Martin Kovář o barefoot běhu

Pro všechny předsevzeťáře s plánem se více hýbat, zdravěji žít, běhat a hubnout při zlepšování kondice jsme vyzpovídali nadšence do barefoot běhu Martina Kováře.

Ahoj Martine, jakou máš za sebou cestu k barefootu?

Do sportovních barefoot bot jsem se přezul před rokem. Ale začalo to už před 5ti lety při běhání na pláži. Užíval jsem si vždy bosý běh, ale jen do chvíle prvního drobného zranění, třeba šlápnutí na mušli, pak jsem musel do bot. Zjistil jsem ale, že díky běhu naboso v písku mi odezněly některé problémy, které jsem jinak v průběhu sezóny měl. Typicky to byly bolesti některých přitahovačů na přední straně nohou a ozývalo se často levé lýtko.

Po letech závodního fotbalu, na nejnižší okresní úrovni, mám docela oddělané nohy, hlavně kolena. Již před deseti lety zhodnotil doktor po magnetické rezonanci stav mých kolen: „Horší mají už jen házenkářky.” Měl jsem třikrát operované pravé koleno, ale bolesti jsem měl spíš v tom levém, přetěžovaném.

Zkušenost z pláže se skombinovala s doporučením staršího bratra a rozhodl jsem se pořídit první Vivobarefoot.

bosoboty trénink

Jaké další důvody tě motivaly zkusit barefoot běh?

Další motivací bylo zlepšit si styl. Dělat dlouhé kroky (= skoky) není v barefootech moc příjemné, přirozeně tedy člověk zkrátí krok a zrychlí kadenci. Zvýšení kadence se uvádí jako jeden z hlavních klíčů ke zlepšení techniky běhu a také ke zrychlení. Tedy pokud už nemáte kadenci jako profík někde nad 180.

Těšil jsem se zároveň na zpestření. Asi jako každý rekreant se snažím, aby mě běhání bavilo. Pokud se nehoníte za míčem a góly, tak to chce jiné impulsy. Jedním z nich je variabilita. Jít v jiných botách na stejnou trasu tedy může být příjemná změna. Navíc každý, kdo běhá častěji než jednou týdně, by měl mít k dispozici více párů bot. Za mě doporučuji alespoň jedny z nich, nejlépe ty do přírody, barefootové.

Bylo něco v čem tě barefoot překvapil?

Obával jsem se běhu dolů v terénu. Čekal jsem spíše bolesti při nešťastném šlápnutí na kámen než nějakou výhodu oproti klasickým botám. Ale pak jsem zjistil, že u vyšší podrážky jsem si došlapem častěji zvrtnul kotník, i když jen lehce. Potenciálně tehdy ale mohlo dojít k vážnějšímu úrazu.

V botách s minimální podrážkou naopak riziko úrazu téměř odpadá, těžiště nohy je mnohem blíž povrchu a ke zvrtnutí tedy dochází v mnohem menší míře. Má to svoji logiku a já osobně to pociťuji jako velkou výhodu a úlevu, že běžím z kopce s čistou hlavou. Případné šlápnutí na ostrý kámen může zabolet, ale větší úraz nehrozí.

Jak to máš s trénováním a cíli?

Běžecké výkony, které předvádím, nejsou nic pro první stránky novin, dokonce ani těch regionálních. Nicméně mám radost, že neustále zlepšuji výkonnost. Nedělám rychlé pokroky, chci jen rok od roku uběhnout dále a lépe.

Víme, že jsi nadšenec swimrunu, co obutí na tento sport?

Tento sport asi není pro každého, spíše pro ty, kteří stále hledají nové možnosti, jak si kvalitně zasportovat v přírodě. Ve zkratce – swimrun kombinuje běh a plavání, obojí se několikrát střídá. Swimrun a barefoot k sobě mají hodně blízko. Když potřebujete běžet v botách, které máte při plavání na nohách, pak jsou minimalistické boty nutnost, protože tolik nenasáknou. Potřebujete obojživelné boty. Vivobarefoot je jedna z mála značek, která má speciálně takový model.

závody v barefootových botách

V jakých botách aktuálně běháš?

V botníku mám teď dvoje Vivo vyhrazené na běh. Jedny jsou swimrunové speciálky, ty si nechávám spíš na závody. Druhé jsou nové trailové all weather.

Klasickou běžeckou botu jsem ještě nezatratil a v posledních měsících jsem v odpružené botě naběhal asi tak 30% svých výběhů – hlavně na vystřídání, pokud jdu náhodou běhat dva dny po sobě nebo pokud mám v plánu delší úsek po asfaltu. Na měkký povrch do terénu už bych si klasickou odpruženou botu nevzal. 

barefootové sportovní boty

Máš pro začínající běžce naboso nějaké rady nebo tipy?

Začínejte pozvolna. To, co se dočtete ve všech příručkách o vytrvalostním sportu, platí pro barefoot běhání dvojnásobně. Pokroky musí být pozvolné, jinak nebudou trvalé a přivodíte si problémy, které vás vyřadí z tréninku. Já jsem začal zařazovat barefoot boty na ty nejlehčí a nejkratší běhy v týdnu.

Užijte si nový pocit. Tenhle bod je pro mě docela zásadní. Neběhám s hudbou, většinou běhám sám, rád pozoruji a poslouchám přírodu, relaxuju. Vnímám, jak voní les, užívám si, když svítí slunce. V odpružených botách jste od přírody dál.  Bosoboty přináší nový zážitek. Intenzivněji vnímáte povrch. I negativní pocit, šlápnutí na ostrý kámen dá vašemu běhu nový rozměr.

Nečekejte rychlé výsledky. Barefoot boty vás asi neposunou během jedné sezony na stupně vítězů. Pravděpodobně vás donutí opatrněji našlapovat. To znamená zvýšit kadenci kroku. Také se zatížení dolních končetin přenese více na lýtka. V mém případě to znamenalo zmírnění zatížení kolen a odeznění dlouhodobých bolestí levého kolena. Díky široké špičce pak odpadávají problémy s otlačením prstů, známé hlavně pro ty, kdo mají širší nohu a užší boty, nebo boty malé...  

Pokud stále váháte, zda investovat do barefoot bot na běhání, a máte strach, že se neosvědčí a zůstanou bezprizorní, vyberte takovou botu, kterou použijete i jinak, například na chůzi v přírodě. Ostatně opravdový závodní běžec by mohl označil moje tempo za “chůzi v přírodě” :-D.

Díky, Martine!

Všem přeji úspěšné dosažení cílů.

 

Pánské sportovní barefoot boty