Existují boty pro všechny?

Rozhodně ne a pokud vám někdo tvrdí opak, tak si vymýšlí. Naše nohy jsou různé. Tvarem, délkou, výškou, tloušťkou, a tak logicky potřebujeme najít tu pravou (i levou) botu, která bude našemu chodidlu nejlíp sedět.

Bohužel většina obuvnického průmyslu takhle nefunguje. Konfekční boty se vyrábí často na jediném typu kopyta a počítá se, že se uzpůsobí naše nohy. Auvajs, vždyť takhle si odrovnáme prsty, dost možná i klenbu, kotník, kolena a zbytek těla!

V utopickém světě bychom došli k výrobci, ten by odborně přeměřil naše nohy, posoudil styl chůze a ušil boty přímo na míru našim potřebám. Jenže v realitě by takové služby stály tolik času a úsilí, že bychom platili mnohonásobek běžné ceny bot.

Měření nohy

Barefoot obuv alespoň respektuje anatomický tvar našeho chodidla a nechává prstům dostatek místa ve špičce. Navíc na trhu existuje již tolik různých značek a typů bosobot pro ženy, muže i děti, že si tu vhodnou vybere téměř každý. A kdybyste náhodou váhali, jakou vybrat, můžete se obrátit s prosbou o pomoc na naši zákaznickou linku.

Jsou barefooty vhodné boty pro všechny?

Byli bychom pokrytci, kdybychom teď tvrdili, že ano. Věříme tomu, že většině zdravé populace, zejména malým dětem, u kterých se vyvíjí styl chůze i pohybový aparát, můžou bosé boty jenom prospět. Kromě prostoru pro aktivní práci prstů poskytují i dostatečnou ohebnost tenké a rovné podrážky, díky které chodidlo získává potřebné informace z povrchu, může přirozeně reagovat a noha sílit.

Na druhou stranu existují i výjimky, pro které barefoot nedoporučujeme. Jednu takovou kategorii tvoří děti s extrémní hypermobilitou. Poznáme je tak, že ve stoji i při dřepu výrazně vtáčí nohy do X, sedí jako žáby s nohama do W, kolena i lokty mají při narovnání končetiny v kloubu prohnuté na druhou (nepřirozenou) stranu a mnohdy mají vystrčené břicho. Takové děti potřebují boty s korekční funkcí, kterou bosoboty nenabízí, a tak by zde měl vhodnou obuv, případně vložky či jiné pomůcky doporučit fyzioterapeut.

U prvních krůčků to ještě řešit nemusíme, dítě potřebuje na osvojení chůze po zadních několik měsíců. Ale pokud máme později jakékoliv pochybnosti o správnosti dětského pohybu či postoje, nejlépe se včas obrátit na odborníky, ať nejprve obecně na dětské lékaře, nebo již přímo konkrétně na fyzioterapeuty či podology. Raději dříve odhalit příčiny, než později řešit následky.

V případě nízkého stupně hypermobility vám možná postačí boty s opatkem, kterých najdete dostatek i v barefoot sortimentu (například některé boty BedaBundgaard aj.). Opatek zajistí noze v botě pevnější oporu, která ji udrží ve správném postavení. Dokonce i na míru předepsané ortopedické vložky se lépe nosí v širších bosobotách než v běžné obuvi.

Podoskop

Když to tedy shrneme, každý potřebuje jinou botu. Ta by měla sedět v kotníku, ale ve špičce poskytovat dostatečný nadměrek i z hlediska šířky. Pokud si nejste jistí, poraďte se s odborníky, aby vám doporučili to nejlepší, ve většině případů by však s volbou správné barefoot obuvi neměl být vážnější problém.