Workshop Funkční mapa chodidla

Poslouchali, kladli dotazy, cvičili i rozebírali otisky chodidel. Účastníci tříhodinového workshopu Funkční mapa chodidla si pochvalovali lektorku Adélu Kišš, která jim atraktivní formou přinesla užitečné poznatky o jejich nohách.

Workshop Adéla Kišš

Z praktických důvodů byla kapacita workshopu omezena, ale zajímavé informace si nenechal ujít žádný z 15 přihlášených. Do prodejny Little Shoes ve Švantlově ulici dorazili v úterý 17.1. na šestnáctou hodinu, poctivě vybavení podložkami na cvičení a dychtiví po nových poznatcích.

Účastníci workshopu

Přednášku Adéla rozdělila do tří tematických celků, které proložila cvičením a rozborem otisků chodidel, které všem vyhotovila prostřednictvím podografu.

Podograf

V první části si vzala na pomoc kostru chodidla, skrze níž představila základní fyziologii nohy. Zároveň zdůraznila roli vějířovitě rozložených prstů a zejména palce pro správné odvíjení kroku. Narovnat prsty do žádoucí pozice pomáhají například korektory a adjustační ponožky či tejpování.

Adéla Kišš

Ve druhé třetině se blíže zabývala klenbami, podélnou i příčnou. Radila, jak pracovat se zvýšenou klenbou, kterou má většina moderní populace. Stejně tak rozebírala i opačný stav, tedy ploché nohy. Spíše než k podkládání plosky nohy ortopedickými vložkami, při kterém klenby pasivně leniví, se klonila k tréninku chodidla a jeho aktivnímu posilování bez opory.

Trénink nohy

Ani zde neopomněla projít s účastníky celou sadu užitečných cvičení, která mohou pravidelně zkoušet i doma. V provizorním prostředí postačily ke cvičení velké a malé hopíky, ale jinak si Adéla pochvalovala benefity speciálních masážních míčků.

Masážní míček

Třetí část věnovala obuvi, protože i sebelépe procvičená noha uzavřením do těsného prostředí ztrácí svou funkčnost. Anatomicky tvarovaná špička s dostatečným prostorem na roztahování prstů, v patě a špičce rovná podrážka pro správnou stabilitu a dostatečná flexibilita patří u bot podle Adély za nutnost, uvažujeme-li o zdravém obouvání.

Závěr workshopu provázela řada otázek z publika. Mezi hlavní rozebíraná témata patřila vhodná tloušťka podrážky, domácí obuv i doporučené značky ověřených výrobců bot. Pro inspiraci nemusela Adéla chodit daleko, některé značky viděla přímo před sebou na prodejně.

Workshop celkově sklidil u účastníků úspěch, obratem se ptali po dalším. Adéla jako možné pokračování navrhla například setkání zaměřené čistě na cvičení celého pohybového aparátu či seminář o běhání naboso.

Funkční mapa chodidla

O lektorce: Adéla Kišš strávila značnou část svého života v zahraničí. V Londýně prošla učením MovNat a Ido Portal, absolvovala Vivobarefoot training course, semináře Born to run, nejvíce ji ovšem ovlivnily metody Lee Saxbyho. Zahraniční zkušenosti předává po svém návratu do České republiky skrze workshopy, semináře i pravidelné skupinové lekce. Její hlavní motivací je zvedat lidi ze židlí a přivést je k přirozenému pohybu.