Nohoměřenologie

Měření nohy je věda.

 

Zdánlivě elementární akce, kterou je těžké udělat správně a pro děti "bezbolestně". A co vzbuzuje emocí! A dotazů! Velikostí nohy, a myslím tím délku a šířku, začíná každá návštěva v prodejně a měl by začínat každý e-nákup. Zapomeňte na čísla 23, 24 EU, 8 UK a 7 US. Měřte!!!

PicMonkey Collage-21

Děti, zkuste spolupracovat

Malým dětem se to nelíbí, ale také bych nebyla nadšená, kdyby mě o 30 let starší cizí osoba začala svlékat, osahávat nohu a strkat ji do, pro mě neznámého, nástroje. 

Začínáme často preventivním úplatkem. V little SHOES to křupe kukuřičnými křupkami, lítají bublinky, nafukujeme balónky, dřevěné hračky od Matyho se kutálí po prodejně, domeček Pikle je permanentně v obležení. V tu chvíli se to dá.

  • Měřte nohy zatížené vlastní vahou, tedy ve stoje - chodidlo se trochu rozplácne.
  • Ověřte, jestli je levá/pravá stejně velká, rozdíl je poměrně běžný a je fajn ho zohlednit.
  • Důležitý je rozměr nohy naboso. Za tenké ponožky odečtěte 1-2 mm. 

 

KAMARÁD SIDAS

Domů si ho za těch pár tisíc asi nepořídíte, ale zajděte do písecké prodejny a my vás na něj postavíme. 

Potřebné údaje o délce i šířce obou nohou z něj máme rychle a dostatečně přesné pro výběr bot. Dětem se líbí, že dělá otisk. Ten máme spíš pro zábavu než k diagnostice klenby, která u nejmenších neexistuje a nemáme ambice fušovat do řemesla fyzioterapeutům.  

PicMonkey Collage-19

Plus 12, brigádník na 1-2 hodiny dEnně.

Měřidlo, které je každý den v pohotovosti. Měří vnitřní rozměr v botě. Ten reálný, který může využít noha. Zobáček vpředu neumožní vklouznout do "hluchých úhlů" v botě. Měření např. špejlí je proto méně přesné, ta se dostane i do míst, kde noha nemá šanci prostor obsadit. Pokud si chcete měření boty/nohy usnadnit doma, doporučuji 350 Kč do měřidla Plus 12 investovat. Je téměř nezničitelné a získáte s ním délku nohy a ověříte prostor v botě.

PicMonkey Collage-22

Clevermess, levá ruka. 

Kolegyně Lenka má místo jedné ruky měřidlo Plus 12 a místo druhé Clevermess. Digitální Clevermess využíváme k určení prostoru v botě do šířky. Měříme v nejširším místě boty a stejně, jako noha není nejširší úplně u země, ale pár mm nad zemí, i Clevermess měří prostor v botě kousek nad stélkou.

PicMonkey Collage-23

U všech 3 způsobů měření je podstatné, jak se na nástroje zatlačí. Snažíme se, abychom v Sidasu nohu nezmáčkly a byla správně postavená pata, aby měřidlo Plus 12 bylo úplně ve špičce a úplně v patě, ale abychom na něj netlačily, protože nohou také botu roztahovat nechceme. Clevermess má tendenci některé boty roztáhnout do šířky, ale při měření udržujeme botu v běžném tvaru.

LENKA

Každý měříme trochu jinak a 2-3 mm jsou odchylka jak v různosti bot (tam bohužel někdy je i větší, což je nekonečný boj), ale i v tom, jak se měřidlo podaří do boty vložit a kdo údaje čte. Zkuste si doma změřit svou nohu vy a někdo druhý. Předpokládám, že na mm stejného čísla se nedopracujete. Pro jednotnost u nás specialistka Lenka, které vděčíme za všechny tabulky velikostí a zodpovězené emailové dotazy k rozměrům.

NA jakou nohu sedÍ

Další údaje jsou subjektivní, co je baculatá noha, vysoký nárt a útlý kotník? Ale nožiček už jsme v Little Shoes viděli stovky nebo spíše tisíce, takže na základě naší zkušenosti do popisu bot dáváme i toto subjektivní hodnocení.

Dominantní palec je noha s palcem delším, než ostatní prsty, který je usurpovaný v botách s neanatomicky tvarovanou špičkou. Ploutvička má sice prsty klidně stejně dlouhé, ale hezky roztažené do vějíře, tudíž také potřebuje ideální prostor, aby se nedeformovala.

PicMonkey Collage-25_1 

Zkoušejte boty

U úplně měkkých bot jako jsou capáčky a textilní bačkory se můžete měření vyhnout a vhodnost velikosti ověřit pohmatem. Zkontrolujte ale prostor za patou, kam se někdy nadměrek přesune a jestli dítě prsty nekrčí.

I když rozměr vyhovuje, koukněte, jak v botách dítě chodí. Co pata, nezouvá se? Nedřou v nártu?

Špejle nebo krejčovský metr

Častý pomocník pro domácí měření. Dostatečný, pokud zohledníte, že ve špičce se někdy noha nedostanete až do úplného kraje, pokud je bota designovaná tak, že nad švem je uzoučký prostor. Stélka bývá obvykle užší než prostor v botě, tam pomůže špejle.

PicMonkey Collage-24

Malujeme

Otisk není pro měření dobrý nápad, zobrazí se pouze místo došlapu, ale reálně je noha o dost větší. Obkreslení může být přesnější, udržte však tužku správně kolmo. Nebo si udělejte domácí Sidas z krabice od bot nebo dřevěného vinglu. Podobně, jako výšku dítěte změříte u futra s knížkou. 

PicMonkey Collage-27

Vyndání stélky

Je ilustrační, tvarem často neodpovídají přesně vnitřnímu prostoru v botě. 

Nadměrky

Je to individuální. Potřebujeme, aby dítě přirozeně chodilo. 

  • Bota je malá, když v ní není min. 3 mm místa. To je prostor potřebný pro krok, pro zdravé a správné odvinutí chodidla přes prsty.
  • Pro začínající chodce bereme boty s rezervou co nejmenší, tedy 5-6 mm.
  • Maximální doporučený nadměrek je 1,2-1,4 cm, a to pro zdatné chodce, kteří ho dobře zvládají.
  • Pokud váháte mezi 2 velikostmi, nebojte se objednat oboje a zkusit.
  • Když dítě z bot rychle vyroste, málo nošené boty dobře prodáte na bazaru.
  • U odlišně velkých nohou hlídejte, aby delší noha měla potřebné 3 mm, zároveň aby menší noha neměla nadměrek nad 1,2-1,4 mm - podle věku/zdatnosti chůze). existuje na FB bazar bot nestejných velikostí...

 

Nezapomeňte na selský rozum a svou hlavu. Udělejte si novými botami radost, ne starost.

Používáme soubory cookies, pomáhají nám zkvalitňovat a zefektivňovat naše služby. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich užíváním. Zajímají vás detaily?