Kdy dát dítěti první botičky?

Také se vaše děti vždy tak urputně snaží servat z nohy botičky hned poté, co jim je nasadíte? V nás rodičích to pak vyvolává nejistotu, kdy je ten správný čas, abychom dítěti nazuli první botičky?

Konkrétní věk vám neřekneme, protože vývoj každého dítěte probíhá jinak. Zároveň také záleží, jestli se bavíme o zdravém dítěti či dítěti s nemocnýma nohama. Pro zjednodušení ovšem vezměme standardně fungující dítě.

Dávat dítěti boty do kočárku?

Capáčky nasaďte, když vyndáte dítě z kočárku a bude si lézt po hřišti, stoupat podobně jako u nábytku o hranu pískoviště. Do kočárku ale nejsou potřeba, zejména do fusaku ne. Na fotkách či pro kolemjdoucí to možná vypadá stylově, ale každým uzavřením nohy do těsného prostoru omezujeme prostředí, ve kterém může přirozeně růst a rozvíjet se. 

Má se dítě plazit v botičkách?

Kdepak. V období lezení si dítě pohybem tvaruje klenbu nohy, botičky by tam působily jako nežádoucí omezení. Obecně nemá význam dávat první botičky jen na ozdobu, dětská nožka se totiž může naučit posouvat proti botě, čímž si dítě vypracuje špatné pohybové návyky.

Batole

Dítě se začíná stavět, má dostat přezůvky?

V tuto chvíli dítě ještě vůbec nechodí, takže botičky nepotřebuje. Naopak, je žádoucí, aby se naučilo udržovat rovnováhu a stabilitu prostřednictvím aktivní práce chodidla a zejména prstů, což mu botky neumožní.

Dát dítěti první botičky, když obchází nábytek?

Mnoho rodičů v tuto chvíli podlehne a nasadí dítěti první botičky či capáčky. Ano, dítě se sice již pohybuje na nohách, ale stále ještě ne zcela samostatně a hlavně spíše nárazově, nikoliv většinu času. Navíc se bavíme o domácnosti. Pokud nemáte extrémně tvrdou podlahu (např. dlažbu) či chladno od nohou, pak nošení bačkor doma obecně nedává smysl. Na koberci botky rozhodně ne, případně můžete zkusit kompromis v podobě protiskluzových ponožek (ovšem ne příliš úzkých).

Stoupající dítě

Potřebuje dítě bačkůrky na první krůčky ve volném prostoru?

Tady se již dostáváme ke kritickému bodu zlomu. Nejlépe se orientovat podle převažujícího způsobu pohybu. Jestliže dítě tráví většinu bdělého stavu na nohách, pak již o nějakém obutí můžeme začít uvažovat. Pokud u něj stále ještě převažuje sezení a lezení, tak bychom vyčkali. Stále však platí, že pokud povrch dítěti neubližuje (zejména doma), není potřeba nasazovat ochranu v podobě botiček.

Dítě samo chodí, jaké první botičky pořídit?

I v této fázi bychom se nejprve zeptali, jestli dítě botičky skutečně potřebuje? Pohybuje se v prostředí, které bosé noze může uškodit? Pokud ano, pak jako první rozhodně doporučujeme nejprve změřit velikost dětské nožky. Dále také záleží na ročním období a prostředí, ve kterém má dítě obuv nosit. Na doma postačí i capáčky, ven určitě zvolte první botičky.

U botek obecně ohlídejte, aby nožku co nejméně omezovaly. Snadno to poznáte tím, jestli se začne chůze dítěte v nich výrazně lišit od té naboso. Zároveň je dobrým znamením, pokud dítě botky na nožičce ani nevnímá. Jestliže ovšem obuv s pláčem strhává nebo se v ní pohybuje jako robot, určitě zvažte výměnu.

První botičky

Konkrétně se můžete zaměřit na to, jestli má dítě v botičce dostatek prostoru pro prsty, jak do délky (doporučený nadměrek pro první botičky je 5-9 mm), tak do šířky. (Pozor, nutné pravidelně kontrolovat, dětská noha roste velice rychle.)

Dalším faktorem je podrážka. Ta by měla být tenká (vnímání povrchu), flexibilní všemi směry (přizpůsobení terénu), bez zvednuté paty či špičky (rozložení váhy těla) a protiskluzová (bezpečnost). Botičky obecně by měly být co nejlehčí, aby dítě nezatěžovaly.

Snad jsme tím odpověděli na vaše otázky, kdy a jaké první botičky pořídit. Pokud se ovšem potřebujete ještě na něco doptat, ozvěte se! Rádi vám poradíme v chatu, mailem, na sítích, po telefonu či osobně na prodejně v Písku.