Každý má jiná očekávání, preference, každá noha je jiná... my vám každopádně rádi doporučíme a poradíme podle našich zkušeností. Jak se na nás můžete obrátit?
- v pracovní dny 8-17 nás zastihnete na chatu na webových stránkách
- pošlete nám email na shoes@littleshoes.cz
- zavolejte nám v pracovní dny 8-17 na tel. 773 00 10 80
- zastihnete nás na IG i FB (littleshoescz)
Zvažte, kde a co budete v botách dělat, jaké bude počasí a vše si vyfiltrujte pro snazší výběr. V popisech pak najdete detailní informace o konkrétním modelu i více fotek pro lepší představu o vzhledu boty. Ať vyberete správně a máte pěkné dny v botách z Little Shoes!
Jak správně změřit nohu?
Nejsou třicítky jako třicítky. Číslování berte orientačně - každý výrobce má jiné rozměry bot a ačkoli pořídíte boty o číslo větší, mohou být třeba i o pár milimetrů menší.
Dvakrát měř, jednou objednávej. Změřte tedy nohu a vyfiltrujte si podle reálných vnitřních rozměrů boty, které budou délkou i šířkou ideální.
Jak co nejlépe změřit nohu doma?
Je více možností. Z našeho pohledu je přesné, jednoduché a bez potřeby speciálních pomůcek změření nohy u pevné zarážky.
Podívejte se na 2 minutové video nebo si přečtěte naše doporučení:
- měřte bosou nohu, plně zatíženou (v leže/v sedě je chodidlo obvykle o pár mm kratší/užší)
- pokud to jde, změřte obě, mohou se lišit
- dejte patu k zarážce a před nejdelším prstem (obvykle palec nebo druhý prst) udělejte značku, tužku držte kolmo k papíru
- délku změřte pravítkem či krejčovským metrem od středu paty k nejdelšímu místu
- podobně změřte šířku - palcovou stranu chodidla dejte k zarážce a v nejširším místě označte
Obkreslení nohy - časté ale obvykle ne moc přesné, protože sklonem tužky uděláte obrovský rozdíl, klidně 1 cm. Pokud budete obkreslovat, hlídejte si sklon tužky.
Jaký je správný nadměrek?
K získaným rozměrům přidáme nadměrek, tedy rezervu pro odvinutí kroku a růst.
- optimální jsou u dětí boty větší o 3-6 mm a u dospělých o 5-7 mm
- boty jsou malé, pokud v nich není alespoň 3 mm rezerva
- u dětí kupujeme boty navíc s prostorem pro růst, proto obvykle nadměrek okolo 12 mm
- prsty se nesmí v botě tlačit k sobě, proto bereme boty širší než nohu, ideálně o 2-5 mm
- podstatný je tvar prstové části, aby odpovídal tvaru chodidla
- délka chodidla (např. 207 mm) + nadměrek 9-14 mm = ideální vnitřní délka nové boty pro dítě, tedy 216-221
- šířka chodidla (např. 80 mm) = ideální vnitřní šířka boty alespoň 81 a víc
Zohledněte věk, způsob chůze i typ boty
- začínajícím chodcům nekomplikujeme nejistou chůzi větší botou a minimalizujeme nadměrek u prvních botiček na 5-9 mm i za cenu potřeby brzy capáčky nebo boty vyměnit.
- aktivní chodci, kteří už víc než 3 měsíce samostatně chodí, zvládají obvykle nadměrek 10-12 mm. Důležité je, aby chodili přirozeně, nezakopávali a nevtáčeli špičky (šmajdání), nešoupali nohama.
- zimní boty můžete vzít s rezervou až 15 mm s ohledem na silnější ponožky
- sandály a balerínky s nadměrkem do 10 mm
- u dospělých je nadměrek hodně individuální, dejte na vlastní dobrý pocit, ale určitě nechte před prsty alespoň 4-5 mm místa, na běh či do trekových a zimních bot se nebojte nadměrku 7-10 mm
Výběr vhodných bot
Pro výběr vhodných bot na e-shopu použijte filtr délky a šířky. U bot uvádíme námi naměřené vnitřní rozměry jednotlivých výrobců a modelových řad. 
Filtrovat můžete také podle dalších parametrů - typ boty, barva, výrobce, materiál apod.
Boty pro vás přeměřujeme měřidlem Plus 12 a šířku digitálním Clevermessem (uvádíme reálný vnitřní rozměr bez nadměrku, ten si k délce nohy připočítejte sami podle potřeby).
Další proporce chodidla - nebojte se nás zeptat
Výška nártu, útlý kotník, noha do ploutvičky, dominantní palec... Nejsou přesná kritéria, co je nízký, co průměrný a co vysoký nárt, ani co je úzká a co už široká noha, a zda je palec dominantní, když je o 3 mm delší než ukazováček...
Ostatní parametry proto považujte za orientační a pokud víte, že v porovnání se sousedovic Honzíkem má nohu širokou a s vysokým nártem, bude mít asi nohu spíš širší. Pokud boty utahujete, že má suché, zipy až na zem, asi bude mít útlejší kotníky a nízký nárt. Zkuste tohle posoudit jen tak, selským rozumem, okouknutím ostatních, zkušeností, když obouvá boty, jestli je problém se do nich dostat nebo je dostatečně utáhnout nebo nám klidně pošlete fotky, spojte se s námi na chatu a my vám řekneme i náš názor.
Mezi velikostí
Pokud jste mezi velikostí a nadměrek vychází jednou 8 mm a podruhé 15 mm - můžete se podívat po jiné značce, kde je číslování třeba o kousek posunuté a dostanete se blíž k ideálním rozměrům.
Nebo se musíte rozhodnout - v 8 mm se bude dítěti chodit ideálně, nicméně není v botě velká rezerva pro růst a tudíž budete boty dříve muset měnit za jiné. Málo nošené boty prodáte za rozumnou cenu na bazaru. Doporučujeme zvolit i menší nadměrek ke konci sezóny (leden u zimních bot, květen u bačkor, srpen sandály apod.), pokud málo nošené boty unosí sourozenec apod.
Větší nadměrek je jistota, že boty máte na několik měsíců, ale ověřte, jak to dítě zvládá. Někteří chodí i ve velkých botách velmi dobře, jiní kvůli velké rezervě mění pohybový vzorec a nejde jim přirozeně se pohybovat.
Když je vše úzké
Nezoufejte z hodně široké nohy... Pokud se jedná o začínajícího chodce, s věkem se noha většinou spíš vytáhne, tukový polštář na baculatém nártu se vytratí a během 2.-3. roku života dítěte se noha proporčně může hodně změnit.
I větší děti ale mívají přesto široké nohy tak, že i nejprostornější barefootové boty nejsou dostatečně široké. V takovém případě je možnost nechat si ušít boty na míru, což je ale trochu zdlouhavé a pokud pak ideálně nesedí, tak komplikované. Ale nebojte, pokud se jedná o pár mm, tak to, že je bota třeba o 3 mm užší než noha ještě neznamená, že jí deformuje. Když je prstová část dobře tvarovaná a okraj boty se nohy dotýká nebo jen velmi jemně tlačí na kůži, ještě to neznamená, že vysloveně tlačí prsty přes sebe a nohu deformuje. Podstatnější je délka boty a prostor v prstové části.