Barefoot boty pro seniory

Chápeme, že u starších lidí může panovat určitá obava z barefoot obuvi, proto bychom v dnešním článku pro všechny babičky a dědečky rádi hlouběji rozebrali, v čem vidíme benefity bosých bot vzhledem k vyššímu věku.

Oteklé nohy

Mnoho lidí trápí ve stáří otoky nohou, ale možná celý život nosí stejnou velikost obuvi. Takové boty jsou těsné, na noze tlačí a často působí problém se do nich i jenom nasoukat, natož v nich vydržet fungovat hodiny.

Pokud se senioři chtějí vyhnout bolesti z otlačených nohou, potřebují prostornější obuv, zejména v oblasti prstů. Právě v tom skvěle poslouží barefoot boty, které nabízí díky anatomicky tvarované špičce v botě dostatek prostoru.

Oteklé nohy ve stáří

Méně pružná kůže

S přibývajícím věkem ztrácí pokožka svou elasticitu, takže hrozí vyšší riziko tvorby puchýřů či jiných nepříjemných zranění. Stejně jako v předchozím bodě i zde je klíčové, aby se chodidlo a především prsty v botě nikde neodíraly, což opět řeší dostatečný prostor bosobot.

Celková nestabilita

Hrozba ztráty stability ve stáří násobně narůstá, takže se vyplatí udělat maximum pro předcházení nepříjemným pádům s možnými dalekosáhlými důsledky. Pro udržení rovnováhy potřebuje lidské tělo chodidlo v rovině a také vějířovité rozložení prstů, aby se váha rovnoměrně rozprostřela.

Barefoot obuv nemá ani podpatek ani zvednutou špičku, takže představuje z pohledu umístění těžiště ideál pro pohybový aparát. Správný postoj odebírá přebytečnou zátěž z kotníků, kolen, kyčlí, kříže, páteře, lopatek atd. Stejně tak široká špička umožňuje oporu o prsty, takže chodidlo dokáže lépe reagovat na nečekanou ztrátu rovnováhy.

Ochabnutí svalů

Čím déle se nechávají svaly lenivět, tím spíše slábnou a ztrácí svoji původní funkčnost. První negativní faktor představuje dlouhé vysedávání či nedostatek pohybu obecně. Bohužel v tomto kontextu „škodí“ i doporučená zdravotnická obuv či speciálně tvarované vložky do bot. Sice pozitivně napomáhají podpírat jinak vychýlené tělo, ale na druhou stranu se jedná o pasivní berličku, kvůli které jejich uživatelé svaly aktivně neposilují.

Ve vysoce pokročilém stáří už asi nikdo neočekává přílišné atletické výkony, avšak mladí dědečkové a babičky by jistě ještě chvíli rádi zůstali plně aktivní a pohybliví, aby si mohli užívat vnoučat. Bosoboty díky tenké a flexibilní podrážce umožňují aktivní chůzi, při které se zapojují všechny svalové skupiny. Přináší to sice větší námahu, ale trénink zlepšuje kondici. Obdobné platí i pro chození pěšky vs. jízdu autem, takže pravidelné zdravotní procházky na čerstvém vzduchu určitě můžeme doporučit.

Důchodci na procházce

Špatná cirkulace krve

S předchozím bodem souvisí také průtok krve končetinami. Logicky platí, že aktivní chůzi v barefoot botách musí tělo vyvážit vyšší cirkulací krve, která je prospěšná pro celý organismus. Navíc řádné prokrvování skrze aktivní pohyb v zimě pomůže proti studeným nohám.

Ztráta citlivosti chodidel

Lidská chodidla obsahují obrovské množství nervových receptorů, které vedou signály z povrchu k jednotlivým orgánům a soustavám. Pravidelné masáže plosky nohou výrazně napomáhají udržení jejich funkčnosti.

V barefoot obuvi při chůzi díky tenké a flexibilní podrážce dochází skrze členitost povrchu k nepřetržité stimulaci chodidla. Citlivější vnímání země zároveň umožňuje lépe reagovat na okolní prostředí.

Unavené nohy

Zejména při dlouhodobějším pohybu se senioři snáze unaví. Určitě je na místě zařazovat pravidelné pauzy na odpočinek, ale pomoci může i snížení váhy, kterou s sebou lidé tahají. Bosoboty jsou výrazněji lehčí než běžná obuv. Ze začátku to možná není tak patrné, ovšem o tisíce kroků později se počítá každý gram, takže je výhodou, že barefooty na nohou člověk téměř necítí.

Senioři odpočívají na lavičce

Jsou barefooty vhodné pro seniory?

Samozřejmě záleží na zdravotním stavu každého jedince, proto doporučujeme nošení bosobot konzultovat s odborníky z řad fyzioterapeutů a podiatrů. Za nás však myslíme, že benefity výrazně převažují nad možnými riziky.

Z praxe víme, že se mnoho seniorů obává tenké podrážky. Proto všem doporučujeme zkusit a rozhodnout se. Většina je příjemně překvapená z pocitu pohodlí pro prsty a tenká podrážka pro ně vůbec nepředstavuje „taková muka“, jaká si představovali.

V tomto místě se hodí zmínit, že pokud někdo (nehledě na věk) trpí s tenkou podrážkou, pak pravděpodobně chodí příliš rychle nebo špatně (dupe). Správnou techniku chůze popisujeme v samostatném článku, ovšem výhodou seniorů bývá, že se zpravidla pohybují spíše pomalu a rozvážně, čímž minimalizují efekt prudkých nárazů nohy na tvrdý chodník.

Kromě všeho zmíněného lze v našem sortimentu najít i tzv. kompromisní boty, které se často vyznačují právě o něco vyšší podrážkou. Pro začátky s barefoot obuví je tedy lze doporučit k ozkoušení, zdali budou seniorům vyhovovat.