Zimní boty pod drobnohledem

Vypadá to, že i to nejteplejší a nejdelší babí léto končí.

Ranní vypravování s dětmi se protáhne, zapnout je do autosedačky v bundě půjde těžko a bez bundy pojedeme do školky v doprovodu drkotajících zubů. Tma bude skoro furt. A tuk se začne víc ukládat :-) Brala bych sluníčkové počasí pořád a zimu tak na měsíc - pořádnou, s mrazem, sněhem, koulovačkou, bruslením na rybníce, lyžovačkou, bílé Vánoce a konec.

Ale upřímně, víte, na co se těším? Až se trochu rozprodají zimní boty :-). Máme jich opravdu hodně a sklad snad praskne.

Je to má noční můra, že všechny ty boty zůstanou jen pro mé děti a já jich tím pádem budu muset adoptovat asi tisíc nebo že mi exekuce pro nesplácení půjčky zabaví děti i s manželem, protože to je to nejcennější, co mám.

Konec legrace, aby se vám dobře vybíralo, sepsala jsem vše možné okolo zimních bot, jaké jsou a proč je vybrat nebo nevybrat, protože co dítě, to originál a jiné preference - někdo potřebuje široké, někdo růžové, jiný kvůli školce na suchý zip...

Prostor

Dostatek místa umožňuje plosce nohy prokrvovat se, aktivně pracovat a lépe termo-regulovat. Nepodceňujte nadměrek, ideální je okolo 1,2 cm, ale nedoporučujeme překročit 1,5 cm, pak je větší riziko nepřirozené chůze. 

Měřte délku i šířku a vyberte ideální velikost.

tabulka%20velikost%C3%AD%20zimn%C3%ADch%20bot%20na%20little%20shoes

Úzká pata, nízký nárt

Některé parametry se těžko měří, ale kdo má nohu jak žížalu a potřebuje uzkoučké boty, zaměřte se na Bobux, Bundgaard, Camper Pista, případně Plae. Na úzkou nožku jsou i Filii, ale ty jsou už poměrně prostorné okolo kotníku a v nártu (zejména v části nad klenbou).

 

Tvar špičky

Jedna věc je šířka boty, druhá, jak se tam vejde palec a malíček. To se těžko popisuje, snadno fotí. Jasně, že uvnitř boty je méně místa než na podrážce, ale vnitřní prostor má víceméně stejný tvar, koukněte, jaká bota by na tvar nohy mohla vyhovovat.

Foceno na botách vel. 27, ťapka 162 x 67 mm porovnání tvaru dětských zimních barefoot a kompromisních bot

Foceno na botách vel. 22, ťapka 132 x 57 mm 

srovnání tvaru zimních dětských barefoot a kompromisních bot 

aby děti nechodily jako roboti

U začínajících chodců doporučujeme nebrat moc vysoké boty, kotník i v měkké botě hůř pracuje a pro nejmenší je to zbytečná překážka. Proto většina zimních bot pro nejmenší je střihem obdobná s celoročními, jen vyteplená.

Ve směru chůze ohnete většinu bot krásně, stiskem dvou prstů... Maličko víc je potřeba přitlačit u LBL RV, D.D.Step 036, 040 a 023. Poměrně tuhé a ohnutelné až silným stiskem jsou Bobux Aspen, Bundgaard Walk i gumovky, Camper Pista a Plae. Nepodaří se je rolovat, na to jsou moc tvrdé.

Na fotkách ty, co jdou ohnout hůř, ať máte představu. Ostatní krásně flexibilní jsem nefotila.

Flexibilita podrážek zimních dětských barefoot a kompromiskích bot

Po směru chůze to jde, podélným ohybem se mohou pochlubit jen někteřé - Beda, Bobux Xplorer, Bundgaard petit, Camper Peu, D.D.Step 023 (pod špičkou, v patě tužší), Filii, Froddo (silnějším stiskem), LBL BB a RV (silnějším stiskem), Livie&Luca (nevyteplené), Melton (silným stiskem), Vivobarefoot (nevyteplené) a Zeazoo.

Naopak úplně tuhé v podélném ohybu jsou Bobux Step Up, I walk a Kid+, Bundgaard Walk a holinky, Demar holinky, D.D.Step 036 a 040, Camper Pista, Plae a Demar

Pár ukázek ohnutelných modelů, u tvrdých není co fotit, ohnout nejdou.

Flexi 

S membránou, přes to vlak nejede

Pokud je pro vás při výběru klíčová membrána, zaměřte se na: 

  

100% voděodolné

Solidní voděodolnost lze při impregnování očekávat od všech celokožených bot. Ale nečekejte, že vydrží břečku a podmáčený terén.

