Není v barefoot botách zima?

Barefoot boty mají tenkou podrážku, a proto vyvstává otázka: "Není v barefootech v zimě chladno od nohou?" Není, přinejmenším ne více než v jakýchkoliv jiných botách. Podívejme se na nošení barefoot bot v zimě podrobněji:

Obsah článku

Jsou barefoot boty vhodné do zimy?

Máte-li obavy z nošení barefoot obuvi v zimních měsících, snad Vás uklidní zpětná vazba od uživatelů, kteří obouvají barefooty sobě i dětem po celý rok. Podle nich fungují barefoot boty v zimě stejně dobře jako jakékoliv jiné. Samozřejmě se bavíme o zimě v našem mírném podnebí, na dobývání pólů či ke zdolávání vrcholů osmitisícovek zcela jistě obujte speciální obuv k tomu určenou.

Ochrání tenká podrážka před mrazy?

Barefoot boty vlivem tenké a rovné podrážky skutečně více přibližují chodidlo k chladné zemi. Zároveň ovšem disponují širší špičkou, umožňující prstům dostatek prostoru pro aktivní zapojení při chůzi. Právě pohyb hraje pro zahřátí klíčovou roli, pokud se chystáte v mrazu pouze pasivně stát (například při čekání na zastávce či u stánků na vánočních trzích), prochladnou Vám nohy nehledě na výšku podrážky.

Barfoot boty do zimy Camper

Jak funguje termoregulace nohy?

Místo posílání chladu od chodidel dále do těla potřebujeme naopak teplo z těla dostat dolů. Když nohy rozhýbeme, cirkulace krve je zahřeje více než dostatečně. Naštěstí právě barefoot boty podporují aktivní práci celého chodidla (místo pasivního lenošení v běžných botách), takže pohybem vyrobené teplo plně kompenzuje sníženou izolační vrstvu podrážky.

Jaké boty nosit v zimě?

V zimě doporučujeme nosit zimní boty, přinejmenším při teplotách klesajících pod 5 °C. Oproti podzimním jsou zateplené kožíškem, který napomáhá udržovat nohu v teple. Na druhou stranu, pokud trávíte většinu dne v kanceláři a všude přejíždíte autem, raději se ze zimních bot přezouvejte, abyste zamezili nadměrnému pocení.

Typy zimních barefoot bot

V sortimentu zimních barefoot bot najdeme dostatek zateplených bot, do sněhu dětem poslouží sněhule, ženám pak vysoké kozačky. Při pohybu ve městě a mírnějších teplotách místo zimních bot postačí nezateplené kotníkové boty či celoroční polobotky (u těch však pozor na unikání tepla v oblasti kotníků). Při velkých mrazech nazujte dětem do kočárku zateplené capáčky.

Parametry barefoot bot do zimy

Při výběru barefoot bot do zimy se vyplatí sledovat tyto parametry:

 • Zateplení - u zimních bot vnímáme kožíšek téměř samozřejmost, ovšem boty se mezi sebou mohou lišit použitými materiály zateplení, případně i možností izolační vrstvu z boty zcela vyjmout
 • Membrána - zejména do deště oceníte nepromokavé, avšak prodyšné boty, u kterých membránová vrstva nepropustí vodu dovnitř, ale zároveň umožní potu odpařit se ven
 • Voděodolnost - intenzivnější přívaly vody či sněhu plně zastaví voděodolné boty (pokud do nich nenateče shora), ovšem na úkor prodyšnosti

Dětské sněhule Be Lenka

Tipy pro nošení barefoot bot v zimě

Pokud se zvládáte aktivně pohybovat, nošení barefoot bot v zimě nepředstavuje výraznější problém. Váš zážitek však mohou zpříjemnit následující tipy:

Jak zahřát zkřehlé prsty?

Zkřehlé prsty způsobuje zejména delší stání na místě. Pohybový odborník Matyáš Kozma proto doporučuje aplikovat techniku aktivního stání:

 1. Postavte se rovně - váhu rovnoměrně rozložte na obě nohy
 2. Mírně podsaďte pánev, zapojte břišní svaly, srovnejte ramena (dolů a dozadu) a lehce pokrčte kolena (aktivujete hýžďové svaly)
 3. V tomto postoji pomalu přenášejte váhu z přední prstové částí na paty a zpět, pokyvujte se lehce a zapojujte do přenosu váhy palec  

Možná Vám to zpočátku nepřijde, ale zkuste takto cvičit 10 minut v kuse a uvidíte, jak se zahřejete.

Jak udržet nohy v teple?

Kromě výše zmíněného pohybu existují další dva velice snadné a osvědčené způsoby, jak zvýšit tepelný komfort v barefoot botách:

 • Oblečte tlusté ponožky - případně dvoje na sebe
 • Vložte do boty zateplené vložky - ty třívrstvé obsahují kovovou fólii (která brání promočení), izolační pěnu (pro ochranu před chladem) a ovčí vlnu (pro zateplení)

Barefoot blogerka Anya's Reviews radí u obou případů předem myslet na to, že potřebujete v botě více prostoru, případně rovnou pořídit o číslo větší velikost než obvykle.

Zimní boty Xero Shoes

Jak ochránit boty před zimou?

Nejen Vaše nohy, ale samotné barefoot boty si zaslouží řádnou péči. Proto je od prvního obutí pravidelně impregnujte, abyste zvýšili odolnost proti vnějším vlivům i prodloužili životnost barefoot bot. Impregnace nastříká na boty ochrannou vrstvu, která mimo jiné zamezuje pronikání soli z chodníků do materiálů, kde by mohla narušovat lepidlo.

Jak zabránit prochladnutí nohou?

Navzdory výše zmíněnému by ani barefoot nadšenci neměli brát otázku prochladnutí nohou na lehkou váhu, zejména pokud obouvají menší děti, které neumí pocit zimy dostatečně komunikovat. Jestliže cítíte, jak Vám prsty začínají při delším pobytu venku otupovat, okamžitě nohy zahřejte. Tento pocit vychází ze stahování cév a navenek se projevuje blednutím jinak růžových chodidel.

Barefoot otužování

I odborníci z Fyzionožky potvrzují, že otužováním posílíte imunitu. Nemusíte hned skákat do zamrzlého jezera či následovat učení Wim Hofa, otužování nohou lze začít postupně:

 • V létě či na podzim se ráno procházejte bosí v mokré trávě
 • Postupně ubírejte teplotu ve sprše, případně alespoň pouštějte na konci sprchování studenou vodu na lýtka a chodidla, když nezvládnete celé tělo
 • Zkuste v zimě krátkou chvilku chodit bosí ve sněhu nebo na pár sekund ponořit nohy do potůčku

Nepřeceňujte své schopnosti a otužujte se s rozvahou. Po obdobném tréninku vždy nohy rychle osušte, zabalte do teplých ponožek a suchých bot. Pokud vytrváte, odměnou Vám bude tepelný komfort nohou i při chladnějších teplotách a celkové zlepšení imunity.

 

Zimní barefoot boty