Vložky do bot

Potřebujete vložky do bot? Pojďme se podrobněji podívat na jejich vlastnosti.

Obsah článku

K čemu jsou vložky do bot?

Vložky do bot přinášejí zejména:

  • pohodlí - vrstva navíc změkčuje došlap a odvádí pot pryč od nohy
  • teplenou izolaci - zmenšují riziko prochladnutí od povrchu
  • podporu -  tvarované stélky podepírají klenbu

Rozeberme si jednotlivé funkce blíže...

Vložky do bot

Vložky do barefoot bot

Barefoot boty sice mají tenkou podrážku, nicméně ve většině z nich najdete dostatečně měkkou vložku, ať vyjímatelnou, nebo vestavěnou. Vyjímatelnou stélku můžete snadno vyndat, umýt, usušit, provětrat, zkrátka zajistit potřebnou hygienu boty, případně opotřebovanou vyměnit za novou. Na druhou stranu opakované vyndávání a zandávání vložky může způsobit její rozvolnění uvnitř boty.

Vyjímatelná vložka skvěle poslouží těm, kdo touží po intenzivním vnímání povrchu. Po jejím vyndání zůstává pouze pár milimetrů tenká vrstva podrážky, což posouvá barefoot zážitek na novou úroveň. Na druhou stranu pro ty, kteří se obávají barefoot chůze po tvrdém povrchu, může právě ponechání vložky v barefoot botě představovat ideální řešení pro tlumení nárazů.

Vložky do bot v zimě

Většina zimních bot je uvnitř zateplená, ovšem při teplejších zimních dnech a zejména ve městě poslouží obdobně dobře i obyčejné celoroční polobotky s vložkou navíc. Pokud Vám schází finance na nový pár bot, může být právě zakoupení termoizolační vložky ideálním kompromisem.

Třívrstvé izolační vložky kombinují tři funkce do jedné. Kovová fólie brání promočení, izolační pěna chrání před chladem a ovčí vlna přináší tepelný komfort. Když vezmete v potaz aktivní práci chodidla, které zajišťuje dostatečné prokrvení nohou, nemusíte se bát v barefootech vyrazit do zimy.

Ortopedické vložky

Fyzioterapeuti a ortopedi často předepisují svým pacientům na míru tvarované ortopedické vložky. Doporučení lékařů samozřejmě představuje kvalifikovaný názor, kterému byste měli naslouchat. Zůstávejte ovšem bdělí ke dvěma varovným signálům:

  • Prodejci pomůcek - mnoho odborníků si z výroby ortopedických vložek na míru udělalo klíčový byznys, takže dávejte pozor na jejich úmysly. Správně by jim mělo jít o celkové napravení problémů a uzdravení, nikoliv o to, aby Vám za každou cenu prodali pomůcky, které budete nosit do konce života.
  • Pasivní berličky - ortopedické vložky podpírají nožní klenby v těch správných místech, ovšem v danou chvíli noha aktivně nepracuje a lenivěním slábne. Zabránit špatnému pohybovému vzorci tělu rozhodně prospívá, ale musí následovat aktivní posilování svalů, například bosou chůzí po měkkém a členitém povrchu.

V neposlední řadě platí, že ortopedické vložky poslouží lépe v barefoot botách, které poskytují chodidlu dostatek prostoru pro aktivní fungování.

 

Vložky do bot skladem