Dětské jarní boty 2023

Také už netrpělivě vyhlížíte sluníčko a těšíte se na teplé jarní počasí? Pojďte se s námi podívat na jarní novinky, ale i osvědčené modely, které máme již několik sezón! Pro usnadnění výběru porovnáváme 16 nejoblíbenějších značek dětských barefoot bot, jejich tvary, proporce, šířky, přikládáme fotky na noze i co nejdetailnější a co nejvíc objektivní popisy pro správný výběr. 

Začněte změřením nohy. I stejný výrobce může mít celoroční boty v reálu jinak veliké než zimní. A rozhodnout se koupit jednoduše o číslo větší, to nemusí být vždy ideál. Projděte si videonávod i podrobný popis jak doporučujeme změřit nohu, i jak velký nadměrek volit do délky nebo šířky.

A pak už vybírejte - vyfiltrujte si potřebnou délku a šířku, pročtěte si bližší porovnání.

Tvar podrážky

Tvar podrážky obvykle věrně kopíruje tvar vnitřního prostoru v botě a měl by tedy reflektovat tvar nohy. Ať už prostorem na prsty, mírou zkosení, zúžením v patě apod. Podívejte se na plosku nohy a vybírejte boty adekvátně tvarované, aby nebylo místa moc ani málo. Největší úskalí u většiny konfekčních bot je nedostatek místa na palec, ale i bosé boty jsou tvarem odlišné.

 podrážky jarních bot

Boty ve vel. 31 jsme nafotili na noze 192 x 72 mm s průměrným nártem a normální patou. 

dětská noha vel.31

Fare & Baby Bare

Fare jsou nejprostornější boty v prstech, ale celkem úzké v patě. Vyhovují tedy nohám do vějířku/ploutve. Podrážka je flexibilní, nejsou vysoké do nártu, sedí spíše na nižší/průměrný nárt. Stáhnou se i okolo užšího kotníku, doporučujeme na širší nohy v prstech s dominantním palcem a užší patou. Porovnali jsme model řady A, další variantou jsou modelové řady B., tato řada se odlišuje tím, že je mírně zúžená v prstové části a zvednutá v prstové a nártové části, rozdíl ale není markantní. Všechny ostatní parametry zůstávají stejné, malé odlišnosti jsou pouze v délkách.

Baby Bare febo go jsou též na nohu do ploutvičky. V prstech mají o pár mm méně, v patě jsou srovnatelné. Rozdíl je ve výšce nártu, mají v této části boty více místa a to hned nad prsty i pak blíže k holeni. Jsou prostorné ve špičce, vhodné i na nohy s dominantním palcem. Dobře se stahují na užší kotník. Velkým plusem je okopový pruh na špičce, který chrání botu před okopáním.

 Baby Bare-Fare

Protetika & Jonap

Protetika Kimberly Pink jsou jarní novinkou, mají anatomicky tvarovanou špičku, nedoporučujeme na výrazně dominantní palec, špička se lehce stáčí. Oproti původním modelům sedí lépe na užší patu a stáhnou se i lépe kolem kotníku, jsou zároveň prostornější v prstech, takže spíše na nohu trochu do ploutvičky. Podrážka je zcela inovovaná a flexibilní všemi směry. V patě jsou lehce pevnější více vrstvami kůže.

Jonap Nella vyhovují dětem se širší nohou, ale zkosenějším tvarem chodidla. Palcová strana se velmi mírně stáčí, proto ani tuto značku nedoporučujeme na výrazně dominantní palec. Díky suchým zipům se dobře stáhnou v nártu a okolo kotníku. Pata je pevnější, podrážka je měkká a flexibilní všem směry. 

Protetika-Jonap

Be Lenka & Froddo

Be Lenka mají ideální prostor pro dominantní palec i ploutvičku, mají dost místa i nad prsty. Sedí na průměrnou nohu s trochu vyšším nártem, na úzkou patu je dotáhnete zipy "až na zem", ale dají se zastřihnout. Působí jako hodně široké, ale trochu matou tělem, jsou porovnatelné s ostatními trochu širšími modely, nejsou nejširší. Jsou bez opatku.

Froddo sedí na průměrné nohy s ne moc vysokým nártem. Je to zlatá střední cesta, univerzálky. Ačkoli vypadají v podrážce široké ve středové části i v patě, sedí krásně i na užší noze. Jsou anatomicky tvarované, vhodné i na dominantní palec. Některé modely mají tkaničky, ty umožní dotažení úplně ideální, ale i varianta se suchým zipem padne na útlejší kotník. V nártu jsou nízké, na baculaté nohy je nedoporučujeme. Podrážka na došlapu je velmi flexibilní, kvůli přesahu gumy působí maličko pevnější, ale dají se stále velmi snadno všemi směry ohýbat, pata není vyztužená. Porovnávaný model je na nové podrážce, má výraznější vzorek než původní podrážka. Zároveň je tato podešev lehce flexibilnější, ale působí více ourdoorově.

