Terapie nejen ve sportu

Házená, hokej, gymnastika, tenis, plavání, lyžování, nohejbal, běhání, golf, turistika... sport do naší rodiny v různých formách neodmyslitelně patří. Ve většině případů v aktivní podobě, i když ani jako fanoušci u televize nebo v hledišti se neztratíme :-). 

Ukázka sportu

V době, kdy jsme my byli výkonnostními sportovci, jsme sice už neběhali jako Zátopek v kanadách, ale o barefootu neměl nikdo ani tušení. Stejně jako jsme neměli moc ánung o tom, co je to regenerace, kompenzace a fyzioterapie. Naštěstí doba pokročila...

Naší Berenice je deset a deset má snad i sportovních aktivit, kterým se věnuje. Hodně cvičí, málo spí a zbrzdit neumí. Od mala je v barefootech. Celé Little Shoes vzniklo díky ní, protože když jsem jí v roce koupila klasické kotníčkové boty a viděla, jak špatně chodí, hledala jsem měkčí, flexibilnější alternativu a z nadšení pro barefoot otevřela obchod.

Jsme skálopevně přesvědčeni o zdraví prospěšnosti bosobot. Ale jsou aktivity jako běžky, brusle, lyže, kde barefooty obout nelze. A za "sporné" považujeme i třeba sálové boty nebo boty na běh.

Při trénincích, závodech a hře není člověk zrovna moc ohleduplný k tělu. Přes zvážení všech pro a proti a po konzultaci s několika fyzioterapeuty jsme se rozhodli, že na největší zátěž dáváme klasické, na daný sport určené, boty - kvůli tlumení dopadů. Vybíráme vždy to nejširší v prstech, co nám trh nabízí, a nedostatek místa řešíme kompenzací v podobě protahování prstů, aby se deformity srovnaly. Co ale nevyřešíme je změna zatížení těla kvůli vyvýšené patě a smáčknutým prstům.

Berenika sice má možná i díky bosobotám vypěstované zdravé pohybové návyky, ale ani tak se nevyhne přetížení některých částí svého těla. 

V září 2022 se dostala na finále Sazka Olympijského víceboje v Brně, kde cenu za Fair Play počin předávala česká lyžařka a olympijská medailistka Šárka Strachová (Záhrobská). Měla obuté tenisky Vivobarefoot a my navíc zjistili, že provozuje vlastní kliniku celostní terapie a sportu VO2MAX.

Šárka Strachová na vyhlášení s barefoot botama

Zdroj foto: galerie sazkaolympijskyviceboj.cz

Celé to hezky zapadlo, Šárky barefootová přízeň, zkušenost s výkonnostním sportem na nejvyšší úrovni a naše potřeba odborné fyzioterapeutické konzultace. Slovo dalo slovo a my jsme se se Šárkou dohodli, že se k vyšetření na její barefoot-friendly kliniku v Praze s Berenikou objednáme. A byli jsme úplně nadšení.

Krásným interiérem a milou recepcí, ale hlavně odbornou péčí, přístupem a po pár týdnech už i výsledky.

Fyzioterapie

Co konkrétně nás potěšilo?

  • Vyšetření je detailní a komplexní od hlavy po paty.
  • Ve vstupní anamnéze formou dotazníku se mimo jiné řeší obuv. Otázka "Jaké boty nosíte?" potěšila, ne že ne. Natož když naše odpovědi byly z pohledu fyzioterapeutky správné. :-))
  • Fyzioterapeutka Vendy zkoumala Bereniku v leže, stoje, při pohybu, na podoskopu. 
  • Vždy vysvětlovala co/proč dělá.
  • Celé vyšetření bylo strašně pozitivní a motivační, fyzioterapeutka uměla krásně vyzdvihnout, co je na Beri těle funkční a správné, zároveň citlivě upozornila, kde by bylo fajn něco změnit, zlepšit a proč a jak.
  • Informace byly smysluplné, snadno pochopitelné, praktické a názorné.
  • Měla jsem pocit, že přesně trefila, kde je problém, který ale není v místě bolesti, ta je důsledkem, a ona označila příčinu, spouštěč.

Ukázka cviků

Celá prohlídka byla pro Beri velmi příjemná, hodina utekla rychle, bez stresu, bolesti. Naopak byla nadšená, že jí někdo poradil, pomohl. Je vidět, že ve VO2MAX ví, jak přistupovat i k dětem, jak je povzbudit, aby pečovaly o tělo a předcházely problémům možná nudnou, ale důležitou prevencí.

A výsledek naší návštěvy? Berenika doma už několik týdnů celkem poctivě cvičí pro její potřeby vhodné cviky a vidíme zlepšení. Dokonce jí návštěva u Šárky na klinice natolik nadchla, že chce být aktuálně jednou sama fyzioterapeutkou, což nám přijde vlastně jako fajn nápad a hlavně zpětná vazba, že jí tam bylo hezky.

Fyzioterapie ve sportu

Vidíme, že Šárka Strachová jakožto profesionální sportovec, majitelka fyzioterapie, matka i hrdá nositelka barefoot obuvi v jedné osobě je podobně naladěná jako my. A to je důvod spojit síly.

Šárka s fyzioterapeutkou Vendulou Jelínkovou pro vás připravily video o výběru správných bot. Myslím, že trefily, jaké informace mnohým chybí, a do 15 minut shrnuly to nejpodstatnější okolo zdravého obouvání.

Pokud se k nim na vyšetření do VO2max objednáte, dostane krom komplexního vyšetření i možnost konzultovat výběr bot a některé vyzkoušet, protože jsme jejich pracoviště vybavili "botníčkem". Fyzioterapeutka vám dá odbornou radu i slevu 5% na následný nákup u nás. A my vám zde nabízíme i drobnou slevu na vyšetření u nich: