Jarní tenisky a plátěnky 2022

Modlitba za barefootové botníky! 

Vybírat boty je kumšt, šití bot je řemeslo a prodávat bosoboty je docela dřina.

Bez nadsázky, bez legrace. Obouvání je prostě věda, i když se to nezdá.

Výběr vám usnadníme dobrou radou, detailním popisem, fotkami, videi... Vás poprosíme o centimetr, abyste trefili, jak velké (návod na měření najdete zde), trochu času a trpělivosti, abyste vybrali ty vhodné. Pročtěte a prohlédněte si, co z jarních tenisek nabízíme, a pokud přesto váháte, tak neváhejte - nás kontaktovat. Jestli telefonicky, emailem, přes Instagram nebo Facebook je na vás, my jsme všudypřítomní.

Tvar podrážky

Liší se šířkou v prstech i tvarem. Některé jsou rovnější u palce, některé více do banánu, jiné do ploutvičky, další jsou širší v patě.

Bota by měla co nejvěrněji kopírovat tvar nohy, trochu místa navíc nevadí, hodně místa navíc může být na obtíž. Pokud kousek chybí, tak to může bolet, pokud víc místa chybí, může se noha měnit podle tvaru boty, a to nechceme.

Facebook Group Cover-123 

Boty ve vel. 31 jsme obuli na normální/užší nohu 193 x 72 mm s průměrným nártem a normální patou.

dětská noha bosá

 

Pegres & Vivobarefoot

Za mě ideální noha do Pegresek a Vivo? Ploutvička s ne moc vysokým nártem.

Pegres mají skvělý tvar v prstové části i na vysloveně odtažený palec, dominantní první prst a ploutvičku. Podrážka je flexibilní, ale trochu tužší než Vivo. Kombinace kůže a prodyšné tkaniny zajistí prodyšnost. Dotáhnout lze gumovou tkaničkou se zdrhovadlem. V patě jsou maličko pevnější, ne vyloženě tuhé a sedí lépe na úzký kotník než Vivo. Stélka je vyjímatelná.

Vivobarefoot jsou oproti Pegres maličko volnější v patě a zároveň měkčí, nejsou vůbec vyztužené. Materiál kombinuje recyklované PET, který chrání botu v namáhaných částech, s velmi prodyšnou tkaninou. Perforace na tomto materiálu je větší než u Pegresek, jsou tedy vzdušnější. Stélka není vyjímatelná. Dotáhnete je na suchý zip v nártu (některé modely Vivo jsou na trailové podrážce, tedy trochu hrubší a více protiskluzové, a na gumové tkaničky se zdrhovadlem). Suchý zip je ale docela níž na nártu a moc dotažením neovlivníte oblast okolo kotníků. 

porovnání VIvobarefoot a Pegres

Protetika & Bobux

Rovné boty, kde podrážka není v prstové části o moc širší než v patě. Sedí tedy dětem, co nemají nohu do ploutvičky. Oboje boty jsou spíš na trochu vyšší nárt a nejsou na moc útlé paty.

Protetika jsou za skvělou cenu, materiál je obdoba džínoviny, tedy silnější textilie s textilní podšívkou. Nejsou tak prodyšné jako např. Vivo, kde jsou v látce de facto dírky. Okolo paty jsou hezky vypolstrované, to zajistí větší pohodlí. Stélka je vyjímatelná a podešev po celé délce velmi flexibilní. Na palcové straně jsou boty rovné, nestáčí se, vhodné tedy i na dominantní palec. Pata je srovnatelná s Pegres, tedy lehce pevnější. Suchými zipy se dají tenisky docela utáhnout, na útlý kotník a nízký nárt je ale dostatečně nestáhnete.

S Bobux naděláte parádu, materiál je prodyšný, ve špičce zatřený, pletenina je hodně vzdušná a pružná, což zajistí i maximální pohodlí, uvnitř je i minimum švů. Bobux jsou ve větších velikostech už hodně rovné, malé velikosti mají trochu širší prstovou část vůči patě. Zapínání v nártu umožní jen částečné dotažení, na úzké kotníky je nestáhnete. Stélka není vyjímatelná. Podešev je o trochu tužší než Protetika, podobné s Pegres.

