Jsou barefoot boty drahé?

Jsou barefoot boty opravdu drahé? Srovnali jsme vybrané barefoot modely s běžnými botami, blíže prozkoumali poměr cena/užitek. Dále jsme se zaměřili na faktory ovlivňující výslednou cenu a na závěr přinášíme 7 tipů, jak pořídit barefoot boty levně.

Obsah článku

Cenové srovnání běžných a barefoot bot napříč kategoriemi

Následující tabulka porovnává ceny (Kč/pár) barefoot bot dostupných na našem e-shopu dne 20. 2. 2024 a běžných bot z e-shopu ebouv.cz v ten samý den. Pro přehled uvádíme nejnižší a nejvyšší ceny v daných kategoriích, ale především prostřední cenu (medián). Pro objektivní výsledky jsme vyřadili dočasně zlevněné boty i krajní hodnoty extrémně se odlišující od zbytku (s výjimkou zimních bot, které oba e-shopy nabízely vzhledem k ukončené sezóně výhradně ve výprodeji).

Kategorie Běžné boty Barefoot boty
Od Přes Do Od Přes Do
Dětské Tenisky 299 1 252 2 401 650 1 290 2 690
Sandály 299 1 252 4 460 830 1 090 1 899
Zimní boty 326 1 259 4 683 490 1 429 2 920
Celoroční boty 389 1 029 2 744 1 081 1 370 2 389
Kotníkové boty 415 1 260 3 316 989 1 379 2 251
Baleríny 349 1 171 2 630 959 1 750 1 920
Holínky 395 852 2 173 630 969 1 470
Bačkory 299 686 1 715 380 540 1 195

 

Z tabulky vyplývá, že barefoot boty jsou sice dražší než obyčejná obuv, ale například u sandálů či bačkor toto neplatí! Navíc v sortimentu dětské obuvi jsou barefoot boty v průměru dražší pouze o 12%. Obecně vnímaný mýtus drahých barefoot bot tedy vychází především z faktu, že v sortimentu barefoot bot nenajdeme žádné zcela laciné modely, které by dokázaly konkurovat cenami plastovým botám z východu. Navíc je nutno počítat i s dalšími faktory ovlivňujícími cenu:

Proč stojí barefoot boty tolik?

Pokud se ptáte, proč barefoot boty stojí tolik, možná zjistíte, že zase tolik nestojí, vzhledem k tomu že:

  • Kvalitní materiály - aby barefoot boty udržely všechny požadované vlastnosti (nízká podrážka, ohebnost), ale přitom si zachovaly maximální odolnost, používají výrobci ty nejkvalitnější evropské materiály, jejichž vývoj něco stojí.
  • Výroba na míru a v menších sériích - barefoot obuv vyžaduje speciální ševcovská kopyta, která respektují přirozený tvar lidského chodidla. Výrobci tedy nesekají desetitisíce stejných kusů, jako Baťa cvičky, ale spíše menší objemy bot, odpovídající věku a pohlaví uživatelů. Taková ruční výroba ovšem výrazně promlouvá do ceny.
  • Poctivé řemeslo - jak bylo zmíněno výše, barefoot výrobci mají obvykle své továrny v Evropě, nikoliv v Asii. Jejich ševci pracují v důstojných podmínkách a za dobře odvedené řemeslo dostávají poctivě zaplaceno.
  • Slow-fashion - barefoot obuv se vyrábí s důrazem na udržitelnost, nejen planety skrze ekologické materiály, ale také v kontextu výdrže. Pokud si koupíte jedny dražší boty, ale vydrží vám dvojnásob času, oproti laciným křuskám, které musíte v mezičase obměnit, tak jste ve výsledku zaplatili úplně stejně, ale ušetřili jste světu výrobu jednoho dalšího páru bot.
  • Snadný přeprodej - děti často vyrostou z bot, než je stačí pořádně unosit. V takovou chvíli máte na bazarech neskutečné množství srovnatelných nabídek a použité boty prodáte leda příbuzným. Oproti tomu o barefoot boty v dobrém stavu a za příznivou cenu je ve skupinách maminek vysoký zájem. Od prodejní ceny si tak můžete odečíst částku, za kterou se Vám boty podaří udat dále.

Možná by se tedy hodilo říkat, že barefoot boty stojí tolik, kolik si po právu zaslouží stát. Samozřejmě chápeme, že absolutní částka není nejmenší, ovšem i toto číslo se dá snížit a my Vám ke konci článku poradíme, jak.

