Jak správně pečovat o boty?

Prevence, prodloužení životnosti, resuscitace...

Při pravidelné péči vám boty poslouží lépe a déle. Budou mít atraktivnější vzhled a předejdete rozlepování, loupání, praskání…

Jak na to?

 Přípravky na čištění bot

Bota potřebuje vysušit, vyčistit, vyživit a ochránit.

Sušení

Vlhko botě ani noze nedělá dobře. Noste do všech uzavřených bot ponožky, alespoň nízké ťapky. Ponožky snadno vyperete, boty hůř. Do tkaniny boty se pak dostane méně potu, který může způsobovat zápach bot, plísně i barevnou nestálost materiálu a rozlepování, protože pot je agresivní.

Když se doma vyzujete, nechte boty ve volném prostoru větrat, vyndejte vyjímatelnou stélku, pokud je v botě, a do uzavřeného botníku je zakliďte až po několika hodinách. Podobně nechte dobře boty oschnout, jsou-li mokré z venku. 

Nesušte boty na topení, fénem apod., sálavé teplo způsobuje deformity a ničí některé materiály, například kůži, která tvrdne a praská, podobně jako guma.

S pohlcením vlhka a pachu mohou pomoci i antibakteriální polštářky SmellWell.

 Jak vysušit boty

Čištění

Všechny materiály nejsou stejné...

  • Na hladkou kůži si vystačíte s vlhkým hadříkem, špínu i prach jednoduše setřete. Můžete si pomoci přípravkem na čištění, ale často není potřeba, špína neproniká do vnitřku.
  • Semiš, nubuk, broušená kůže. Neodírá se, ale špiní. Zkuste je čistit suchou cestou, tím neztratí povrchový chloupek. Skvěle vám poslouží krepový kartáč a Carbon čistící kostka. Ty z boty odstraňují špínu, zároveň zdrsní nehladký povrch. Když nestačí suchý způsob, pomůže vám čistič (pěna, lotion), z boty dostanete vlhkou cestou více nečistot, ale obvykle již kůže lehce zplihne a může změnit barvu.

Čištění bot - před a po

  • Textil se čistí hůře, špína proniká dovnitř prodyšného povrchu a nejde snadno setřít hadříkem. Některé boty lze prát na šetrný program, ale většinu je možné pouze jemně oprat v ruce. Pozor na barevnou stálost, drhnutí kartáčkem může poškodit povrch. Některé syntetické materiály jsou ale stabilní.
  • Kdy prát boty v pračce? Když už není jiná cesta. Po vyndání jsou často jako znovuzrozené, ale! Kůže obvykle praním ztvrdne a může se zkroutit. Pračka nesvědčí lepidlům ani barevnosti. Je to takové hop nebo trop. Zároveň se boty praním obvykle srazí, a to třeba i gumové jako Crocs či holínky. Takže získáte čisté boty, vůni, ale pravděpodobně trochu ztratíte proporce či pevné spoje. Prané boty nelze reklamovat právě pro barevnou nestálost či rozlepení, pokud nejsou uvedené jako pratelné, takže doporučuji pračku jako takovou záchrannou brzdu, když už by jinak dané boty dosloužily.

 Ukázka přípravků na čištění bot

Výživa

Pečujte o materiály, zejména o kůži.

  • Hladkou kůži pravidelně krémujte, dodáte jí pružnost a předejdete praskání. Použijte klasický bezbarvý krém, ať už veganský nebo klasický tuk. Barevné krémy slouží zejména pro zakrytí odřenin.
  • Nemastěte kůži s chloupkem, krém nenávratně uhladí povrch boty, která má být ale u semiše a nubuku zdrsněná.
  • Textil a syntetické materiály obvykle nevyžadují výživu, samozřejmě je nemastěte.
  • Kaučuk – obvykle holínky – je dobré občas promazat, ačkoli se to nezdá, i přírodní guma může stářím praskat.

Ochrana

Boty impregnujte. Zvýšíte tím voděodolnost, zkomplikujete špíně pronikání do tkanin, přípravky s UV filtrem pak zafixují barvy. Dává tedy smysl nastříkat boty i v létě, např. plátěné tenisky. Impregnace v zimě chrání boty před pronikáním solí do materiálů, sůl má často za následek rozlepování bot, protože narušuje lepidlo.

Impregnace bot

Impregnujte nové boty hned před prvním obutím, zajistíte jim nejlepší prevenci od počátku.

Impregnaci je potřeba nanést všude a v dostatečné vrstvě, tedy sprejem povrch "namočit", dokud bota vsákává impregnaci. Carbon je vhodné nanášet i ve 2 vrstvách.

Pozor na podmáčenou trávu. Mokrá země je jak houba a je obrovský rozdíl běhat 5 minut v podmáčené trávě nebo 5 minut na pevném povrchu třeba i za mírného deště... Tráva funguje jako kartáč a může odírat impregnaci a další přípravky z povrchu bot, po procházce loukou se tak zase postarejte o nanesení ochranné vrstvy.

Impregnace zvyšuje voděodpudivost a pomáhá, aby voda na materiálu utvářela kapičky a stékala, nikoli se vsákávala dovnitř. neznamená to ale, že udělá z bot zcela voděodolné.

Naimpregnované boty

Kdy? Hlavně pravidelně!

Vždy při větším znečištění, namokření, nebo po cca 2-3 týdnech, kdy se vše vstřebá/sešoupe. 

Krémy i impregnace nanášejte na suché boty, zkontrolujte vhodnost na konkrétní materiál, dobu působení a zkuste na méně viditelném místě, co udělá s barvou.

A protože there is no planet B, fandíme řadě eko-friendly, která je skoro 100% rozložitelná a jsme hrdí, že Collonil obdržel od mezinárodně uznávaného německého institutu na své výrobky Certifikát udržitelnosti a netestuje na zvířatech. To garantuje, že vše produkují s minimem substancí škodlivých pro životní prostředí a preferují podíl přírodních látek. Jejich řada organic je čistě přírodní, krém veganský, ale i z dalších výrobků, např. oblíbeného Carbonu, odstranili nebezpečné chemikálie PFOA a PFOS a aerosoly neobsahují plyny, které poškozují ozónovou vrstvu. Tleskáme!

čištění bot