Sázka na jistotu jsou zateplené gumovky a u nás 3 varianty:

 • Bundgaard s luxusně širokou špičkou, které ale váží jak troje jiné. Potěší opravdu silná vrstva vyteplení.
 • Demar mammut, z ultra lehké pěny s vyndavatelnou merino vložkou, která ale v botě drží jen na suchém zipu a je to taková ponožka. S cedulkou -30stupňů se pyšní vysokou hřejivostí, ale když to vidím, dítěti bych to to pořádného mrazu na dlouho nedala. Eva materiál sice prochladne hůř něž klasická guma holínek a merino vložka hřeje, přesto to nepůsobí jako bota, ve které bude v tuhém mrazu extra teplo..
 • Melton, pro užší nohu a nižší nárt s tenším kožíškem.

 

Voděodolností se pyšní ale i Bobux Aspen, Zeazoo Yeti, Camper Pista nebo Plae Noel.

zateplené gumovky

Pro svalovce

Zajímá vás váha? Zimní pro nejmenší do vel. 22 jsou lehké všechny. Pro starší děti jsou extrémně lehké LBL OG, brzy za nimi Froddo Flexible a pak je to prašť jako uhoď bez výraznjších rozdílů... Kolem 180-220g mají všechny, vysoké Plae váží více. Úlet jsou Bundgaard s téměř 440g, jedna bota váží jako 4 LBL OG :-) Tak místo posilovny nebo jen na chvilku.

Na váze boty vel. 27.

váha zimních dětských bot

ABY NEKLOUZALY? 

Plae vypadají nejvychytanější, pak si netroufám posuzovat, jukněte sami.

podrážky bot

 

Bez sukně ani ránu

Pro malé parádnice jsou nejdůležitější kozačky, vyteplené i nevyteplené (Livie&Luca, Plae a Bobux Sway), ale když mrzne, až praští, stejně přijde čas na oteplovačky, softshelky a legíny a punčocháče půjdou chvíli stranou. 

Od hlavy až k patě veganem

Pokud se chcete vyhnout kůži, ovčí vlně aspol, není moc možností.

LBL jsou komplet z umělé kůže a kožešiny, nicméně jako vegan se neprezentují, tak nevím, jeslti např. v lepidlech nejsou nějaké živočišné příměsy. 100% vegan jsou Plae Jack, Vivobarefoot Fulham a Filii mambaale Vivo a Filii postrádají zateplení do echt zimy. 

Co bude a nebude?

 • Netrpělivě čekáme na zimní Beda, výrobce nestíhá a posílá postupně. Jakmile přijdou k nám, můžeme je poslat druhý den vám. Od čtvrtka 25.10. bude možné si je zarezervovat, dodání předpokládáme v listopadu. Rezervace budou probíhat jako standardní nákup na e-shopu, jen je pozdější dodání.
 • Zeazoo Yeti mají také zpoždění, avízují dodání během 1-3 týdnů. Sledujte náš FB, kam dáme informaci, až půjdou objednat.
 • Baby Bare Shoes - chceme je, těšíme se na ně a držíme pěstě, aby se výrobě dařilo a v listopadu byly naše/vaše.
 • LBL něco máme a spoustu toho čekáme. LBL RV a BB new se dají průběžně přiobjednávat, takže rádi doplníme, co vybrakujete.
 • Bobux - možná budou ještě nějaké Aspen ve vybraných barvách/velikostech, jiné zimní ale nejsou.
 • Filii - chodí postupně a co přijde dáváme do prodeje, budou ještě další.

 

U ostatních značek vybírejte, co je, víc už nebude. Froddo, D.D.Step, Camper, Plae máme komplet.

Co mě ještě napadá

 • LBL už nedělá boty na podrážce OG, byly superlehké. RV podrážka je ale nově flexibilnější a lehčí, přesto rozdíl ve váze zůstal. RV jsou odolnější a protiskluzové....

PicMonkey Collage-23

 • Froddo mají varianty bot s jehněčí kožešinkou - jemnou, s nejvyšší možnou tepelnou hřejivostí, co Froddo nabízí, nebo ovčí vlnou, která je levnější, ale na omak méně příjemná, může kousat

IMG_4236

 • Impregnujte o sto šest. Sůl leptá lepidlo a když kůže do sebe nasákne sůl, je to v čudu. Carbon je dlouhotrvající a maximálně efektivní.

 

Teď si musíte myslet, že jsem boto-blázen, ale kdybyste viděli to množství dotazů...

Hodně štěstí při výběru, ať je dětem v botách komfortně a užijete si parádní zimu.

  

 

Používáme soubory cookies, pomáhají nám zkvalitňovat a zefektivňovat naše služby. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich užíváním. Zajímají vás detaily?