Výdrž barefoot bot

Výdrž barefoot bot patří mezi často diskutované mýty, proto v tomto článku přinášíme objektivní pohled od uživatelů, stejně jako naši vlastní zkušenost s nošením barefoot obuvi.

Obsah článku

Jaká je skutečná výdrž barefoot bot?

Za deset let nošení barefoot bot můžeme upřímně říct, že se skutečná výdrž barefoot bot příliš neliší od běžné obuvi. Výsledný stav závisí na mnoha faktorech. Při bezohledném používání můžete zničit boty během chvíle, naopak pozorné zacházení dokáže prodloužit životnost na dlouhé roky spokojeného používání.

Nelze tedy obecně vyjádřit jednotné číslo, kolik let barefoot boty vydrží. I v naší rodině se některé poničily rychleji (zejména ve víru dětského dovádění), jiné ztrácely svůj glanc velice pozvolna, vždy záleželo na konkrétním typu a majiteli.

 Bundgaard holínky do mokra

Recenze uživatelů

Dlouholetí uživatelé barefoot bot se s námi v rámci dotazníku podělili o své dojmy ohledně výdrže obuvi:

 • "Leguano se mnou jdou už 7. rokem a to je nešetřím (a stále drží). Vyhovuje mi jejich nesmrtelnost i že se dají prát. Zvládnou město, přírodu i vodu."
 • "Za mě nejvíce oceňuji pohodlnost a také zvýšenou odolnost Ahinsa shoes proti okopu... často zakopávám a zatím bez jediného poškození."
 • "U Vivobarefoot hodnotím pozitivně jejich výdrž. I po 6ti letech téměř neustálého nošení (kromě zimy a nepříznivého počasí), tak vypadají stále stejně. Podrážka neprošoupaná, nikde se neodlepují. Velice kvalitní zpracování."
 • "U bot Protetika pro dceru (7 let) mě těší kvalita podrážky a okopů na špičce. Jsou nesmrtelné, jak do školky, tak i na kolo či odrážedlo."
 • "Nevyhovuje mi trvanlivost podrážky. To je většinou velký problém. Dobrou podrážku jsem zjistila u Vivobarefoot a Ahinsa je taky fajn. Naopak hroznou zkušenost mám s FiveFingers - ta podrážka nevydržela ani 3 měsíce a v obchodě se k tomu stavěli tak, že je to užíváním. Takže do těch bot už bych nešla. Byly to vyhozené peníze."
 • "Vzhledem k nízké ceně Fare mě překvapila dlouhá životnost, dobrý vzorek a stále hezký vzhled."
 • "Podrážka u Saltic se poměrně rychle opotřebovává, ale výrobce umožňuje výměnu."
 • "Boty Anatomic jsem vyzkoušela kožené i plátěné, vydržely od jednoho roku do tří let. U plátěných se po cca roce odlepila podrážka od boty."
 • "U bot Koel hodnotím pozitivně kvalitu zpracování. U dětí sice došlo k otěru podrážky, celkem rychle se šouply, ale u mě zatím drží."
 • "U bot Merrell Vibram podrážka vydrží vše, ovšem oproti ní by to chtělo silnější a odolnější vrchní tkaninu, má velmi tenký materiál a rychle se prodře."

 Vibram podrážka Merrell

Co ovlivňuje výdrž barefoot bot?

 Výdrž barefoot bot ovlivňuje například:

 • Nesprávný způsob používání - pokud necháte děti brzdit na koloběžce podrážkami či kopat špičkou do kamínků, pravděpodobně si boty brzy prodřou. Mnoha typům bot škodí také větší množství vody, které může rozlepit podrážku. Obdobně ani domácí obuv (např. capáčky či bačkory) nepatří do venkovního prostředí.
 • Cena/kvalita materiálů - od nejlevnějších bot z laciných materiálů nemůžete čekat takovou výdrž jako od dražší obuvi z prvotřídních materiálů. Barefoot boty jsou charakteristické tenkou podrážkou, avšak vývoj materiálu, který dokáže být tenký i odolný zároveň se odráží na ceně. Pořízení dražších bot tak může vyvážit rozmělnění ceny do vícero let používání.
 • Frekvence nošení - kdo má jeden pár bot na celý rok a nosí je denně do města i přírody, za sucha i mokra, tomu se opotřebují mnohem rychleji než někomu, kdo má v botníku dostatek párů na prostřídání. Doporučujeme mít na každou sezónu i pro každý účel speciální pár barefoot bot, tím déle Vám jednotlivé boty poslouží (samozřejmě pokud se nejedná o dětské boty, ze kterých jim záhy vyroste noha).
 • Pravidelná péče - mnoho lidí opomíjí důležitost pořízení pečujících přípravků, ovšem jejich pravidelné užívání dokáže udržet boty v kondici podstatně déle, než kdybyste péči o boty zanedbali.

 Péče o boty impregnace

Jak prodloužit životnost barefoot bot?

Prodloužit životnost barefoot bot můžete tím, že se o ně budete správně starat. Zejména byste měli boty:

 • Vysušit - dlouhodobější vlhkost může způsobovat zápach, barevnou nestálost, rozlepování i plísně. Pozor ovšem na způsob, jakým boty sušíte, zejména se vyhněte sálavému teplu (fén, topení, apod.), materiály by mohly ztvrdnout a popraskat.
 • Vyčistit - čištění pomáhá odstraňovat špínu a skvrny, ovšem pozor, abyste boty nesedřeli či nepoškodili nevhodnými přípravky. Raději si prohlédněte náš přehled, jaké techniky čištění používat pro jednotlivé materiály.
 • Vyživit - krémováním a promazáním bot jim dodáte pružnost a zabráníte praskání. Výjimku tvoří textil a syntetické materiály, které zpravidla výživu nepotřebují, naopak by jim umaštění mohlo uškodit.
 • Ochránit - impregnace bot vytváří tenkou povrchovou vrstvu, která chrání před odřením, proniknutím vody, špíny a v zimě soli (právě sůl často vede k rozlepování obuvi). Přípravky s UV filtrem navíc pomáhají zafixovat barvu bot. Pozor akorát na promáčenou trávu, která dokáže vrstvu impregnace setřít jako kartáč.

Ochrana obuvi se po chvíli používání vstřebá až sešoupe, takže je vhodné v pravidelné frekvenci nejpozději několika týdnů kompletní ošetření opakovat, stejně jako po každém větším zatížení obuvi.

 

Přípravky péče o boty