Porovnání barefoot tenisek

Sole Runner & Fare

Široké nohy zpozorněte. Tyhle dva kousky jsou v prstové části asi nejširší, co vám nabídneme. Fare jsou u palce vyloženě velkorysé a nadchnou dominantní palec a chodidlo, kde palec i lehce odbočuje od ostatních prstů. Sole Runner jsou trochu méně ploutvičkové.

Sole Runner mají trekovéjší protiskluzovou podešev, přesto jsou moc pěkně flexibilní. Mají vyjímatelnou stélku a za patou nejsou vyztužené. Syntetická tkanina je prodyšná, ale ne vysloveně perforovaná. Sedí na maličko vyšší nárt a jdou dobře stáhnout na útlejší kotník.

Fare sedí na průměrný nárt, při nižším nártu je sice stáhnete okolo nártu, ale dost místa pak zůstane okolo kotníku. Doporučuji je tedy na trochu silnější nohu s ne útlým kotníkem, klidně na trochu vyšší nárt, aby se bota vyplnila a nezůstala u kotníku volná. Stélka je vyjímatelná, podrážka, hezky flexibilní, pata vyztužená, nejpevnější z porovnávaných tenisek. Tenisky jsou poměrně prodyšné, jen z jedné vrstvy tkaniny, podobné, jako se využívá třeba na přezůvky.

dětské boty Solerunner a Fare

Bare3Foot & Feelmax

3F mají lehce posunuté číslování a až při focení jsem zjistila, že vel. 31 je vlastně úplně malá, i proto boty vypadají, že se dají na útlejší nohu dotáhnout, ale v potřebné velikosti by byly volnější. Obě značky jsou hodně prostorné, jak v prstech, tak nad prsty, i v nártu a kotníku. Obě špičky jsou anatomicky tvarované, 3F mají ještě lepší zkosení u palce. Jsou na celkově baculatější nohu. Na fotce to není tolik vidět, ale bota je na focené noze dost "prázdná". Výhodou ale je, že se dají dobře dotáhnout.

3F jsou o trochu tužší než Feelmax, ale podobně flexibilní jako třeba Fare. Boty jsou bez opatku, s vyjímatelnou stélkou, tkanina je textil, silnější, ne tolik prodyšný.

Feelmax jsou ještě prostornější v nártu a okolo kotníků, doporučujeme baculatým nohám. Podešev je extra flexibilní, nemají vyjímatelnou stélku a v patě jsou hodně měkké. Materiál je velmi prodyšná syntetická tkanina.

tenisky na široké nohy s vysokým nártem

Froddo & Be Lenka

Střední cesta v ohebnosti i proporcemi.

Froddo sedí hodně dětem. Tyhle plátěnky jsou vlastně přezůvky, které díky příznivé ceně a vzhledu vyrazily do ulic. Jsou prodyšné, silnější tkanina nemá podšívku, suchými zipy je stáhnete na nižší nárt, jen velmi lehce odstávají okolo kotníků/za patou, kde nejsou vypolstrované. Děti, které jsou citlivější, mohou boty i lehce dřít, nejsou v tomto místě vyměkčené. V patě je ještě jedna vrstva materiálu, jsou ale přesto hodně měkké, bez opatku. Podrážka je mírně tužší než Be Lenky, podobné jako např. Pegres. Stélka je vyjímatelná a prstová část průměrně široká, anatomicky tvarovaná.

Be Lenka jsou o fous lépe tvarované u palce, respektive maličko víc do ploutvičky. Sedí na průměrné nohy s vyšším nártem, mají trochu otevřenější vlez do boty a nedají se tak moc stáhnout v případě útlejší paty a kotníků, pokud je nárt nízký. Stélka je vyjímatelná a síťovina je hezky vzdušná.

děstké tenisky 

Beda & Jonap

Čeští výrobci, kteří mysleli na širší nohy.