Nákup barefoot bot

Barefoot boty - prodejní cena vs. přidaná hodnota

S barefoot botami nekupujete za prodejní cenu pouze boty, ale i přidanou hodnotu v podobě:

  • Zdraví - včasná prevence (ideálně od prvních krůčků) pomáhá předcházet vytváření chybných pohybových vzorců, které by později způsobily mnoho bolesti (a drahého léčení) chodidel, kolen, kyčlí, zad i dalších částí pohybového aparátu. Získáváte boty, které neubližují vašim nohám.
  • Pohodlí - široká prstová část barefootů umožňuje prstům místo mačkání volné roztažení do šířky, které příjemně uvolňuje celou nohu. V kombinaci s měkkou podrážkou zároveň umožňuje lepší techniku chůze.
  • Posilování těla - v barefoot obuvi noha aktivně pracuje, přirozený pohyb posiluje svaly i šlachy, tělo se učí správné pohybové vzorce a zlepšuje tak svou funkčnost, od rovnováhy až po dynamiku.
  • Péče o životní prostředí - většina barefoot bot se vyrábí v Evropě z místních zdrojů. Koupí barefoot bot tak podporujete ekonomiku EU a zároveň šetříte uhlíkovou stopu.

Za zdraví našich dětí, nás samotných i zbytku světa si rádi připlatíme. Ovšem existují i cesty, jak získat barefoot boty levněji...

Barefoot boty pro děti

7 tipů, jak pořídit barefoot boty levně

Níže přinášíme 7 vyzkoušených tipů, jak pořídit barefoot boty levně:

1) Levné barefoot značky

Existují značky, u kterých se cena zvládá pohybovat v řádu stovek korun. V sortimentu bot pro dospělé zejména kompromisní boty Anatomic, které jsou vhodné první boty pro přechod z obyčejné obuvi k barefootu. U začínajících chodců capáčky Lait et Miel, předškolákům skvěle poslouží bačkory BEDA, u tenisek a celoročních bot drží příjemné ceny Protetika či FARE.

2) Bazarový prodej

Jak jsme zmiňovali výše, existuje mnoho skupin a míst, kde se dají pořídit nošené barefoot boty, například na Facebooku Barefoot bazárek. U obnošených bot ovšem vždy dávejte pozor, abyste pořizovali nesešlapané boty ve výborném stavu. Každý má totiž jinou nohu a vytlačená stopa v botě po předchozím uživateli by mohla vést k vychýlení Vaší nohy z optimální pozice.

3) Barefoot outlet

Na naší prodejně zhruba jednou za dva měsíce pořádáme barefoot outlet, tedy výprodej posledních kusů z kolekcí, použitých bot pro focení, bot s poničenými krabicemi při vracení zboží, obuvi druhé jakosti s kosmetickými výrobními vadami i dalších bot, které nechceme pustit do e-shopu. Za zlomek ceny tak lze pořídit nové boty v perfektním stavu. Pro více informací o dalším outletu doporučujeme bedlivě sledovat náš Facebook či Instagram.

4) Výprodej barefoot bot

Pokud to máte do naší prodejny daleko, nebo preferujete zboží výhradně nové, na konci sezóny pravidelně realizujeme výprodeje zimních, jarních, letních či podzimních bot. V takových výprodejích mohou slevy dosahovat až 70 % původní ceny, takže s dobrým plánováním lze s předstihem pořídit na další sezónu obuv i pod hranicí výrobní ceny, pozor však u dětí, u kterých může noha za rok vyrůst naprosto nepředvídatelně. Nicméně i tak doporučujeme přihlásit odběr našich newsletterů, kde dáváme o výprodejích vědět, stejně jako na sociálních sítích.

5) Slevové kódy

Odebírat newsletter či sledovat sítě se vyplatí i pro časté slevové kódy, které na nich sdílíme. Ty se sice pohybují většinou v rozmezí 10-30 %, ale každá ušetřená stokoruna dobrá, když zrovna potřebujete nakoupit boty.

6) Věrnostní slevy

Daleko lukrativnější slevy přináší registrace na našem e-shopu. Za registraci samotnou získáte stálou slevu 2 % na všechny Vaše nákupy u nás a k této slevě ještě máte možnost přidávat bonusové slevy, které registrovaným zákazníkům na začátku každého měsíce připravujeme. Pokud navíc nakupujete pravidelně a přesáhnete určený limit, navýší se Vám fixní sleva na 4-6 % dle nákupní historie.

7) Boty ve slevě

Posledním místem, kam Vás odkážeme, když chcete koupit barefoot boty levně, je sekce Slevy na našem e-shopu. Jakkoliv ji máme v menu červeně zvýrazněnou, stále mnoho návštěvníků nevnímá, jak skvělé cenové nabídky a vysoké slevy (místy až k hranici 50 %) tam mohou najít. A to se nebavíme o desítkách kusů v akci, ale vyšších stovkách zlevněných modelů. Vše nové boty, jenom ze starších kolekcí či poslední velikosti skladem.

Doporučujeme tedy vyzkoušet některou z výše zmíněných možností. A pokud se přesvědčíte o tom, že barefoot boty vlastně ve výsledku nejsou vůbec tak drahé, jak by mohly být, poprosíme Vás o sdílení tohoto poselství do světa, aby si ho poslechli ti, které od prvního pořízení barefoot obuvi odrazuje zdánlivě vysoká cena.

 

Barefoot boty ve slevě