BeLenka-Froddo

D.D.Step & Beda

D.D.Step nadchnou flexibilitou, jsou nejměkčí z porovnávaných bot. Ve špičce nejsou tak široké, spíš průměrné a protože se mírně stáčí špička, nedoporučujeme je na dominantní palec. Pata je zpevněná. Přímo v patě je bota docela úzká, ale prostornější je okolo nártu - nejen do výšky, ale i do šířky. Oblast v místech suchého zipu je celkem široká, nejdou ideálně dotáhnout na útlé noze. Doporučujeme dětem s vysokým nártem a celkově baculatou nohou, která nemá prsty do vějířku. 

Beda mají rovnější tvar špičky, jsou ideální pro dominantní palec a prsty v rovině, špička není zkosená. Jsou na průměrný nárt a nízké modely se dají dobře stáhnout na útlejší kotník. Nedoporučujeme je na vysoký nárt, na který lépe sedí kotníčkový střih. Ve variantě jsou i z broušené kůže, nebo s pevnějším opatkem, označeny OP. Porovnali jsme i jarní novinku - sportovnější design (ke konci článku).

D.D.Step-Beda

Lurchi & Tikki

Lurchi mají optimální tvar špičky i pro dominantní palec a užší patu, jsou vhodné na celkově hubenou nohu i okolo kotníku. Mají skosenější tvar špičky, flexibilní podrážku a v patě jsou jen lehce pevnější zesílením vrstvy kůže. Okolo kotníku jsou příjemně změkčené, pro maximální pohodlí. 

Tikki jsou vhodné na nohy s užší patou a kotníkem, mají též optimální tvar špičky pro dominantní palec. Podrážka je 3mm, velmi flexibilní s jemným protiskluzovým vzorkem. Dotahují se páskem na suchý zip, gumové tkaničky jsou jen na ozdobu. Pata je bez vyztužení a též příjemně změkčená. 

 Lurci-Tikki 

Koel4Kids & Camper

Koel4Kids Bobby je model na podrážce korkid - pro užší nohy s útlejším kotníkem. Mají anatomicky tvarovanou špičku i pro dominantní palec. Díky zapínání na 2 suché zipy, se dobře dotahují v nártu i okolo kotníku. Mají praktický přesah gumy přes okraj boty, chrání botu před okopáním.  

Camper jsou stylovky, krásný tradiční design, jsou méně praktické kvůli nemožnosti dotažení. Tkanička je spíš ozdobná než funkční. Mají hezký tvar špičky, trochu měkčí stélku, takže jsou vhodné pro děti do města nebo pro toho, kdo nechce úplně tenkou podešev. Také v patě jsou pevnější než většina jiných barefootových modelů.

Koel-Camper

Koel & Affenzahn

Koel4Kids Domy jsou celokožené tenisky na velmi flexibilní podrážce. Špička je ideálně tvarovaná a je vhodná i na dominantní palec a prsty do vějířku. Boty jsou z broušené kůže s potiskem, mají praktické přetažení podešve přes špičku. Nedoporučujeme na výrazně vyšší nárt, sedí spíše na průměrný/nižší nárt. Díky pásku na suchý zip se dají hezky stáhnout i okolo kotníku. 

Affenzahn jsou sportovně - elegantní kožené boty, do detailu propracované. Mají anatomicky tvarovanou špičku, vhodné i na dominantní palec. Boty sedí na průměrnou až užší nohu, lehce vyšší nárt. Nedoporučujeme je na hodně útlý kotník a patu. Podrážka se sice v patě zužuje celkem výrazně, ale svrchní část boty není v této oblasti tak moc úzká. Jsou skvěle flexibilní a měkké i za patou. Špička je z broušené kůže, chrání tím botu před okopáním, zbytek boty z hladké kůže, která je praktičtější na údržbu.

Koel-Affenzahn

Ef barefoot & Beda

Ef mají moc hezky tvarovanou špičku, není to extrémní ploutev, ale nebude utlačovat ani dominantní palec. Dají se stáhnout na užší kotník, pata je zároveň zpevněnější než většina barefootových bot. Jsou vyšší v nártu a vhodné na průměrnou i trochu baculatější nohu. Potěší flexibilitou srovnatelnou s Fare, Beda a spol., jsou maličko pevnější za patou.

Beda Marcus (BF 0001/W/N/PR2) jarní novinka od výrobce Beda, s reflexními prvky, hravé, výrazné barvy. Jsou z broušené kůže, jak jsme se již zmínili, nízký model je ideální pro dominantní palec a prsty v rovině, špička není zkosená. Jsou na průměrný nárt a nízké modely se dají dobře stáhnout na útlejší kotník. Nedoporučujeme je na vysoký nárt, na který lépe sedí kotníčkový střih. I tento model máme ve variantě s opatkem.

Ef-Beda

Nyní už je to na Vás, filtrujte a vybírejte, které budou ty pravé na jarní dovádění venku. Pokud si nebudete jisti výběrem, jsme tu pro Vás na zákaznické lince, chatu, IG a osobně v kamenné prodejně v Písku, kde Vás rádi uvidíme.