Rovná podrážka vs. boty na podpatku

Upřímně, jde to s vámi z kopce! A to doslova. Alespoň pokud nosíte lodičky, kozačky či jakékoliv jiné boty s vysokým podpatkem. Vzpomínáte na své první zoufalé pokusy udržet rovnováhu na těch nejtenčích jehlách? Tělo vám jasně signalizovalo, že se nenachází v přirozené pozici, ale vy jste si za každou cenu chtěly vyjít v těch nejhezčích střevíčkách.

Když to s vámi nejde přímo z kopce, tak máte možná život jako na houpačce. Vyvýšená pata, zvednutá špička, chodidlo prohnuté do luku, zhruba tak nějak je tvarovaná většina sportovních bot (a nejen těch). Nemusí jít o extrémy, i drobná vyvýšení jedné či druhé strany (v nejhorším případě obou) mohou vést ke zdravotním komplikacím.

Kvalitní podpora je základem

Kromě pohybu nám nohy slouží především k udržení rovnováhy. Základním pilířem stability je správná opora, pro kterou, jak nás učili ve škole, potřebujeme alespoň tři opěrné body (mezi kterými se nachází těžiště). Ty najdeme na chodidle, konkrétně se jedná o hrbol patní kosti, hlavičku prvního metatarzu (nártní kosti) a hlavičku pátého metatarzu.

Tyto body spojuje příčná a podélná klenba. Klenby jednak chodidlo ochraňují, ale zároveň zajišťují pružnost došlapu. Příčná klenba nohy vede od hlavičky prvního do hlavičky pátého metatarzu, podélná obloukem s dvěma paprsky spojuje hrbol patní kosti s druhými dvěma body.

Tělo jako komplexní systém

V botách se zvednutou špičkou směřují prsty do vzduchu. Když v nich nemá chodidlo oporu, váha se přirozeně posouvá více do zadní části chodidla a příčná klenba ztrácí svoji funkci. To má za následek nejen přetěžování paty, ale kompletní změnu postoje.

Přenesení hmotnosti dozadu tělo vyrovnává propnutím kolenou, vystrčením zadku a prohnutím bederní páteře. Vnitřní břišní svaly ochabují a břicho vylézá ven. V takové pozici trpí kolena, kotníky, kyčle, páteř, ramena… Což může vést od různých bolestí až k jejich trvalému poškození.

Vyvýšená pata obdobně směřuje váhu dopředu, do oblasti kloubů a nártu. Opět s sebou přináší přetížení a oslabení příčné klenby, zborcení kotníku, vtočení kolena (nohy do X), pootočení v kyčli, naklopení páteře... Působící síly také tlačí na kůstky palce, což časem může přinést až vbočený palec (hallux valgus).

Jestli vás tedy trápí bolavá záda, máte slabá kolena či vypouklé bříško, možnou příčinou může být právě nevhodně zvolená obuv, ve které dochází k nežádoucímu vychýlení těžiště mimo optimální umístění.

Co to je zero drop?

Vhodné boty mají nulový sklon mezi patou a špičkou, tzv. zero drop. Umožňují oporu chodidla o všechny tři opěrné body, čímž dovolují klenbám aktivně pracovat. Od toho se odvíjí také správná funkčnost celého pohybového aparátu.

Zero drop je typickým znakem barefoot bot. Proto můžeme bosoboty doporučit dětem již od jejich prvních krůčků, vždyť kdy jindy si začít pěstovat správné návyky než od samotného počátku chůze. Ovšem i poškozené oblasti lze postupně zregenerovat (jenom musíte chtít začít), takže ani ženy či muži všeho věku neudělají s přechodem na bosé boty chybu. U nás najdete několik tisíc párů skladem a druhý den můžou být u vás. S výběrem vám pomůžou naše srovnávací recenze nebo se s námi poraďte osobně. Tak už si konečně dejte chodidlo (případně i život) do latě! :-)

Zajímavé zdroje k tématu: