Proč jsou barefoot boty široké?

Dovolíte, aby se vaše chodidlo neustále deformovalo dle tvaru boty, nebo preferujete boty, které svým tvarem respektují přirozený tvar chodidla? Jenže jak vypadá od přírody zdravá noha? Máme vůbec za roky chození v konvenční obuvi ještě plnohodnotně funkční nohy?

Čtěte dále a pravděpodobně zjistíte, že nikoliv. Zároveň si ovšem prozradíme, že existuje cesta, jak zlepšit nejen zdraví našich nohou, ale i celého pohybového aparátu! Ano, tušíte správně, barefoot boty se širokou špičkou v tom hrají zásadní roli.

Co je přirozené?

Začneme-li pohledem do historie, podle evoluční teorie se člověk vyvinul z opic. Když se podíváme například na nohu šimpanze, orangutana či gorily, jasně vidíme palec oddělený od zbytku prstů.

U člověka odráží vývoj chodidla potřeby spojené se vzpřímenou chůzí po dvou nohách. Aby si udržel stabilitu, vznikla podélná i příčná klenba, pata zmohutněla, palec postupně omezil úchopovou funkci a uložil se dopředu s ostatními prsty, přesto si od nich vždy udržel drobný odstup.

Prsty na noze (zejména palce) slouží ve stoji k lepšímu rozložení váhy těla a udržení jeho rovnováhy. Při kroku umožňují odraz nohy od země, ukončují jakožto poslední odvíjení chodidla od povrchu a zahajují tím švihovou fázi nohy.

Za přirozené tedy můžeme považovat rozložení prstů do lehkého vějíře s rovnoměrnými mezerami, aby prsty pokrývaly co největší opěrnou plochu a zároveň měly dostatek prostoru pro zajištění pohybu.

Problémy běžných bot

Konvenční obuv s sebou přináší v oblasti špičky řadu problémů. Prvním je samotný tvar špičky. Většina bot má vrchol špičky uprostřed nohy, ovšem při pohledu na chodidlo jasně vidíte, že prostředníček určitě není tím nejdelším prstem na noze, který by vyžadoval největší prostor. Ke stranám se takové boty zužují, takže nenechávají palci dostatek místa, naopak ho tlačí na ostatní prsty, což může vést až ke vbočenému palci (hallux valgus).

Obdobně působí problém také nedostatečná šířka boty obecně. V lepším případě chybí prstům pouze prostor na mezery, ovšem mnohdy jsou jednotlivé prsty na sebe v botě namačkané úplně. Vedle palce to pak nejvíce odnáší malík, ale i další prsty. Vbočený malík, přeložené prsty, kuří oka, zarůstající nehty, otlaky, mozoly, záněty, puchýře, odřeniny či poškozené nehty jsou jen krátkým výčtem možných následků.

Špatný tvar špičky

Další nešvar pak představuje nedostatečná délka bot, tedy jejich menší velikost. Může být způsobená špatným měřením chodidla, ale u dětí také velice snadno obyčejným růstem nohy. Prsty se v malé botě krčí, což z dlouhodobého hlediska může způsobit kladívkové či drápovité prsty.

Výše zmíněnými neduhy to ovšem nekončí, mnohdy naopak. Když nemáme v palci dostatečnou oporu, zbortí se nám kotník, aby zajistil potřebnou stabilitu. Změna polohy napíná koleno, deaktivuje hýždě, povoluje vnitřní břicho… Pokud vás trápí bolavá záda, kyčle, ramena, kolena, vaše problémy mohou pramenit z dlouhodobého nošení nevhodné obuvi. Vždy ovšem existuje možnost nápravy a postupné regenerace.

Výhody barefoot bot

Výrobci bosobot většinou reflektují potřebu široké špičky jako jednu ze základních vlastností zdravých bot. Pokud se tedy poohlížíte po pánské, dámské či dětské barefoot obuvi, jistě najdete mnoho párů s dostatečným prostorem na prsty.

V barefoot botách se širokou špičkou mají prsty volné místo na pohyb všemi směry, čímž jsou aktivně využívány pro realizaci pohybu. Zároveň jejich široké rozložení poskytuje dostatečnou oporu, a to nejen v palci.

Bosé boty, na rozdíl od těch běžných, nechávají nohu aktivně pracovat, čímž dochází k přirozenému tréninku všech svalů, kostí i šlach, které by v konvenční obuvi zlenivěly. Ve spojení s nulovým dropem, tedy nevyvýšenou patou a špičkou, nedochází ani k nežádoucímu vychýlení stability celého těla.

Prevence

Jelikož je vždy lepší problémům předcházet, než se s nimi následně vypořádávat, doporučujeme pro děti barefoot boty již od jejich prvních krůčků v obuvi. Dětské capáčky představují v tomto ohledu ideální první botičky a další mohou postupně následovat. Na našem e-shopu snadno vyberete z tisíců párů skladem a zvládáme doručení do druhého dne. A pokud byste přece jen váhali které, pomůžou vám naše srovnávací recenze nebo se nás neváhejte zeptat osobně.

Nikdy není pozdě začít se starat o vlastní zdraví! Pro ženy i pro muže kteréhokoliv věku může mít přechod na barefoot obuv pozitivní zdravotní účinky. Stejně jako plicím letitých kuřáků pomůže ukončení kouření k postupné regeneraci, tak volají i vaše nohy o vysvobození z okovů konvenčních bot. Dopřejte jim se širokou špičkou svobodu! 

Zajímavé zdroje k tématu: