Barefoot do hor

Chystáte se na delší výlet či několikadenní šlapání po horských hřebenech? Asi automaticky počítáte s tím, že půjdete v klasických pohorkách, ale my vám zkusíme navrhnout pár argumentů, proč byste měli raději zvážit jako boty do hor barefooty.

Samozřejmě pokud nejste zarytí alpinisté, kteří zdolávají zasněžené vrcholy osmitisícovek. Tam vám daleko lépe než bosoboty poslouží mačky, cepíny a kyslíkové bomby. Horolezci ať raději zůstanou věrní svému vybavení, ale na běžný výšlap po turistických stezkách zkuste nazout místo pohorek vhodnější typ obuvi.

Obsah článku

Chrání pohorky nohy před bolestí?

A jakou bolest myslíte? Špičaté kameny? Obouvat si kvůli nim boty s tou nejtlustší a nejtvrdší podrážkou je jako vzít si na paintballovou bitvu plátovou zbroj – přehnaná ochrana, která vám přinese omezení pohybu, dost možná i zátěž a bolest. V čem?

Dejme tomu, že šlápnete na špičatý kámen. Co udělá uvězněná noha v pevných pohorkách? Těžká bota sklouzne z tenké hrany kamene na stranu a veškerá váha náhle padne na kotník, případně koleno. Když to skončí, nedej bože, podvrtnutým kotníkem, zajistíte si bolest přinejmenším na několik dnů.

Když zkusíte to samé v lehké a flexibilní barefoot obuvi, měkká podrážka se prohne přes hranu kamene a to samé udělá i v botě kůže vašeho chodidla, která se přirozeně přizpůsobuje povrchu, po kterém kráčí. Ano, došlap na hranu kamene v tenké podrážce pocítíte, ale není to žádná bolest, co by po pár krocích okamžitě nezmizela. Naopak, stimulace chodidla je v zásadě příjemná masáž.

Jsou pohorky pohodlné?

Dávají vám pohorky pocit, že v nich máte nohy jako v bavlnce? Porovnáme si dojmy večer u táboráku, koho z celodenního putování méně bolí nohy a kdo má menší mozoly. Protože existuje druhá bolest, kterou jsme předtím nezmínili, a to bolest nohy, která je na dlouhé hodiny pevně sevřená v botě.

Jako byste měli nohu v sádře, po vyndání bude jednak kompletně ochablá, protože aktivně nepracuje, ale také celá pomačkaná z úzkého prostoru. Většina pohorek totiž nehledí na dostatek místa pro prsty ve špičce a neumožňuje správný způsob odvíjení chodidla od země při kroku, což mimochodem vede k osvojení škodlivého stylu chůze a zadělávání si na zdravotní obtíže.

Co je to opravdové pohodlí vám řeknou všichni, kdo si navykli dopřát v bosobotách svým prstům dříve nepoznanou svobodu. Jako byste si teprve po vysvobození z úzké konvenční obuvi uvědomili, v jak maličkém vězení jste se celý život trápili a že se tam už nikdy nehodláte vracet.

Dalším zdánlivě drobným, ale v součtu významným zpříjemněním chůze je i váha bot. Zkuste si na celý den zatížit ruce půlkilovými závažími. Na začátku to možná ani nepoznáte, ale navečer bude sebemenší pohyb peklo. Až koncem túry povlečete nohy v těžkých pohorách, budete závidět kamarádovi v bosobotách, jak si lehce poskakuje kolem. A také se mu lépe zabalí do kufru, než vaše objemné outdoorové boty, nemluvě o tom, když večer k ohni vytáhne z kapsy srolované ponožkoboty.

Pohorky nekloužou?

Kéž by. Mohutný vzorek na podrážce tomu sice do značné míry zabraňuje, ale také se nejedná o všelék. Vždy záleží na konkrétním typu povrchu i jeho sklonu. Oproti tomu však nemůžeme brát barefoot boty za klouzající katastrofu.

Ano, ty s tenkou a nevzorkovanou podrážkou povrchu příliš odporu klást nebudou, ale outdoor bosé boty mají mnohdy členitý vzorek s protiskluzovými vlastnostmi na úrovni tradičních pohor. Navíc také při případném podklouznutí dokáže noha v barefootech lépe reagovat a vyrovnat balanc.

Vydrží pohorky déle?

Záleží na tom, jak je používáte. Když půjdete Pacifickou hřebenovku, můžete prošoupat i ty nejodolnější boty, zvláště pokud máte špatnou techniku chůze. Také hraje roli, jaké náklady nosíte v batohu na zádech či jakým podmínkám boty vystavujete.

V tuto chvíli určitě doporučujeme řádnou péči o jakékoliv boty. Vysušit, vyčistit, vyživit, ochránit. Výhodou barefoot bot je většinou důraz na slow-fashion při jejich výrobě. Používají se nejkvalitnější materiály, ať se bavíme o nejnovějších vynálezech z laboratoří či nejodolnějších přírodních kůžích, což dokáže násobně prodloužit jejich životnost, než byste do nich na první pohled řekli.

Je v pohorkách teplo a sucho?

Možná tam úplně nenaprší, ale teplo je tam někdy takové, že se nohy začnou neúměrně potit a v dusnu pařit. Takže stejně ve výsledku nemáte příjemný pocit z obutí pohorek (nemluvě o zápachu po vyzutí bot).

Stejně jako u předchozího bodu, i zde samozřejmě záleží na materiálech, ze kterých je bota vyrobena. Ty určují úroveň prodyšnosti, schopnost odpuzovat vodu. Z pohledu barefoot obutí je výhodou, že prsty nohou aktivně pracují, tím se prokrvují a přirozeně zahřívají. I do chladnějších krajin tedy obvykle stačí lehká vložka, aby udržela nohy v teple.

Kromě toho pomůžou udržet nohy v suchu speciální ponožky. Například ty voděodolné nepropustí ani kapku, ale přitom umožňují noze dýchat. Nejsou odolné pouze proti vodě, ale také písku, bahnu, prachu a větru, což z nich dělá vhodné oblečení do outdoor obuvi.

Jako boty do hor pohorky nebo barefooty?

Nebojíme se říci, že za nás barefoot obuv zaznamenává v požadovaných parametrech daleko lepší výsledky než tradiční pohorky. Budeme-li maximálně objektivní a přimhouříme-li obě oči, pak stejně musíme konstatovat, že si obutím bosých bot nepohoršíte, možná spíše naopak.

A pokud stále nejste přesvědčeni, tak si vyberte nějaké „pohorky“ z našeho sortimentu. Na pohled vypadají obdobně jako ty běžné, ale svými vlastnostmi jistě potěší dětské, dámské i pánské nohy.