Odborníci na nohy

Jací existují odborníci na nohy? Čím se liší pediatr a podiatr? Co přesně dělá podolog a ortoped? Jak do všeho zapadá fyzioterapeut a ke komu zajít s problémy v oblasti nohou? Poznejte lékařské profese v oblasti péče o zdraví nohou.

Přehled odborníků

Pro zjednodušení uvádíme zástupce daných oborů v mužském rodě, ovšem na stejné úrovni si můžete dosadit i ženský rod (mnohdy ženy v těchto oborech převažují). Odborní lékaři často ani neužívají takto specializovaných pojmenování a spíše se nechávají zastupovat jednotlivými obory, případně se jejich odbornost prolíná napříč vícero obory. Proto při hledání odborných ordinací v blízkém okolí doporučujeme nejlépe používat profese samotné, tedy např. "fyzioterapie", "podiatrie", "ortopedie" aj., ideálně ve spojení s městem (Praha, Brno, Ostrava, ...).

Pediatr

Pediatr - jednoduše dětský lékař, oficiálněji praktický lékař pro děti a dorost. Od narození k němu rodiče s dětmi chodí na pravidelné prohlídky a stará se o prevenci, diagnostiku a léčbu rozmanitých onemocnění, typických pro dětský věk. Má vysokoškolské vzdělání lékařského směru a univerzální přehled napříč odbornostmi.

Pediatr by tedy měl rozpoznat nesrovnalosti ve zdravém vývoji dětských nohou a dle povahy problému doporučit návštěvu vhodného odborníka. Pokud si nejste jistí, zajděte jako první za pediatrem. V dospělosti pak tuto funkci přebírá všeobecný praktický lékař, označovaný též jako praktický lékař pro dospělé, obvodní lékař, případně zkráceně obvoďák či praktik.

Podiatr

Podiatr je specialista na nohy, jejich anatomii, diagnostiku problémů a léčbu. Při specializaci na nohy se kromě kloubů, kostí, kůže aj. dotýká i dalších navázaných problémů, například obtíží se zády, zabývá se správnou chůzí i držením těla.

Podiatrie

Podiatr pro správný výkon své profese potřebuje ovládat základy všech přidružených medicínských oborů - dermatologie, ortopedie, neurologie, diabetologie, rehabilitace, pediatrie, traumatologie, algeziologie atd., zároveň by měl zvládat přístrojovou pedikúru, vyšetřování chodidel, výrobu individuálních ortopedických pomůcek a mnoho dalšího.

Podiatrie tedy sdružuje odborníky z mnoha různých podoborů, záštitu nad nimi převzala Česká podiatrická společnost, která se snaží o kontinuální vzdělávání svých členů. Podiatrická ambulance se zase zaměřuje na péči o pacienty se syndromem diabetické nohy, který je spojený s postižením cév a nervů u diabetiků.

Podolog

Podolog pečuje o nohy, zejména nehty, častěji se setkáváme s pojmem pedikér. Podology sdružuje Česká podologická společnost, která se věnuje dalšímu vzdělávání členů. Rozdíl mezi podiatrem a podologem blíže popisuje MUDr. Marie Součková:

"Mnoho lidí si plete obor Podiatrie (který je lékařský) s Podologií. Podologie je nelékařský obor a zahrnuje ošetření problematických nohou - přístrojovou pedikúrou, ošetření nehtů (i zarůstajících) včetně jejich nápravy metodou ortonyxie. Tuto činnost provádějí erudovaní pedikéři se zdravotnickým vzděláním nebo speciálně vyškolení pedikéři. Klientům doporučují vhodnou péči o pokožku, nehty, ale také rady v oblasti obouvání nebo správného nošení ponožek."

Ortoped

Ortoped se zabývá celým pohybovým aparátem člověka, od vývojových vad u dětí přes úrazy a degenerativní onemocnění kloubů až po onkologická onemocnění. Ortoped má na starosti prevenci, léčbu i rehabilitaci. Má vystudovaný chirurgický lékařský obor s pětiletou praxí na ortopedii, je tedy oprávněný k vlastní ambulantní práci.

Ortopedie

Fyzioterapeut

Fyzioterapeut je odborníkem na lidský pohyb a rehabilitaci, snaží se obnovit funkčnost těla. Zaměřuje se na prevenci, diagnostiku a terapii poruch funkce pohybového aparátu, na člověka pohlíží komplexně a snaží se odhalit i vzdálené příčiny problémů.

Také fyzioterapeut je vysokoškolsky vzdělaný v řadě lékařských oborů o lidském těle, jako jsou anatomie, kineziologie, fyziologie, biomechanika, neurologie a další. Po absolvování studia pokračuje ve vzdělávání skrze odborné kurzy a konference, čímž udržuje aktuální znalosti a dovednosti.

Fyzioterapeut vyšetřuje zejména formou doteků, využívá funkční testy k posouzení pohybových možností a provádí pohybové analýzy. Na rozdíl od rehabilitačního lékaře sám nemá oprávnění provádět ani vyhodnocovat rentgeny, CT, MRI, SONO, krevní odběry ani další metody, ale pokud je klient obdobné vyšetření od lékaře přinese, pomáhá to zpřesňovat postup léčby.

Přidružení odborníci

Abychom zákazníkům poskytovali objektivní informace, úzce spolupracujeme s vybranými odborníky a čerpáme podklady pro naše články z ověřených zdrojů. Pro doplnění ještě přinášíme seznam dalších odborníků, na které v kontextu nohou můžete narazit:

  • Algeziolog - léčí chronické bolesti doprovázející onemocnění pohybového aparátu
  • Biomechanik - zabývá se mechanikou pohybu, analyzuje chůzi a běh
  • Dermatolog - kožní lékař, specializující se na diagnózu a léčbu chorob kůže a kožních derivátů
  • Diabetolog - odborník na pacienty s cukrovkou, dbá na správný metabolismus a výživu předcházející komplikacím
  • Estetický chirurg - ortoped operující deformity nohy za účelem zlepšení vzhledu i funkce nohy
  • Chiropraktik - zaměřuje se na diagnostiku a ruční léčbu mechanického postižení kloubů, zejména páteře
  • Chirurg - operativně léčí onemocnění i zranění
  • Masér - v rámci rehabilitace a léčebné péče provádí masáž těla
  • Naturopat - lidový léčitel preferující přírodní a neinvazivní léčbu či samoléčbu pacientů; sem spadá též homeopatie, ájurvéda, tradiční čínská i evropská medicína
  • Osteopat - blíže zkoumá kosti, klouby, vazy i ostatní pojivové tkáně, jemnou manipulací s tělem klienta odstraňuje problémy
  • Ortotik-protetik - ve spolupráci s lékařem dohlíží na výrobu a aplikaci individuálních ortopedických a protetických pomůcek
  • Revmatolog - zabývá se nemocemi pohybového aparátu, zejména zatuhlými zády a klouby
  • Trenér přirozeného pohybu - lektor specializující se na pohyb těla v souladu s přirozeností

 

Pomůcky pro cvičení a rozvoj nohy