Beda mají hodně rovnou palcovou část a obují i dominantní palec. Tento model není moc vysoký v nártu, doporučujeme na ne moc baculatou nohu. Pata není vyztužená, ale vyrábí se i modely s opatkem, v názvu značené OP, ty jsou pak zpevněné. Stélka je vyjímatelná a svrchní materiál je textil s prodyšnou podšívkou. Jsou tedy poměrně vzdušné, ale modely ze síťoviny jsou ještě prodyšnější. Díky vyměkčení v patě jsou pohodlné a dobře se stáhnou i na trochu užší kotník. Podešev je hodně flexibilní, o trochu měkčí než Jonap.

Jonap jsou o trochu širší, ale na palcové straně lehce se stáčející. V patě není vypolstrování, přesto slušně sedí a dají se stáhnout na hubenější patu. V nártu neškrtí, ale na vysoký nárt nestačí pásky na suchý zip. Pata je bez opatku, jen velmi mírně vyztužená, stélka je vyjímatelná. 

Jonap a Beda plátěnky

Affenzahn & Blifestyle

Užším nohám doporučuji. Affenzahn mají hezký tvar špičky i na dominantní palec, ale užší nohy. Podešev je skvěle ohebná, jedna z nejflexibilnějších, pata nezpevněná, stélka všitá. Dají se stáhnout na užší patu a nižší nárt, ale celkově je nárt trochu prostornější, útlé nohy musí dost dotahovat. Materiál je prodyšný, jak bavlněná tkanina tak nafocená pletenina.

Blifestyle jsou maličko tužší než Affenzahn a u palce se velmi mírně stáčejí. Jsou z příjemného materiálu a dcera je označila za nejpohodlnější (ačkoli nejsou růžové). Sedí na užší kotník, materiál je silnější příjemná prodyšná bavlna. Stélku nelze vyjmout.

Affenzahn a Blifestyle jarní boty 

Baby Bare & Froddo 

Baby Bare jsou barefootovější, tzn. špička je trochu prostornější a více vyosená pro dominantní palec, podešev je ohebnější, pata měkčí. Stélka je vyjímatelná. Sedí na širší nohy s ne úplně nízkým nártem, okolo kotníků je nedotáhnete na hodně útlou nohu. Doporučujeme na maličko silnější nohy. Materiál kombinuje kůži a silnější syntetickou tkaninu, nejsou příliš prodyšné.

Froddo jsou o trochu tužší, lehce pevnější v patě, v prstech maličko užší. Doporučujeme je všem, kdo hledá lehký kompromis. Sedí na nižší nárt a dají se skvěle stáhnout okolo kotníku a za patou. Sedí na opravdu hodně nožiček moc pěkně. Jsou podšité kůží a tedy méně prodyšné, ačkoli svršek kombinuje kůži s prodyšnou tkaninou. Stélka je vyjímatelná.

barefootové boty na jaro 

Xero & D.D.Step

Něco prostorného do terénu! Xero shoes jsou outdoorové boty díky trekové podrážce. Prostorné jsou jak do šířky, tak nad prsty. V nártu jsou normální, průměrné, stažením na tkaničku hodně ovlivníte potřebný prostor. Jsou s vyjímatelnou stélkou, lehce tužší patou a podrážka je terénní, průměrně flexibilní. I okolo kotníku a paty jsou vhodné na trochu širší/silnější nohu. Jsou vzdušné, z perforované syntetické tkaniny.

D.D.step nejsou vnitřní šířkou tak prostorné, ale mají hodně místa i v nártu, nad prsty a bota se v případě potřeby hodně roztáhne do šířky. Celkově tedy pojmou baculaté nohy. Nedají se stáhnout na nízký nárt a útlé paty. Jsou to nejflexibilnější srovnávané boty v podešvi, ale jsou měkké i svrchním materiálem nebo za patou. Textil je prodyšný.

dětské boty jarní

Přejeme správný výběr a vhodné počasí na tenisky :-)

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení