Čištění bot

Čištění bot je důležitou součástí péče o obuv – pomáhá prodloužit jejich životnost a udržet je v dobrém stavu. Níže přinášíme přehled běžných druhů materiálů bot a doporučených forem čištění pro každý z nich.

Obsah článku

Tkaničky

Pro poctivé čištění bot z nich nejprve vytáhněte tkaničky, které vyčistíte zvlášť. Pokud to výrobce nedovoluje či nemáte dostupnou informaci o složení tkaniček, raději se vyhněte praní v pračce, aby se náhodou nesrazily.

Místo toho je umyjte ručně v teplé vodě s mýdlem, pracím práškem či speciálním čisticím přípravkem. Následně nechejte tkaničky před opětovným zavázáním do bot řádně proschnout. Obecně doporučujeme čistit boty i tkaničky s dostatečným časovým předstihem před jejich používáním, abyste měli prostor na kvalitní péči.

Collonil přípravky na čištění bot

Kůže

U hladké kůže nejsnadněji prach a nečistoty odstraníte čistým navlhčeným hadříkem. Na usazenější špínu můžete využít čisticí prostředek, aplikovaný krouživými pohyby hadříku. Boty nechejte zaschnout a vyživte impregnačním tukem.

Semišová kůže by neměla přijít do kontaktu s vodou, čistěte proto nasucho, abyste neponičili povrchové chloupky. Na semiš výborně poslouží krepový kartáč, kterým ve směru chloupků jemně vyčesejte nečistoty pryč. Přetrvávající skvrny můžete zkusit odstranit speciální gumou na semiš, na kterou se špína při tření vlasů nabalí.

Pro nubukovou kůži platí obdobná pravidla jako semiš. Nasucho, s vhodným kartáčem na nubuk, zažranější nečistoty vygumovat kostkou na nubuk.

Na umělou kůži naopak kartáč neberte, abyste koženku příliš nepoškrábali. Lépe poslouží hadřík a obyčejná mýdlová voda.

Lidový tip: Mastné fleky ze semiše můžete dostat dětským pudrem. Nasypte ho na skvrnu, nechejte hodinu působit (nasákne mastnotu), poté smeťte kartáčem. Na mokré skvrny postačí papírová utěrka. Pro odstranění mastnoty z umělé kůže otřete hadříkem s trochou technického benzínu.

Textilní materiály

Boty z textilních materiálů (textil, plátno, bavlna, ...) můžete čistit kartáčkem a vlažnou vodou s trochou pracího prášku či mýdla. Vody stačí malé množství, aby z prášku vznikla spíše kašička, tu naneste na kartáček a krouživými pohyby očistěte skvrny. Poté opláchněte boty vodou a nechejte dobře vyschnout na vzduchu.

Lidový tip: Aby bílé tenisky vydržely co nejdéle zářivě bílé, přidávejte do čistící směsi jedlou sodu, na skvrny od soli zase pomůže slabý roztok z bílého octa.

Syntetické materiály

Syntetické boty lze čistit podobně jako textilní, ale mohou vydržet i výraznější mokré čištění, případně dokonce praní v pračce, pokud to výrobce povoluje.

Obecně se praní obuvi v pračce příliš nedoporučuje, i vlažná voda totiž může rozpustit některá lepidla spojující podrážku se zbytkem boty. Pokud se ovšem rozhodnete boty do pračky přeci jen dát, alespoň je zavřete do síťovaného pytle nebo perte s většími hadry, abyste zamezili přílišnému létání a otloukání obuvi uvnitř bubnu.

Gumové boty

Gumové boty vyčistíte nejsnadněji vlažnou vodou a mýdlem, pro odstranění větších nečistot a skvrn můžete vyzkoušet bílý ocet či speciální čisticí pěnu.

Kombinace materiálů

U bot, které kombinují kůži a textil (případně jiné materiály), vždy postupujte podle doporučení pro dané typy materiálů. Dejte pozor, abyste textilní části příliš nenamočili.

Polštářky SmellWell

Zásady péče o boty

Čištění bot pomáhá odstranit špínu a skvrny, ovšem komplexní péče o obuv obnáší ještě vysušení bot, jejich výživu krémem a ochranu impregnací. O boty pečujte pravidelně, abyste je udrželi ve skvělé kondici. Postupujte jemně a s citem, abyste boty čištěním neodřeli či jinak nepoškodili.

Nezapomínejte ani na vnitřek bot, který můžete osvěžit odstraňovačem zápachu či vonnými polštářky. Doporučená péče pro jednotlivé typy obuvi a materiály se může lišit, proto vždy raději vycházejte z návodu od výrobce.

Zůstávají boty špinavé i po čištění?

Pokud nepomohly výše uvedené rady ani speciální přípravky péče o obuv, pak už se zřejmě nedá nic lepšího dělat. Pravidelná péče sice životnost obuvi výrazně prodlužuje, ovšem původní lesk starým a ochozeným botám nevrátíte. Jestli už boty vzhledem či funkčností nedostačují, doporučujeme se poohlédnout po novém páru.

 

Všechny pečující přípravky