali po příčině. Nebo skousnou zuby a bolest přetrpí, aby nepřidělávali problémy. Jenže postupem času se vše nakumuluje a vrátí mnohonásobně.

Od bezprostředních dětí se můžeme naučit odmítnout to, co nám nedělá dobře. Nebrat na nohu boty, které nám mačkají prsty či jiným způsobem omezují rozsah pohybu. Nenechat se strhnout módními trendy, názory druhých či přílišným šetřením, ale raději investovat do zdraví prospěšné obuvi, která vrátí noze přirozenou funkčnost, dopřeje příjemné pohodlí.

Shapen barefoot tenisky, žena

Začít s barefoot botami lze v každém věku. Nejlépe hned od začátku, ale své benefity mají i pro seniory či kohokoliv jiného, pokud danou osobu nesužují závažné zdravotní problémy, které by takovou obuv vylučovaly. Takže nemyslete jenom na zdravé boty pro děti, ale také na nějaké obdobné pro sebe. Skladem máme tisíce párů pro ženy i muže.