Recenze (více i méně) barefoot holínek

Počasí nás nezastaví! 

Holínky jsou dětské must have, protože loužím se děti nevyhýbají, naopak. Jumping muddy puddles je dokonalá zábava, jen pro někoho příležitostná, když zaprší a jde se po dešti vyvětrat, pro někoho z lesní školky, ze statku či louky za barákem, každodenní. Nebo je unosí v horkých letních dnech, když už 2 hodiny staví přehradu v horském potůčku.

Membránové boty jsou sice voděodpudivé, ale jen gumáky jsou 100% voděodolné.

Pro všechny příznivce bosobot májí Koel4kids skvělou novinku. Holiny, které bych s klidným svědomím nazvala barefootové, a spolu s Bundgaard jsou v oblibě nejen díky skvělému tvaru špičky. Podívejte se na detailní porovnání nejprodávanějších 6 značek gumovek.

Velikost

Změřte nohu, třeba podle našeho videonávodu. 

Nadměrek doporučujeme klasikých 10-13 mm. Tedy k délce nohy připočítejte 1-1,3 cm a využijte na webu filtr pro délku a šířku nohy.

Jen kritérium přirozené chůze pro posouzení velikosti není ideální, protože upřímně řečeno, v holínkách nikdo nechodí úplně hezky. Bota se nedá na nohu dotáhnout, takže v podstatě nikdy nesedí tak dobře jako boty na suché zipy nebo tkaničky. Nepřehánějte proto nadměrek, aby se gumovka při chození nevyzouvala.

Tvar podrážky

Bundgaard a Koel4kids mají skvělý tvar prstové části, nestáčí se na palcové straně a poskytuje komfort i dětem s dominantním palcem a nohou do ploutvičky. Bundgaard jsou na palcové straně až rozšiřující se, lehce do banánu, tedy ideální i na nohu, kde palec až jakoby "vybočuje" od ostatních prstů, Koel jsou u palce rovné. Celková šířka ve špičce i v patě je ale srovnatelná.  vBisgaard a Viking nejsou vhodné na dominantní palec, jsou užší v patě i v prstové části a zejména ne ideálně tvarované, u palce se zužují. Crocs mají tvar vhodnější na dominantní palec než Demar nebo Viking a Bisgaard, ale materiál, ze kterého jsou vyrobené (eva pěna) je celkem silný a ačkoli působí prostorné, tak uvnitř tolik místa není. Stélka Demar a Crocs není vyjímatelná, není tedy porovnaná na fotce.

Fotky velikostí 31 EU na noze cca 195 x 72

 

Přehled podrážek u holínekPorovnání stélek

 Fotky velikostí

Koel a Bundgaard

Proporcemi hodně podobné, sedí na podobný typ nohy. Nejsou ani jedny výrazně širší v prstech nebo užší v patě, podobně jsou na tom i šířkou v lýtku. Malý, nevýrazný rozdíl, je ve výšce nad prsty, Koel jsou o trochu vyšší a proto tedy mohou maličko víc vyhovovat dětem s baculatější nohou, zatímco Bundgaard s útlejší, protože do výšky je v nich nepatrně méně místa.

Nejzásadnější rozdíl vidím v podrážce, která je u Koel úplně rovná, sice s trochu protiskluzovým vzorkem, ale když botu postavíte, stabilně stojí na podložce/zemi. Bundgaard se lehce houpou do stran. Samozřejmě, že v přírodě není ideálně rovný povrch, takže vše musí řešit kotník, ale Koely v tomto považuju za lépe řešené. Podrážka je u Koel i trochu měkčí v podélném ohybu, ve směru chůze mi přijde ohebnost srovnatelná. 

Bundgaard jsou o fous vyšší, v dobách, kdy jsem se brodila celé dny v potoce bych byla za každý centimetr do výšky vděčná. Bundgaard ale najdete i ve variantě nízké, doporučuji je zejména na běžnější chození, vypadají pěkně a moderně, jsou fajn i pro nejmenší - dětem, co chodí teprve pár měsíců, se v nízkých lépe pohybuje.

Obě značky mají reflexní prvky, Bundgaard navíc poutko.

Od Koel přišlo hodně párů s kosmetickými vadami, nejčastěji se někde loupe potisk, logo či reflexní prvky jsou nakřivo, zakončení gumovky není rovné, ale zvlněné. Na správnou chůzi defekty nemají vliv a kdo chce ušetřit, vyberte si 2. jakost Koel.

Koel a Bundgaard

Viking a Bisgaard

Jsou fajn na útlejší nohu, kdo v Bundgaard a Koel nezvládá dobře chodit, protože v nich "plave", jsou Viking a Bisgaard celkově o trochu užší v nártu i v prstech. I když tvar špičky není ideální, tak právě díky užšímu střihu v nich děti obvykle lépe chodí, nezouvají se jim. Boty jsou obdobně ohebné. Viking mají hodně modelů nižších se zavazováním, děti v tomto střihu přirozeněji chodí. Bisgaard považuji za velmi vydařené designem, krásný vkusný potisk v kombinaci s koženým poutkem nadchne příznivce dětské módy.

Viking a Bisgaard

Demar a Crocs

Holínky, které nejsou z kaučuku/gumy, ale eva pěny, ta je lehká a dobře termoizolační. Demar nemají optimální tvar ve špičce, ta je kulatá, ale docela prostorná, takže noha obvykle není skřípnutá. Demar poskytují ideální poměr výkonu a ceny. Jsou to odolné boty, součástí je merino vyjímatelná vložka, taková ponožka, která hřeje a dají se tak nosit i jako sněhule. Boty mají zavazování na okraji a nevniká do nich sníh. Jsou na mohutnější podrážce, ale ta jde silnějším stiskem ohnout. Po vyjmutí "merino ponožky" jsou boty prostornější, uvádíme rozměry s vložkou i bez. Crocs jsou módní záležitost, designem atraktivní holínky s hezky tvarovanou prstovou částí jsou ale na poměrně mohutné a ne moc flexibilní podrážce, ta je silná a podélně úplně tuhá, ve směru chůze částečně flexibilní. Materiál Eva je hodně lehký, Demar i Crocs váží minimum.

Crocs a Demar

Na noze

Podívejte se na video, kde jsme obuli porovnávané značky - i když bohužel u holínek se těžko ilustruje, jak sedí...

 

Váha

Rozdíly jsou poměrně markantní. Demar jsou suverénně nejlehčí, Crocs díky stejnému materiálu jen mohutnější vrstvě jsou také hodně lehké. Ostaní holínky jsou z gumy a tedy těžší.

Hmotnost holínek - přehled